XXIII. Světový kongres IUFRO - Lesy pro budoucnost: udržitelná společnost a životní prostředí

Jiří Kulhavý, Bohumír Lomský, Jaroslav Simon

Ve dnech 23.–28. srpna 2010 se po pětileté přestávce konal v jihokorejské metropoli Soulu XXIII. Světový kongres IUFRO (Mezinárodní unie lesnických výzkumných organizací) s mottem „Lesy pro budoucnost: udržitelná společnost a životní prostředí“. Místo konání nebylo vybráno náhodou. Korejská republika je vyspělou lesnickou zemí s lesnatostí 65 % a s moderním lesnickým výzkumným ústavem založeným v roce 1922. Významu lesů je věnována velká pozornost. Svědčí o tom skutečnost, že zahájení kongresu byl osobně přítomen prezident republiky Lee Myung-bak a další významní představitelé země.

Ústřední myšlenkou kongresu bylo zdůraznění budoucí úlohy lesů v udržitelném rozvoji a životním prostředí. Sešlo se na něm 2 675 účastníků z 92 zemí světa. Největší zastoupení měla pořadatelská země s téměř 900 účastníky, následovaly Japonsko (272), Čína (214), USA (164) a Indonésie (99 účastníků). Z České republiky se zúčastnilo celkem 13 představitelů lesnického výzkumu – z lesnických fakult, Akademie věd ČR a výzkumných ústavů. Organizace kongresu byla v kompetenci hostitelské země a vedení IUFRO. Kongres řídil prezident IUFRO Don Koo Lee spolu s širokým týmem organizátorů.

Průběh jednání

Jednání kongresu probíhalo ve 170 sekcích a bylo předneseno 916 ústních příspěvků a přes 1 000 panelových sdělení.

V rámci kongresu zasedal rozšířený výbor IUFRO a jeho Mezinárodní rada (IC). Na jednáních mezinárodní komise bylo rozhodnuto o novém vedení IUFRO pro období 2010–2014, které budou tvořit prezident Nils E. Koch (Dánsko), dva viceprezidenti – Mike W. Wingfield (Jižní Afrika) a Su See Lee (Malajsie), 5 nových členů rady a 9 koordinátorů jednotlivých divizí.

Udělena byla řada vysokých ocenění významným vědcům a nejúspěšnějším adeptům studentského lesnického výzkumu. Novými čestnými členy IUFRO byli zvoleni bývalý prezident IUFRO Risto Seppälä (Finsko) a bývalý viceprezident IUFRO Eric Teissier du Cros (Francie). Součástí kongresu byla dále celá řada oficiálních jednání v rámci pracovních skupin, prezentační výstava lesnických firem a nakladatelství a široká nabídka odborných exkurzí.

Významnou akcí v průběhu kongresu bylo jednání „IUFRO Directors Forum“ na téma monitoringu lesů, které řídili Konstantin von Teuffe, ředitel Forest Research Institute Baden-Württemberg, a Peter Mayer, generální sekretář IUFRO. Na jednání a v následné panelové diskuzi jednoznačně zazněla potřeba a podpora monitoringu stavu lesů zvláště v období nastupující klimatické změny. Prostřednictvím zástupců jednotlivých zemí v Mezinárodní radě byl požadavek na podporu monitorovacích programů v lesích včleněn do závěrečné rezoluce kongresu IUFRO.

Informační bázi při kongresu zajišťovaly tištěné zprávy „The Congress Daily“ a „IUFRO World Congress Bulletin“. Široká informovanost byla už v přípravě kongresu i v jeho samotném průběhu zajištěna na vysoké úrovni přes webové stránky (www.iufro2010.com), kde lze najít všechny důležité informace o průběhu a výsledcích kongresu.

Výzva pro budoucnost

V závěru kongresu byly zveřejněny strategické dokumenty „Soulská deklarace“ a „Strategie IUFRO“ na období 2010–2014. Strategický plán IUFRO zahrnuje šest tematických oblastí (Lesy pro lidstvo, Klimatická změna a lesnictví, Biodiverzita lesů, Lesy a bioenergie, Vztahy lesa a vody a Zdroje pro budoucnost), které jsou založeny na interdisciplinární spolupráci vědců a mohou sloužit i potřebám politiků.

Příští Světový kongres IUFRO se bude konat v roce 2014 v Utahu (USA) v Salt Lake City.

Autoři:

prof. Ing. Jiří Kulhavý, CSc.

LDF MENDELU Brno

doc. RNDr. Bohumír Lomský, CSc.

VÚLHM Praha

prof. Ing. Jaroslav Simon, CSc.

LDF MENDELU Brno

Foto: autoři

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.