Pohár VLS 2009 - VIII. mistrovství ČR v práci s motorovou pilou

Pavel Češka

Vojenské lesy a statky ČR, s.p., divize Mimoň, pořádaly ve dnech 19.–20. června 2009 již podruhé mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou. Stejně jako v loňském roce bylo mistrovství nedílnou součástí Lesnického dne v Ralsku. Záštitu nad oběma akcemi převzal hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.
Třicet sedm soutěžících ze tří zemí, Česka, Slovenska a Německa, se utkalo v pěti klasických disciplínách – kácení, výměna řetězu, kombinovaný řez, přesný řez a odvětvování. Po dvoudenním zápolení se absolutním vítězem Poháru VLS stal Jaroslav Perveka ze Slovenska a titul Mistra České republiky získal Jaroslav Čech.

V jakých kategoriích a o co se soutěží?
Pohár VLS 2009 byl vypsán ve třech individuálních kategoriích a v kategorii družstev. Mezi jednotlivci se soutěžilo v kategorii Profesionál a kategorii Junior (mladí závodníci do 21 let). Jako nová byla vypsána kategorie Začátečník pro soutěžící, kteří se dosud zúčastnili maximálně dvou závodů úrovně mistrovství republiky. Hodnotné věcné ceny věnovaly firmy Husqvarna Česko, Solo Praha a Profesional CZ. Absolutní vítěz, vítěz kategorie Junior, vítěz kategorie Začátečník a Mistr České republiky zároveň obdrželi broušené poháry s názvem soutěže Pohár VLS.

Kácení
První a zároveň nejvíce bodově hodnocenou disciplínou je kácení. Cílem disciplíny je skácet strom co nejblíže kolíku zatlučenému patnáct metrů od paty stromu, nejlépe přímo na něj, a dodržet předepsané parametry pařezu,
tj. úhel záseku (45–55o), hloubku záseku
(7–12 cm), výšku hlavního řezu (10–30 mm) a šířku nedořezu (25–35 mm). To vše v časovém limitu tří minut. Zároveň musí závodník během všech disciplín dodržovat obecná pravidla bezpečnosti práce, což bedlivě sledují rozhodčí jednotlivých disciplín a za případné prohřešky ihned udělují trestné body. Déšť, který od časného rána skrápěl okolí Skelné Huti, kde mistrovství probíhalo, přinesl potřebné štěstí závodníkovi se startovním číslem jedna, Jaroslavu Čechovi, který v disciplíně získal maximální počet 660 bodů a nasadil tak pro ostatní soutěžící téměř nepřekonatelnou laťku. I když se počasí během dopoledne umoudřilo a občas mezi temnými mraky prosvitlo i slunce, nikdo již výkon Jaroslava Čecha nepřekonal. Druhý v pořadí disciplíny skončil Jiří Herzog a třetí Tomáš Kvasničák. U každé z disciplín si dovolím krátké srovnání s výkony špičkových závodníků na loňském mistrovství světa. Tak tedy, Jaroslav Čech dosáhl o bod lepšího výsledku než loňský mistr světa v disciplíně kácení, Jan Roest z Nizozemska, který „zakácel“ za 659 bodů.

Výměna řetězu
První z technických disciplín je disciplínou, jejíž trénink není na rozdíl od ostatních nijak technicky a finančně náročný. Stačí motorová pila, kombinovaný klíč, náhradní řetěz a stůl předepsaných rozměrů. Na druhou stranu, zlepšit svůj výkon, byť jen o desetinu vteřiny, stojí každého ze závodníků hodiny a hodiny takového tréninku. Při pohledu na časy dosažené při mistrovství se může zdát, že rychleji už to prostě nejde. Přesto v této disciplíně za světem ještě zaostáváme. Výměnu řetězu provedl nejrychleji Jiří Anděl (12,39 s) před druhým Jaroslavem Pervekou (12,71 s) a třetím Jaroslavem Kukucem (13,90 s). Ve světovém měřítku by se Jiří Anděl svým výkonem zařadil na 13. místo v porovnání s výsledky loňského MS. Vítězem se tehdy stal Němec Gerhard Briechle, který výměnu řetězu provedl za těžko uvěřitelných 11,40 s.

Kombinovaný řez
Bez nadsázky lze říci, že disciplína kombinovaný řez je českou specialitou. V roce 2004 se v italském Valli di Lanzo stal mistrem světa v kombinovaném řezu Jiří Kostrůnek. V loňském roce v Německu se Hubert Barták umístil na druhém místě za Rakušanem Martinem Moosbruggerem. Při kombinovaném řezu se, stejně jako u všech ostatních disciplín, hodnotí dosažený čas. Dále potom vertikální a horizontální úhel řezu, jejichž odchylka od kolmé roviny nesmí být vyšší než 1°, aby závodník dosáhl plného počtu bodů. Posledním měřeným kritériem je rozdíl rovin řezů, z nichž první vede závodník odspodu kmene a druhý odshora. Při bezchybném provedení by se oba řezy měly naprosto přesně spojit v celé své délce. To, že Češi „kombiňák“ umí, se opět potvrdilo. Zvítězil Hubert Barták, následován Jaroslavem Čechem a Martinem Moravcem. Hubert Barták sice zaostal za svým výkonem z úspěšného mistrovství světa o pět bodů, ale i přesto by se ziskem 190 bodů zařadil na deváté místo ve světovém měřítku.

