Hašení lesních požárů pomocí vrtulníku

Česká republika provozuje několik složek záchranných systémů, přičemž většina z nich dosahuje špičkové evropské úrovně. Výjimkou není ani Letecká služba Policie České republiky (LS PČR) se stanovišti v Praze a Brně. Ta disponuje 3 vrtulníky, vybavenými speciálním aplikačním zařízením pro hašení požárů – Bambi vakem – a přináší tím významnou pomoc při likvidaci požárů i pro majitele lesů.

V rámci výcviku posádky vrtulníku a součinnosti s pozemními složkami proběhlo 19. května 2009 cvičení Letecké služby Policie České republiky a Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR), zaměřené na hašení pomocí vrtulníku vybaveného Bambi vakem.

Součinnost leteckých a pozemních složek
Praktický nácvik součinnosti Letecké služby Policie ČR a jednotek hasičského záchranného sboru se uskutečnil na letišti ve Zbraslavicích nedaleko Kutné hory. Cvičení se zúčastnila kompletní posádka vrtulníku Bell 412 (2 piloti, 1 technik a 2 hasiči) vybaveného pro hasební zásah a 80 členů hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.
Členové hasičského záchranného sboru, kteří jsou členy posádky vrtulníku, instruovali hasiče z pozemních složek v otázkách bezpečného pohybu kolem vrtulníku a komuni-
kace. Zmínili hlavní zásady pohybu kolem vrtulníku, zejména vyvarování se pohybu kolem zadní vrtulky, která by mohla při nepozornosti pozemního personálu způsobit smrtelné zranění.

Plnění Bambi vaku
Bambi vak – nádrž na vodu či hasební směs z textilního materiálu potaženého odolnou plastovou vrstvou vyztuženou kovovými prvky je speciálně konstruovaná pro hašení z podvěsu vrtulníku. Objem Bambi vaku pro Bell 412 činí 910 l (1 hasičská cisterna Tatra disponuje objemem vody cca 9 000 l). Vak je zavěšen do centrálního závěsu mezi ližiny a pro případ nečekaných komplikací je závěs i vak vybaven zařízením k oddělení Bambi vaku od stroje.
Plnění vaku je možné uskutečňovat dvěma způsoby – nabráním vody přímo z vodní hladiny nebo naplněním proudnicemi z hasičské cisterny. Posádka je cvičena pro oba způsoby.
Limitem doplnění vody z vodní hladiny je velikost její plochy, vzdálenost od požářiště, ale obvykle i nemožnost využít požární smáčedla, i když již existují i Bambi vaky vybavené zásobníkem pro dávkování smáčedla. Proto je častěji využívána možnost doplňování hasební látky (směs vody a smáčedla) z hasičských cisteren, které jsou přistaveny na nejbližší možnou plochu o dostatečných rozměrech (min. dvojnásobek průměru rotoru vrtulníku, pro BELL 412 cca 30x30 m), dostatečné únosnosti a bez nebezpečných předmětů. Parametry plochy jsou důležité pro možnost přistání k načerpání paliva a pro bezpečné přistání v případě vysazení motoru.
Tato varianta umožňuje obvykle rychlé doplňování při nejkratších možných letových vzdálenostech. Doplnění Bambi vaku dvěma hasičskými upravenými proudnicemi netrvá více než 10 sekund. Palubní technik ze dveří vrtulníku směrově navádí pilota a kontroluje celý proces plnění a informuje o něm pilota. Hasič, který je členem posádky vrtulníku, na zemi koordinuje jednotky s proudnicemi a i on dává vizuální pokyny pilotovi, zejména o tom, že je Bambi vak naplněný.
Nejen pro lokalizování požářiště a sezná-mení s terénem, ale i pro nalezení vhodné plochy pro plnění Bambi vaku je důležitá spolupráce s majiteli a správci lesů znalých místních podmínek.

Shoz
Důležitou součástí cvičení byl test spojení posádek pomocí radiostanic a smluvení signálů pro čerpání i shoz vody. Všechna letadla určená k hašení lesních požárů v rámci systému Letecké hasičské služby (LHS) jsou vybavena radiostanicí pracující na společném kmitočtu a navigačním zařízením GPS. Lokalizace místa shozu – vypuštění Bambi vaku, probíhá na základě informace pozemních složek a navigace palubního technika, který vydává povel ke shozu. Vlastní shoz (rozevření spodní části Bambi vaku) provádí druhý pilot vrtulníku ve výšce, která se určí na základě zkušebních shozů. Důležitou roli zde hraje konfigurace terénu, druh požáru a v neposlední řadě i bezpečnost posádky.  
Na letišti ve Zbraslavicích proběhlo během celodenního cvičení cca 60 cvičných shozů umísťovaných na cíl (červená paleta) s přesností několika málo metrů.

Vyžádání pomoci vrtulníku
O vyžádání zásahu vrtulníku rozhoduje na základě stupně poplachu, rizika jeho šíření a podmínek pro zásah pozemních složek velitel zásahu, který svůj požadavek prostřednictvím krajského operačního a informačního střediska HZS a operačního a informačního střediska Generálního ředitelství HZS ČR předává Letecké službě.
Včasná aplikace hasební látky leteckou technikou značně zkrátí dobu nutnou k lokalizaci a vlastní likvidaci lesního požáru. Hasebního efektu, který je vyvolán cíleným shozem velkého množství vody na frontu požáru během krátkého okamžiku, nelze ve špatně přístupném terénu docílit žádnou pozemní technikou.

Jan Příhoda
Foto: autor

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.