Ben Gunneberg: Certifikace se posunuje od „hezké mít“ k „musí mít“

Rozhovor s Benem Gunnebergem, generálním tajemníkem PEFC

Dne 4. května 2010 se v České republice konala Valná hromada PEFC, které se zúčastnil generální sekretář PEFC International pan Ben Gunneberg a při té příležitosti naší redakci odpověděl na pár otázek.

- Systémem PEFC (The Programme for the Endorsement of Forest Certification) jsou certifikovány zhruba dvě třetiny certifikovaných lesů (220 mil. hektarů) ve 34 státech světa. Každá lokalita má svá specifika; kde vidíte hlavní specifika, charakteristiky ČR z pohledu certifikace lesů?

Lesní zákonné předpisy v České republice jsou velmi přísné, s postupy řízení podpořenými dlouhou, úspěšnou středoevropskou tradicí lesního hospodářství. Stát hraje významnou roli jako největší vlastník lesních pozemků, ale i jako partner soukromých vlastníků lesů. Lesní hospodářství v České republice je také charakterizováno orientací na vývoz a zároveň velkou poptávkou po certifikovaných produktech pocházejících mimo Českou republiku.

- Domníváte se, že je systém PEFC v ČR dostatečně propagován?

Vzhledem k významu trvale udržitelného obhospodařování lesů v řešení široké škály výzev, jako je změna klimatu, se chce říci, že propagace PEFC nikdy nemůže být dostatečná. V zemích jako Česká republika, které se zaměřují na vývoz dřeva, má komunikace o PEFC tendenci zaměření se na lesnický sektor. Všichni z nás – PEFC, certifikovaní vlastníci pozemků a lesníci a certifikované společnosti – jsou povzbuzováni k posílení podpory systému PEFC a vytváření poptávky po PEFC certifikovaných lesích v České republice.

- Certifikační systémy jsou v civilizo-vaných zemích s vyspělou lesnickou legislativou často považovány za nadbytečné a ekonomicky zatěžující vlastníky lesů. Domníváte se, že má certifikace PEFC zřetelný přínos pro majitele lesů v ČR?

Zatímco lesní zákony jsou v České republice a řadě dalších evropských zemí na vysoké úrovni, certifikace lesů je jediným dostupným nástrojem toto nezávisle potvrdit. Navíc spotřebitelé si obvykle nejsou vědomi vysoké kvality lesního hospodářství, která je již požadovaná zákonem a certifikace umožňuje používat logo PEFC, které vysílá jasnou a transparentní zprávu k zákazníkům, že dřevo z certifikovaných výrobků pochází z udržitel-ně obhospodařovaných lesů. Mimo to, certifikace lesů se stává hlavním proudem ve veřejných a soukromých politikách veřejných zakázek. Certifikace se posunuje z fáze „hezké mít“ k fázi „musí mít“, která umožňuje vlastníkům půdy a lesníkům obchodovat a v budoucnu v obchodu pokračovat s podniky a orgány veřejné správy, které již vyžadují certifikaci.

- Na světě je certifikováno pouze 8 % lesů. Jaké kroky činí PEFC pro podporu trvale udržitelného obhospodařování lesů v rozvojových zemích a jak je zde úspěšné v zavádění certifikace? Liší se v nějakém ohledu zavádění certifikačního systému v rozvojových zemích od těch rozvinutých?

Certifikace lesů v Evropě těží z celé řady faktorů, které činí její implementaci relativně snadnou, například přísné lesní zákony a vymáhání práva, vysoký výkon a dlouhá tradice v oblasti udržitelného hospodaření v lesích, fungující správní struktury a kultury zúčastněných stran.

Tyto faktory nejsou bezpodmínečně splněny jižně od rovníku, což zde implementaci certifikace lesů činí obtížnější. Zároveň zde však certifikace lesů může mít daleko vyšší přínos.

To je důvod, proč je pro nás důležité soustředit své úsilí na certifikaci lesů, které nejsou zatím certifikovány žádným certifikačním systémem. Pouze toto zvýší celkovou plochu certifikovaných lesů ze současných osmi procent.

S uznáním malajského a gabonského certifikačního systému jsme zde učinili významný pokrok. Poznatky a osvědčené postupy z těchto zemí jsme zahrnuli do našeho systému a přizpůsobili je dalším zemím k lepší odezvě na specifické potřeby okolních regionů.

- Většina odborných prognóz varuje před nedostatkem dříví na území Evropské unie, který by se měl projevit v následujících desetiletích. Jakým způsobem se tomuto problému snaží bránit certifikační systém PEFC?

Musíme se ujistit, že certifikace lesů zůstává součástí řešení, a nestala se součástí problému. Se stále rostoucími požadavky zúčastněných stran na to, co by měla certifikace poskytnout, existuje potenciální riziko, že certifikační požadavky mohou dosáhnout úrovně, při které se lesníci mohou rozhodnout opustit certifikaci, nebo dokonce zastavit aktivní správu svých lesů úplně. To by mělo negativní vliv nejen na dodávky dříví, ale také na dlouhodobou udržitelnost lesů, které obhospodařují.

