Právní aspekty trvale udržitelného rozvoje lesů

Jaromír Vašíček

11. mezinárodní symposium o právních aspektech trvale udržitelného rozvoje evropských lesů se konalo ve Zvolenu ve dnech
13. až 15. 5. 2009. Hostitelem symposia byla Lesnická fakulta Technické univerzity ve Zvolenu za podpory příslušných vládních institucí Slovenské republiky, společností zabývajících se hospodařením v lesích a Švýcarského federálního technického institutu v Curychu.

Podpora celosvětové výměny informací
Symposia tohoto typu pravidelně pořádá pracovní skupina IUFRO WG 6.13.00 – Lesní zákony a environmentální legislativa, která první setkání s tématem „Zkušenosti s novými lesními a environmentálními zákony v evropských zemích s přechodovými ekonomikami“ zorganizovala v rakouském Ossiachu v roce 1998. Výsledky získané pracovní skupinou jsou pravidelně prezentovány na světových setkáních – kongresech IUFRO či FAO.
Cílem pracovní skupiny WG 6.13.00 je podpora celosvětové výměny informací mezi výzkumníky a praktickými lesníky, kteří přicházejí do styku s lesnickou a environmentální legislativou a permanentní hodnocení stavu související problematiky, s následným nastavením priorit vztahujících se k výzkumu i praxi.

Cíle symposia
Jedním z trvalých cílů symposia je stimulovat a usnadnit komunikaci mezi těmi, kdo jsou zodpovědní za lesní a environmentální zákonodárství v evropských zemích, se zvláštním zaměřením na státy se vznikající tržní ekonomikou (CIT). Většina symposií se proto v posledních letech konala v zemích střední a východní Evropy včetně ČR (Židlochovice 2003).
Účastníci z celkem 16 zemí a jedné mezinárodní rozvojové organizace se jako každoročně měli možnost obeznámit se situací a změnami v evropských lesnických politikách a zákono-dárství. Byla srovnávána legislativa nejen CIT, ale i EU, vyslechnuty příspěvky i neevrop-ských účastníků. V průběhu jednání se více účastníků zmínilo o problémech s administrací a implementací zákonů.
Témata příspěvků byla zcela tradiční. WG 6.13.00 se zajímá zejména o:
- politické ideje týkající se lesa a životního prostředí, které se objevily po roce 1990 (realizace, donucovací opatření, podpory a jiná zákonná opatření);
- rovnováhu mezi lesním hospodářstvím a ochranou přírody jak ve veřejných, tak v soukromých lesích;
- problémy střetů způsobovaných existujícími lesními zákony a předpisy týkajícími se životního prostředí;
- zákonná omezení v nakládání s majetkem (předpoklady, rozsah).
V rámci těchto témat se příspěvky účastníků podle požadavku organizátorů týkaly především následujících problematik:
- Zákony a různé typy vlastnictví lesa.
- Právní úpravy lesního hospodářství – LHP jako nástroj pro trvale udržitelné obhospodařování lesů.
- Právní a institucionální rámec pro různá schémata certifikace lesů.
- Stav kompenzace vlastníků lesů pro omezení výkonu jejich práva kvůli veřejnému zájmu.

Příspěvky zástupců ČR
ČR zastupovali čtyři účastníci, kteří představili následující příspěvky:
- Ekonomický informační systém (EIS) jako nástroj pro řešení konfliktů mezi vlastníky lesů a ochranou přírody.
- Kompenzace ztrát způsobených omezením vlastnických práv na příkladu Lesního zákona a Zákona o ochraně přírody a krajiny ČR.
- Český NLP II, poslední vývoj lesnické a environmentální politiky a jejich praktický dopad.
- Česká legislativa týkající se lesů a vody po 5. ministerské konferenci o ochraně lesů v Evropě.

Návrhy a doporučení
Při závěrečném jednání bylo v souvislosti s připravovaným světovým kongresem IUFRO (Soul, Jižní Korea 2010) konstatováno, že trvale udržitelné obhospodařování lesů nemůže existovat bez důkladného, použitelného a vynutitelného práva. Výsledky pracovní skupiny vedly ke shromáždění souhrnů a analýz rozsáhlého počtu případových studií (z více než 40 zemí za dobu 10 let) a v kontextu s udržitelností vyústily v široký okruh zkušeností a návrhů. Bylo vydáno množství publikací, nicméně se zdá, že je potřebné:
- se lépe dělit o získané evropské zkušenosti s kolegy z ostatních částí světa;
- rozšířit tuto specifickou činnost mezi více přispěvatelů a spolupracovníků mimoevropských;
Bylo navrženo, aby výsledky (pozitivní/negativní) skupiny byly představeny na kongresu, a to s orientací na účinky specifických lesnických či environmentálních praktik udržitelného hospodaření na stav lesů. Mělo by to být provedeno prezentací vybraných příspěvků z posledních deseti let řečníky, kteří budou podle pravděpodobné účasti vybráni dodatečně.
Příští setkání pracovní skupiny 6.13.00 se uskuteční v roce 2010 na pozvání Institutu rozvoje venkova (Panagrotikos) na Kypru.
Závěrem organizátoři pro účastníky připravili exkurzi do Lesnického skanzenu ve Vydrovské dolině odštěpného závodu LSR, š.p., v Čierném Balogu. Na 64 zastávkách jsou zde návštěvníci seznamováni s lesem a čin-ností lesníků od historických dob až po dnešek. Exkurze byla ukončena v dolině Rakytovo městských lesů Banská Bystrica, kde se v rámci rozvoje turistické infrastruktury podařilo obnovit jedinečnou kulturní památku – vodní žlab na splavování dřeva.

Autor:
Ing. Jaromír Vašíček, CSc.
ÚHÚL Brandýs nad Labem
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.