Žákova hora - 80 let od založení rezervace

Tomáš Vrška

Po loňském „Roku českých pralesů“, kdy se již tradičně periodicky, v mezinárodním měřítku a samozřejmě oprávněně blýskly naše vlajkové lodě Boubínský a Žofínský prales, by neměla letos zůstat stranou pozornosti další významná lesní rezervace, patřící do našeho zlatého fondu – Žákova hora ve Žďárských vrších.

Nejvýznamnější lesní rezervace na Českomoravské vrchovině
Přestože původní pralesovitá rezervace na Žákově hoře byla v roce 1929 vyhlášena na výměře pouhých 11 ha, poté rozšířena na 17 ha a dnešní výměra s připojenými smíšenými porosty činí 39 ha, jedná se o území nadregionálního významu. V oblasti Žďárských vrchů, kde vlivem intenzivního rozvoje uhlířství a sklářství rychle mizely původní lesy a od poloviny 18. století byly nahrazovány smrkovými monokulturami, je Žákova hora nejhodnotnějším refugiem přirozených lesů na zonálních stanovištích. To si nepochybně uvědomoval i předválečný majitel panství Zdenko Radslav hrabě Kinský, který své rozhodnutí chránit lesy na svahu Žákovy hory odůvodňoval slovy „...aby tato část byla ponechána v původním stavu, aby byl patrný pro budoucnost charakter starých porostů.“ Díky jeho prozřetelnosti a velkorysosti (neexistovaly žádné náhrady újmy vlastníkovi lesa) vznikla nejvýznamnější lesní rezervace na Českomoravské vrchovině.

Mše svatá za hraběte Radslava Kinského
Neděle 14. 6. 2009 se mohla na první pohled zdát poněkud netradičním dnem pro připomínku výročí vyhlášení ochrany pralesovitého porostu. Ovšem podrobný program nenechal nikoho na pochybách o tom, že Žákově hoře se dostane skutečně důstojné připomínky.
Program začal slavnostní Hubertskou mší svatou v konventním kostele Nanebevzetí Panny Marie (který bude mj. 15. srpna 2009 povýšen na baziliku minor) v areálu zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou. I přes nečekaný výpadek ozvučení se trubači LDF MZLU v Brně a pozvaný vokální sbor vzepjali k plnohodnotnému výkonu. Hubertská mše svatá byla sloužena za loni zesnulého hraběte pana dr. Radslava Kinského, který měl zásadní podíl na obnově restituovaného rodového majetku, včetně správy lesního hospodářství, zahrnující i dnešní národní přírodní rezervaci Žákova hora.

Seminář o národní přírodní rezervaci Žákova hora
Po mši svaté se lesnicky zainteresovaní účastníci přesunuli do školicího střediska Masarykovy univerzity na Cikháji, kde proběhl seminář o národní přírodní rezervaci Žákova hora, připravený Katedrou pěstování lesů Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze a společností KINSKÝ Žďár, a.s. V krátkých příspěvcích byla přehledně shrnuta problematika pralesovité rezervace – historie vývoje lesů (L. Hromádko), současná dynamika lesních porostů v rezervaci (T. Vrška), variabilita humusových forem (V. Podrázský), aktuální otázky ochrany přírody a managementu rezervace (J. Staněk). V širším kontextu zazněly příspěvky o současném lesním hospodaření na majetku Kinských (M. Matoušek), zejména o problematice přestaveb smrkových monokultur (J. Souček). Lesopolitickými otázkami vztahu nestátních vlastníků lesů a státní ochrany přírody se zabýval předseda SVOL František Kučera. Příjemné nedělní dopoledne skončilo na české poměry až neobvykle optimistickou diskusí a konstatováním současného majitele pana Constantina Kinského, že po vzájemných jednáních se Správou Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy byl nalezen společný a oboustranně akceptovaný přístup k otázkám ochrany přírody nejenom v NPR Žákova hora, což potvrdil i přítomný zástupce správy CHKO Jan Staněk. Podobně pochvalně hovořil i žďárský starosta pan Jaromír Brychta.

Odhalení pamětní desky
Odpolední část programu se odehrávala v lesních porostech při okraji rezervace. Za přítomnosti veřejnosti, zástupců okolních obcí, lesního personálu a hostů odhalili pánové Constantin Kinský a prof. Vladimír Tesař pamětní desku připomínající zakladatele rezervace, Zdenko Radslava hraběte Kinského, a založení rezervace v roce 1929. V příjemném a slunečném odpoledni završili účastníci celodenní program přátelským posezením u chaty Eleonorka na severním úbočí Žákova hory. A stejně jako naši předchůdci v roce 1929, tak i my v roce 2009 jsme se přesvědčili, že tam, kde vítězí duch nad hmotou, lze dosáhnout skutečného společenského pokroku.

Autor:
Dr. Ing. Tomáš Vrška
VÚKOZ, v. v. i. – oddělení ekologie lesa
www.pralesy.cz
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.