Příprava druhého cyklu Národní inventarizace lesů ČR
Miloš Kučera
V roce 2010 uplynulo již 6 let od ukončení prvního cyklu Národní inventarizace lesů v České republice (2001 až 2004). Tato první statistická inventarizace poskytla velké množství údajů o stavu lesů v České republice. Informace o vývoji lesa a dynamických změnách však mohou přinést pouze opakovaná měření, tedy výsledky druhého cyklu Národní inventarizace lesů. Přibývá, nebo ubývá lesa? Zásoba dříví v lesích se zvyšuje, či snižuje? Mění se dřevinná skladba lesů? To jsou otázky, jejichž spolehlivá odpověď bude známa v roce 2015. S průběhem příprav druhého cyklu Národní inventarizace lesů seznámí čtenáře tento článek. První cyklus Národní inventarizace lesů ČR (NIL ČR)
Provedení prvního cyklu NIL ČR bylo legislativně dáno Nařízením vlády č. 193/2000 Sb. Sběr dat NIL a jejich vyhodnocení provedl Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHÚL) v letech 2001 až 2004. Návrh metodiky sběru dat a použité technologie pro vlastní terénní šetření vzešel z pilotního projektu, který provedla firma IFER s.r.o. v letech 1996–2000. Tento metodický materiál byl následně dopracován v ÚHÚL a je dostupný na webové adrese www.uhul.cz/il/metodika.php. Vyhodnocení dat bylo v ÚHÚL provedeno podle metodiky, kterou navrhl Jan Zach (Zach 2004). Výsledky prvního cyklu NIL byly prezentovány v tištěné publikaci Národní inventarizace lesů 2001–2004 (ÚHÚL 2007). Vlastní výsledky jsou od roku 2005 umístěny na webovém portálu www.uhul.cz/il/vysledky/. Patrně nejdiskutovanějším výsledkem je zjištěná výše průměrné hektarové zásoby hroubí v ČR. Hektarová zásoba podle NIL ČR je 332,7 m3/ha a je o 33 % vyšší než zásoba podle Souhrnných lesních hospodářských plánů (250,5 m3/ha – stav k 1. 1. 2005).
Pilotní projekt NIL II
Přípravy na druhý cyklus NIL (NIL II) začaly v roce 2008 dodáním podkladů pro nařízení vlády. Nařízení vlády č. 247/2009 bylo dne 20. 7. 2009 schváleno a vyhlašuje provedení inventarizace lesů v letech 2011–2015. Přípra-vou inventarizace, venkovním sběrem dat a jejich vyhodnocením je pověřen ÚHÚL.
Již počátkem roku 2009 byl zahájen pilotní projekt NIL II, jehož cílem je příprava kompletní technologie pro druhý cyklus NIL. Prvním krokem v rámci přípravy inventarizace bylo vytvoření seznamu výstupů, které by NIL II měla poskytnout. Poté byl stanoven výčet veličin, které je nutné v rámci šetření NIL II získat, tak aby bylo možné vyhodnotit požadované výstupy. Tvorba a testování metodiky sběru potřebných veličin, pracovních postupů, programového a přístrojového vybavení pro sběr údajů bylo testováno v rámci Pilotního projektu sběru dat NIL II. Terénní sběr dat pro tento zkušební projekt začal v květnu 2009 a byl ukončen letos v srpnu. Měření probíhalo v přírodní lesní oblasti č. 36 Středomoravské Karpaty.
Projekt se členil do dvou fází. V první fázi se testovala technologie sběru dat pro opakované měření na 208 inventarizačních plochách, které byly založeny v prvním cyklu NIL. Současně proběhla revize kompletní technologie sběru dat použité v prvním cyklu. Výsledkem této první fáze bylo stanovení metodických postupů pro sběr potřebných veličin, především těch, které vstupují do vyhodnocení dynamických výstupů jako například přírůst, těžba, změna plochy lesa atd. Bylo také vybráno a otestováno přístrojové a programové vybavení, pomocí kterého bude probíhat vlastní sběr dat NIL. Zjištěné údaje pak byly v roce 2010 vyhodnoceny a zjištěné poznatky zpětně implementovány do celé technologie.
V druhé fázi pilotního projektu v roce 2010 se testovaly nové postupy a technologie pro NIL II. Hlavním cílem bylo testování nového výběrového designu inventarizační sítě, který by poskytl přesnější odhady pro požadované výstupy než výběrové schéma použité v prvním cyklu. V oblasti sběru dat byly nově testovány postupy pro získávání potřebných veličin z údajů dálkového průzkumu Země (DPZ). Letecké a satelitní snímky poskytují obrovský informační potenciál, který při použití správných postupů umožní zvýšit rozsah údajů poskytovaných NIL, ale především zvýšit jejich přesnost za menší územní celky, než je ČR. Vlastní měření proběhlo na 128 inventarizačních plochách, jež byly umístěny v nově navrženém výběrovém schématu. Poznatky tohoto šetření budou vyhodnoceny do konce roku 2010 a jsou již průběžné začleňovány do technologie NIL.
