Správa toků u LČR a její současné úkoly
Tomáš Hofmeister
Jedna z hlavních mimoprodukčních funkcí lesa spadá do oblasti vodního hospodářství. Lesy ČR v současné době spravují cca 19,5 tis. km vodních toků, které se nacházejí v oblastech s vyšším podílem lesních ploch. Převážně se jedná o pramenné oblasti republiky, a to bez ohledu na vlastnictví pozemků, takže správa je vykonávána na státním majetku, i tam, kde vodní toky protékají po soukromých pozemcích. Hlavním úkolem je výkon správy v souladu s požadavky vodního zákona – sledování a péče o stav koryt vodních toků, provádění prohlídek toků, inženýrská a vyjadřovací činnost z pohledu dotčení toků, provoz a údržba vodních děl. Mezi nejdůležitější současné cíle lze zařadit sanaci povodňových škod, přípravu a realizaci protipovodňových opatření, zajišťování protierozní ochrany, zadržování vody v krajině a v neposlední řadě péče o břehové porosty.
Likvidace povodňových škod
V roce 2006 zasáhly vodní toky ve správě LČR tři hlavní vlny povodní. Při likvidaci škod při nich vzniklých bylo realizováno 239 akcí ve finančním objemu 153 mil. Kč. Škody byly rozděleny do dvou kategorií. První skupina škod, kde nastal havarijní stav s ohrožením obyvatel nebo majetku a hrozilo nebezpečí z prodlení, byla řešena ihned uvolněním kritických profilů a zajištěním nebezpečných míst. Dále následovalo odstranění nánosů, zprůtočnění koryt a oprava havarijně ohrožených objektů na tocích. Do druhé skupiny byly zařazeny rozsáhlejší akce vyžadující projektovou a inženýrskou přípravu. V letech 2007 a 2008 LČR zaznamenaly dalších 67 případů povodňových škod. Vyjma jedné akce jsou k dnešnímu dni tyto škody odstraněny. V součtu to znamená, že za poslední tři roky bylo na sanaci vynaloženo celkově přes
187 mil. Kč, z čehož polovina této částky byla hrazena z vlastních zdrojů podniku a polovina z dotačního programu MZe.
Protipovodňová prevence
Nejdůležitějším programem, který u LČR v současnosti probíhá, je II. etapa programu Protipovodňové prevence. Ta započala roku 2007 s předpokládaným ukončením v roce 2013. V rámci tohoto programu hodlají LČR realizovat přes 120 opatření protipovodňového charakteru ve finančním objemu 580 mil. Kč. Program je administrován MZe, úsekem vodního hospodářství a financován Evropskou investiční bankou s 20% podílem LČR. První okruh opatření je zaměřen na zvyšování průtočné kapacity a stabilizaci koryt vodních toků v intravilánech obcí tak, aby nedocházelo nebo bylo alespoň omezeno zaplavování zastavěných oblastí. Úpravy v intravilánech obcí spočívají v zabezpečení břehů koryt toků formou opěrných zdí, dlažeb a kamenných rovnanin a ve stabilizaci dna příčnými objekty – stupni, skluzy a pasy. Kapacitní parametry realizovaných opatření se odvíjejí od navržených normových hodnot v závislosti na ochraňovaných počtech osob a velikosti majetku. Druhý okruh se týká výstavby opatření za účelem zadržování vody v krajině, tj. výstavba a rekonstruk-
ce vodních i suchých nádrží a objektů k zachycování splavenin. Tato opatření jsou realizována povětšinou nad zástavbou tak, aby omezovala množství vody přitékající při zvýšených průtocích do obydlených částí obcí a zachytila splaveniny, které jsou jednou z hlavních příčin vybřežování vodních toků bystřinného charakteru. Všechny akce podléhají posouzení odborným subjektem, tzv. strategickým a environmentálním expertem, zda splňují požadované parametry z hlediska vhodnosti technického řešení, hydrauliky, ekonomiky a z hlediska vlivu na životní prostředí.
