Jak certifikovat zpracovatelský řetězec FSC CoC

Michal Rezek

Dne 18. června 2009 proběhl v Brně seminář pod názvem Jak certifikovat zpracovatelský řetězec FSC CoC. Zorganizovalo jej občanské sdružení FSC ČR ve spolupráci s Asociací českého papírenského průmyslu a certifikační firmou NEPCon pod záštitou Konfederace lesnických a dřevařských svazů.

Chain of custody – CoC
Cílem semináře bylo seznámit přítomné zástupce významných českých firem s technickými požadavky na certifikaci zpracovatelského řetězce. Certifikace zpracovatelského řetězce (chain of custody – CoC) zaručuje kontrolu nepřerušeného řetězce původu dřeva z lesa až ke konečnému výrobku. Semináře se zúčastnili zástupci firem Biocel Paskov, Dřevozpracující družstvo Lukavec, Jitona, Kronospan, Papírny Brno, Neographia, Wood Paskov, Wood and Paper a Ton.

Informace referujících
Tomáš Pařík, zástupce Konfederace lesnických a dřevařských svazů na semináři hovořil o potřebě zlepšit informovanost lesnicko-dřevařských subjektů o certifikaci FSC a pro-hloubit komunikaci mezi vlastníky lesů a sdružením FSC ČR. Vyzval přítomné zástupce významných firem, aby zesíleně komunikovali potřebu FSC certifikované suroviny svým dodavatelům a vlastníkům lesů.
Michal Rezek z FSC ČR referoval o současných omezených možnostech nákupu FSC dřeva. Podíl českých lesů s certifikátem FSC činí 2 %. Státní podnik Lesy České republiky v roce 2007 oznámil pilotní certifikaci na čtyřech lesních správách, zatím však do režimu šetrného hospodaření podle požadavků FSC přešlo pouze LHC Žehrov na LS Nymburk, což představuje pouze 0,2 % rozlohy státních lesů. Zatímco dosavadní postup státních lesů byl pomalý až liknavý, další vývoj je nejasný. Těžko v něm bohužel hledat koncepci, která by byla pro zpracovatelský průmysl prakticky uchopitelná.
Na Slovensku je v současnosti certifikováno cca 7 % celkové rozlohy lesů. Právě lesní závody Lesů Slovenské republiky a příhranič-ní regionální ředitelství polských státních lesů o rozloze stovek tisíc hektarů představují potenciální zdroj FSC certifikovaného dřeva (zejména BO, SM a BK, kulatina i vláknina) pro české zpracovatele, kteří potřebují uspokojit rostoucí zahraniční poptávku po finálních a semifinálních výrobcích s certifikátem FSC.
Podobně jako ve světě, kde v květnu 2009 dosáhl počet certifikovaných firem 13 460, dochází i v ČR k nárůstu certifikovaných podniků. Nejrychlejší je tento trend u firem průmyslu papíru a celulózy a polygrafie.
Tomáš Duda z FSC ČR seznámil přítomné s požadavky na certifikaci zpracovatelského řetězce a představil tři možná schémata zpracování, tj. transferový, kreditní a procentuální systém. Dva poslední umožňují výrobu tzv. FSC smíšených produktů (FSC Mixed), kde do výroby kromě certifikovaného podílu vstupuje i recyklovaný materiál či tzv. kontrolované dřevo. Na semináři byl poté poprvé v ucelené formě představen právě koncept kontrolovaného dřeva, které je v České republice, na rozdíl od certifikovaného, dobře dostupné a může dočasně pomoci řešit problém s nedostatkem tuzemského FSC certifikovaného dřeva pro výrobu dřevěných a papírenských produktů.

Kontrolované dřevo
Kontrolované dřevo obecně zamezuje používání dřeva z těchto kategorií kontroverzních zdrojů:
- Nelegálně vytěžené dřevo
- Dřevo těžené v rozporu s tradičními a občanskými právy
- Dřevo těžené v lesích, kde je hospodařením ohrožena jejich vysoká ochranářská hodnota
- Dřevo těžené z míst, která byla přeměněna z lesů a dalších lesních ekosystémů na plantáže nebo byla přeměněna na nelesní využívání
- Dřevo geneticky modifikovaných dřevin
Smyslem je vyloučit z výrobků FSC dřevo s nejkontroverznějším původem. Oblasti, ze kterých pochází necertifikované dřevo, se hodnotí podle míry rizika výskytu výše zmíněných kontroverzních zdrojů. Se dřevem
vytěženým v oblastech vyhodnocených jako oblast s nízkým rizikem se nakládá jako s kontrolovaným dřevem, a může se tak ve výrobě smíchat s certifikovanou surovinou.
Jestliže dřevo pochází z oblasti s tzv. nespecifikovaným rizikem (opak nízkého rizika), je třeba jej buď z FSC produkce vyloučit, nebo ho formou terénního šetření v místě původu ověřit (zkontrolovat). Účelem je vyvrátit či potvrdit, zda se jedná o dřevo splňující kritéria FSC kontrolovaného dřeva, tj. nespadá-li do jedné z výše uvedených pěti kontroverzních kategorií. Na území ČR je v současnosti třeba ověřovat pouze riziko vzhledem k lesům s vysokou ochranářskou hodnotou.

Sborník ze semináře je ke stažení na
nových webových stránkách FSC ČR www.czechfsc.cz.
Autor:
Mgr. Michal Rezek
FSC ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.