PEFC se zavázal k ochraně lesů, organizací, komunit a osob, které lesy vlastní, pracují v nich a žijí vedle nich. Chápeme, že ekologicky přísné a náročné metody řízení jsou rozhodující. Stejně tak rozhodující jsou však politiky a požadavky, které jsou sociálně spravedlivé a ekonomicky životaschopné. Zúčastněné strany musí spolupracovat s cílem nalezení rovnováhy mezi environmentálními, sociálními a ekonomickými aspekty trvale udržitelného obhospodařování lesů, certifikačních požadavků a politiky zadávání veřejných zakázek. Tím, že zůstanou aktivně zapojené do rozvoje lesnické politiky a certifikačních systémů, budou schopny lesnické komunity zajistit, že dodávky z lesů budou udržitelně optimální za současného zabezpečení, že dovážené dříví splňuje stejně přísné požadavky, které musí splňovat dřevo z místních lesů.

- Jaká je aktuální situace zastupitelnosti produktů systémů FSC a PEFC v certifikaci a spotřebitelském řetězci?

Neexistuje žádné vzájemné uznávání mezi certifikačními systémy PEFC a FSC, dvěma globálními certifikačními systémy lesů směřujícími k podpoře trvale udržitelného hospodaření v lesích. Jak ukázala nezávislá externí hodnocení, oba systémy zaručují udržitelnost.

Protože se PEFC domnívá, že dvojí certifikace v lese je nevýhodná pro náš společný cíl zvýšit celosvětově plochu certifikovaných lesů obhospodařovaných trvale udržitelným způsobem, jsme přesvědčeni, že společnosti by v rámci dodavatelského řetězce měly přijmout všeobecný přístup, pokud jde o certifikaci spotřebitelského řetězce C-o-C, a získat jak PEFC, tak FSC certifikaci pro zajištění co nejširšího možného přístupu na trh na jedné straně a dostupnost a možnost volby, pokud jde o zásobování na straně druhé. Lesní certifikační systémy musí pracovat na harmonizaci C-o-C certifikace k usnadnění společnostem přijmout takový všeobecný přístup, proto má PEFC zájem na rozvoji ISO standardů pro certifikaci C-o-C.

- Aktuálním problémem lesnického hospodaření v Evropě je ochrana lesa zejména v souvislosti s přemnožením lýkožrouta smrkového a dalších kůrovců. Reaguje certifikační systém operativně na tuto situaci?

Aktivní a integrovaná ochrana lesa, stejně jako preventivní opatření jsou důležitými prvky trvale udržitelného obhospodařování lesů a lesní certifikace, a tato lesnická opatření jsou certifikací lesů podporována.

Vzhledem k tomu, že udržitelné hospodaření lesů je dlouhodobá záležitost, certifikační standardy směřují k tomu, aby byly dostatečně flexibilní k řešení nestandardních situací. Navíc, požadavek na revizi certifikačních standardů v pětiletých intervalech zajišťuje, že všechny zainteresované strany jsou povinny zvážit otázku ochrany lesů na regulérních základech a pracovat společně na zajištění pokračující udržitelnosti.

Certifikační standardy v rámci PEFC obsahují ustanovení o preventivních opatřeních v lesnictví, zejména týkající se druhového složení dřevin a struktury lesů, stejně jako požadavků na ochranu lesů proti hlavním abiotickým a biotickým faktorům, včetně kůrovců. Protože preventivní opatření budou mít dopad jen v dlouhodobém horizontu, včasná asanace polomového dříví po vichřicích zůstává zásadním opatřením v ochraně lesa proti kůrovci.

- V ČR byl na Křivoklátsku založen první Lesnický park ve střední Evropě. (Součást International Model Forest Network – IMFN). Jak hodnotí PEFC vznik lesnických parků jako součásti sítě modelových lesů?

Mnoho parků v Evropě je vytvořeno speciálně za účelem zachování zvláštních biotopů a biodiverzity. Na tomto projektu je jedinečné a vzrušující to, že lesnický park je vytvořen jako model, který uvažuje nejen s unikátními záležitostmi životního prostředí, ale také upozorňuje na společenské a ekonomické aspekty, a tak zahrnuje všechny tři pilíře trvale udržitelného obhospodařování lesů. Myšlenka lesnického parku je dobrým příkladem k následová-ní jinými národy, neboť umožňuje lidem lépe pochopit různé komponenty, které vytvářejí trvale udržitelné hospodaření v lesích a jsou zajišťovány hospodářskými lesy.

Děkujeme za odpovědi,

Jan Příhoda, Petra Kulhanová

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.