Největším problémem při přípravě akcí je vyřešení majetkoprávních vztahů, tj. získání pozemků potřebných k realizaci opatření. Zde se jako nejvhodnější ukazuje spolupráce s obcemi a jejich statutárními zástupci, protože především pro jejich obyvatele jsou tato opatření plánována a realizována. Přesto dochází k situacím, kdy nelze najít shodu a příprava se neúměrně prodlužuje bez možnosti stanovení konečného termínu zahájení realizace opatření.
Dalším okruhem staveb financovaných MZe, úsekem lesního hospodářství, jsou opatření realizovaná ve veřejném zájmu na státních i soukromých lesních pozemcích na základě rozhodnutí orgánu státní správy v lesním hospodářství. Patří sem stavby charakteru hrazení bystřin a stavby ovlivňující odtokové poměry z lesních pozemků. Ročně je v této oblasti vynaloženo 40–50 mil. Kč.
Správy toků se aktivně zapojily do čerpání fondů Evropské unie prostřednictvím Operač-ního programu životního prostředí a Programu rozvoje venkova. Přestože je administrace těchto akcí časově náročná, je z těchto zdrojů financována výstavba, opravy a rekonstrukce objektů hrazení bystřin. K dnešnímu datu bylo zrealizováno nebo je ve výstavbě více než 20 akcí na vodních tocích.
Břehové porosty
Velkou pozornost věnují LČR zakládání, výchově a obnově břehových porostů jako finančně nejméně nákladnému způsobu stabilizace a opevnění břehů koryt toků. Zároveň se jedná o způsob zpevnění koryt nejbližší ochraně přírody, který podporuje revitalizační prvky a druhovou rozmanitost. V souvislosti s péčí o břehové porosty je ročně uskutečněno 150–200 akcí tohoto charakteru v celkovém objemu 15–18 mil. Kč. V rámci těchto prací je také prováděna sanace invazivních a nepů-vodních druhů rostlin, jako je křídlatka nebo bolševník.
Úpravy vodních toků a ochrana přírody
Při realizaci všech výše uvedených opatření je snahou LČR vycházet vstříc požadavkům ochrany přírody. Tam, kde je spolupráce se zástupci ochrany přírody dlouhodobější, se daří realizovat stavby ke spokojenosti obou stran. Hlavním problémem je migrační prostupnost pro vodní živočichy přes příčné stavby v korytě toku. Vzhledem k tomu, že na řešení této problematiky existují odlišné názory, zadaly LČR za tímto účelem tříletý výzkumný projekt. Ten má za úkol stanovit zásady posuzování nezbytnosti uchování a obnovy prostupnosti pro ryby a specifikovat podmínky migrační průchodnosti spádových objektů pro jednotlivé druhy ryb, podle kterých by bylo možno v budoucnu postupovat.
V neposlední řadě LČR plánují a již také realizují revitalizační opatření na vodních tocích v případech, kdy byly v minulosti provedeny úpravy nevhodným způsobem z pohle-du ochrany přírody. Tam, kde je to technicky možné a vhodné z hlediska ochrany přírody, jsou realizována opatření spočívající v nahrazení tvrdého opevnění za přírodě bližší materiály. Zejména je to snaha o odstranění napřímených úseků a návrat k meandrujícím tokům. Je nutné zdůraznit, že tyto akce nelze realizovat kdekoliv, a proto vždy musí předcházet důkladná projekční a investorská příprava. Tato opatření však ze své podstaty vyžadují zvýšené nároky na výměru a zábor pozemků, a proto jsou největší překážkou opět majetkoprávní vztahy a jejich řešení.
Neopomenutelnou skutečností je také výstavba a rekonstrukce vodních nádrží. LČR ve své správě evidují přes 470 vodních nádrží, které plní funkce především retenční, protipožární, estetické a ekologické.
Autor:
Ing. Tomáš Hofmeister
Odbor vodního hospodářství, Lesy ČR, s.p.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: archiv LČR