Projekt sortimentace na pokácených vzornících
Při výpočtu intervalového odhadu základní veličiny zásoba hroubí z údajů NIL je nutné vycházet z přesných objemových tabulek. Stávající objemové tabulky obsahují pouze tzv. bodové odhady objemu hroubí stojícího stromu, bez uvedení intervalu, ve kterém lze skutečnou zásobu stromů se zvolenou pravděpodobností očekávat. Na základě těchto tabulek nelze provést výpočet intervalového odhadu zásoby se zohledněním zdroje variability z hmotových tabulek. Pro některé dřeviny byly také současné hmotové tabulky konstruovány na základě datového materiálu pořízeného mimo ČR. (Adolt 2009)
Z těchto důvodů byl v roce 2008 v ÚHÚL zahájen projekt sortimentace na pokácených vzornících, který by měl poskytnout odpovídající a kvalitní materiál potřebný pro vyhodnocení NIL. Hlavními výstupy tohoto projektu budou objemové tabulky pro exaktní odhad zásoby hroubí stojícího stromu, převodní koeficienty na hmotu hroubí bez kůry. Dále budou zjištěné údaje sloužit pro výpočet podílu sortimentů dříví stojících stromů a pro stanovení zásoby stromů, které byly vytěženy mezi prvním a druhým inventarizačním měřením. V rámci tohoto projektu bylo zatím změřeno 4 000 pokácených stromů šesti dřevin (SM, BO, BK, DB, MD, Bř) v celém věkovém spektru po celé ČR. Tento projekt tak poskytuje odpovídající a přesnou datovou základnu pro vyhodnocení údajů NIL II. Vlastní měření pokácených stromů bude pokračovat i v prů-běhu NIL tak, aby doplňoval potřebné údaje pro její správné a přesné vyhodnocení.
Organizační zajištění NIL
Jak již bylo uvedeno výše, kompletním provedením druhého cyklu NIL byl pověřen ÚHÚL. Pro druhý cyklus NIL ÚHÚL zajišťuje technologii pomocí vlastních kapacit a prostředků. Nutností tak bylo vytvoření týmu specialistů pro zajištění přípravy, průběhu a rozvoje NIL v rámci organizačních změn v ÚHÚL. Přípravu a průběh NIL tak nyní zajišťují čtyři pracoviště, každé z nich se zabývá určitou specializací v rámci NIL. Prvním pracovištěm je Analytické centrum NIL v Kroměříži, které se zabývá tvorbou a vývojem metodických postupů NIL a také vyhodnocením zjištěných údajů. Toto pracoviště vede Radim Adolt. Druhé pracoviště je umístěno na pobočce ÚHÚL v Brně a pod vedením Milana Andrlíka se zabývá přípravou a vývojem technologie pro terénní sběr dat NIL. Třetím pracovištěm je skupina specialistů ve Frýdku-Místku (vedoucí Filip Hájek), která se specializuje na problematiku využití údajů DPZ a fotogrammetrií v NIL. Kontrolou terénního sběru dat a jejich správou se zabývá specializované pracoviště v Brandýse nad Labem pod vedením Jiřího Nechvíle. Vedoucím celého projektu NIL je Miloš Kučera.
Vlastní sběr terénních údajů pak provádí tříčlenné inventarizační skupiny. Konkrétně to bude 17 měřičských skupin, dvě skupiny budou provádět kontrolní měření. Nově je zřízena skupina pěti operátorek zajišťující kancelářské vyhodnocení podkladů DPZ.
V rámci přípravy NIL bylo nutné proškolení všech pracovníků zajišťující sběr dat. Proběhlo tedy celkem deset školení zaměřených na tyto hlavní oblasti: nová kategorizace pozemků v NIL, popis přírodních poměrů a fytocenóz, hodnocení zdravotního stavu dřevin, práce s přístroji a programy pro NIL, práce s podklady z DPZ a metodika venkovního sběru údajů. Závěrem školení pak byly praktické zkoušky terénního měření, kdy inventarizační skupiny měřily simulované inventarizační plochy na lesním majetku Městyse Sněžné.
Terénní šetření NIL začne na jaře 2011
První přípravná část projektu NIL II se blíží k závěru. V současnosti je téměř připravena technologie pro provedení druhého cyklu inventarizace. Probíhají práce na dokončení metodiky sběru dat, nastavení kontrolních mechanismů pro měření a vyladění celé technologie jako celku. Nezbytná obnova potřebného přístrojového a programové vybavení byla z větší části financována z prostředků MZe. ÚHÚL tedy bude připraven zahájit terénní šetření NIL v jarních měsících 2011.
Záměrem ÚHÚL je po ukončení přípravy a odsouhlasení zvolených metodických postupů ze strany ministerstva zemědělství seznámit širokou lesnickou veřejnost s technologií pro NIL II formou seminářů a odborných článků. Informace o průběhu NIL II by se tak měly stát součástí i tohoto odborného časopisu.
Závěrem bych chtěl jménem ÚHÚL poděkovat všem majitelům a správcům lesa, kteří vycházeli vstříc požadavkům pracovníků ÚHÚL v rámci přípravných projektů a podíleli se tak na zdárném průběhu přípravných prací pro NIL II.
Použitá literatura a podklady jsou k dispozici u autora.
Autor:
Ing. Miloš Kučera
oddělení Národní inventarizace lesů,
ÚHÚL Brandýs nad Labem,
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: Martin Rybecký