Přesný řez
Přesný řez je disciplína, která rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. V případě kvalitně odvedené práce zůstává soutěžícímu před odvětvováním reálná šance na umístění. Pokud však ztratí 80 či 160 bodů za poškození jedné, resp. obou desek pod kmeny, je po nadějích. A co se v disciplíně hodnotí? Samozřejmě opět dosažený čas. Stejně jako u kombinovaného řezu odchylka roviny řezu od horizontální a vertikální roviny a navíc výška nedořezu, tj. třísky, která zůstane po odstranění odříznutého kotouče z čela kmene ležícího na podložce. Spodní část kmene je zakryta třícentimetrovou vrstvou pilin, takže závodník nevidí místo styku kmene s podložkou. Musí kotouč z kmene odříznout tak, aby zanechal co nejnižší nedořez a zároveň řetězem podložku nepoškodil. Černou můrou se disciplína stala pro deset závodníků, kteří zařízli minimálně do jedné podložky a ztratili tak možnost umístit se výše v celkovém pořadí. Z loňského roku, kdy jednu podložku poškodil, se poučil Jaroslav Perveka, a disciplínu vyhrál ziskem 242 bodů. Druhý v pořadí skončil Hubert Barták s 241 body a třetí slovenský junior Patrik Francúz s 230 body. Srovnání se světem je opět velmi lichotivé. Jaroslav Perveka dosáhl výsledku na úrovni čtvrtého v pořadí z mistrovství světa.

Odvětvování
Jestliže jsem uvedl, že přesný řez rozhoduje o úspěchu či neúspěchu, o odvětvování to platí dvojnásob. Ani průběžné první místo po čtyřech disciplínách nikomu nezajistí vítězství, pokud úspěšně neodvětví třicet větví umístěných v devíti přeslenech, z nichž každý může být tím posledním. Letos se o tom přesvědčil loňský absolutní vítěz VII. mistrovství České republiky, Hubert Barták, pro kterého byl tím konečným pátý přeslen. Po čtyřech disciplínách průběžně čtvrtému Hubertu Bartákovi spadl při odřezávání jedné z větví řetěz z lišty motorové pily. Ačkoliv řetěz znovu nasadil a pilu zprovoznil, dokončil disciplínu v čase
2 minut a 20 vteřin, což ho odsoudilo k 35. pořadí v disciplíně a poklesu až na 25. místo v celkovém hodnocení soutěže. Kromě již výše zmíněného času se při odvětvování hodnotí také čistota provedení. Soutěžící nesmí na kmeni zanechat suk vyšší než 5 mm nebo zářez hlubší než 5 mm. Veškerá měření provádí rozhodčí s použitím velmi přesných digitálních přístrojů a odhalí i provinění v řádu setin milimetru. Vynikající čas a čistý kmen bez suků a zářezů zajistily vítězství v disciplíně Jaroslavu Kukucovi. Všech 30 větví zvládl odříznout za 17,89 s.
Druhý v pořadí, Peter Grofčík, odvětvil kmen také čistě za 18,97 s. A do třetice bezchybné odvětvení v čase 23,74 s přineslo třetí místo Jaroslavu Pervekovi. Jak vidno, zatímco kombinovaný řez je českou doménou, v odvětvo-vání kralují závodníci ze Slovenska. Dokázali to i na mistrovství světa, kde získal Jaroslav Perveka v této disciplíně bronzovou medaili. Jaroslav Kukuc by svým bodovým ziskem 450 bodů o dva body překonal i nejlepší výkon z loňského mistrovství světa, kterého dosáhl v odvětování Švýcar Balz Recher a stal se posléze i absolutním mistrem světa.

Výsledky
Po absolvování pěti soutěžních disciplín ve dvou dnech všech 37 závodníků na závěrečném ceremoniálu napjatě očekávalo vyhlášení výsledků. Vítězem kategorie Začátečník se stal Robert Šutovský (SR). Nejlepším závodníkem v kategorii Junior byl vyhlášen Patrik Francúz (SR). Kategorii družstev ovládl tým Stihl I. SR ve složení Jaroslav Kukuc, Tomáš Kvasničák a Peter Grofčík. Absolutním vítězem Poháru VLS 2009 – VIII. mistrovství České republiky se stal Jaroslav Perveka (SR). Titul Mistr České republiky pro rok 2009 získal Jaroslav Čech (ČR).

Abychom měli o čem přemýšlet
Tím, že něco končí, něco jiného opět začíná. Organizátorům z podniku VLS ČR, s.p., začne příprava na IX. mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou, o jehož pořádání se budou znovu ucházet. Závodníci a rozhodčí mají rok na trénink a vzdělávání, aby jejich výkony v soutěžení či rozhodování byly opět o něco kvalitnější. A vám všem, návštěvníkům Lesnického dne v Ralsku a Poháru VLS, se začíná odvíjet čas na zvážení, zda se příštího ročníku zúčastníte.

Autor:
Ing. Pavel Češka
hlavní rozhodčí soutěže
Vojenské lesy a statky ČR, s.p.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: Pavel Munzar, Jan Příhoda

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.