Trh s dřívím poptávka po dříví převyšuje nabídku

Anketa Lesnické práce

Propad cen dříví, který se v největší míře projevil v roce 2008, byl do značné míry způsoben převisem nabídky nad poptávkou. Tato situace byla způsobena kalamitami a rozvojem ekonomické a hospodářské krize. V letošním roce postupně dochází k převyšování poptávky po jehličnatém dříví nad nabídkou. Výsledkem je růst cen a obavy dřevozpracovatelů v celém středoevropském regionu o dostatečné zásobování provozů.

Na hodnocení situace na trhu s dřívím jsme se zeptali lesníků z řad majitelů lesů, lesnických firem a dřevozpracovatelů.

- Jak hodnotíte aktuální situaci trhu s dřívím v České republice? (vývoj dodávek, exportu, cen atd.)

Jiří Svoboda, Lesní družstvo obcí Přibyslav, člen předsednictva SVOL ČR

Vývoj cen v posledním období, jmenovitě ve II. kvartále letošního roku, přinesl konečně trochu naděje nestátním vlastníkům lesů, že tržby za dříví se vrátí na úroveň před „Kyrillem“, tedy před rok 2007. V té době ceny padaly mezi jednotlivými kvartály až o desítky procent. První pokles v roce 2007 však neměl reálný základ v cenách řeziva a zpracovatelé snížili ceny spekulativně. Jednou z příčin byly i výroky ze strany LČR s.p., kdy tehdejší generální ředitel v mediích prohlašoval, že přišla kalamita století. Přitom spadla polovina ročního etátu, a to není žádná velká katastrofa. Další kalamity však přišly do počínající finanční a poté ekonomické krize a tam už pokles cen přijít zákonitě musel. Oživení přišlo poněkud pomalu a ceny rostou více z poptávky po surovině než z důvodu růstu poptávky po řezivu. Zdá se, že je to důsledek jistého nadbytku zpracovatelských kapacit v Rakousku a v SRN. Cenová úroveň, které bylo dosaženo v jehličnaté kulatině, již konečně dokáže krýt náklady vlastníků spojené s obnovou lesa, se správou majetku, na zaplacení mnohde se zvyšující daně z nemovitostí a v neposlední řadě s opravami budov a cest, které byly v řadě případů odloženy pro nedostatek peněz v minulých krizo-vých letech. Vlastníkům, kteří hospodaří v oblastech s významným zastoupením listnatých dřevin, však moc nadějí nesvitlo. Listnaté dříví končí často ve vlákninách a palivu, i když má parametry pilařské kulatiny. Několik významných zpracovatelů listnatého dříví nepřežilo krizi a perspektiva je v tomto ohledu spíše neradostná. Poptávka po vlákninách a palivu alespoň brání znehodnocení dříví, ale vzniká nemalá hospodářská škoda. Doufám, že cenová úroveň, které bylo dosaženo, alespoň chvíli vydrží a případné výkyvy nebudou tak velké jako v minulých letech.

Pavel Draštík, Wotan Forest a.s.

Ve vývoji dodávek lze celkově očekávat jejich možný pokles v závislosti na dokončování těžeb v rámci uzavřených smluv z tendrů LČR na období 2008 až 2010. Na některých jednotkách je také patrná určitá nevyváženost zbytkových úkolů v kontextu druhů těžeb a v poměru jehličnatých a listnatých těžeb. Pro smluvní partnery, kteří mají vlastní dřevozpracovatelské provozy, bude hlavním úkolem naplnění jejich vlastních kapacit.

Vývoj exportu bude přímo závislý na vývoji cenové politiky pro druhé pololetí, která bude zcela určitě v přímé korelaci mezi nabídkou a poptávkou na tuzemském trhu, ale dá se předpokládat jeho mírný pokles či udržení stávajícího objemu vzhledem k vyšším dopravním nákladům oproti tuzemským odběratelům.

Ceny za surové kulatinové dříví budou spíše závislé na vývoji mezi nabídkou a poptávkou a samozřejmě i požadovanými objemy na udržení provozů v chodu jednotlivých odběratelů, než na možnostech a tržních cenách předpokládaného odbytu řeziva, což pro standardní fungování trhu asi není dobře. Tržní ceny jehličnatého řeziva nebyly schopny zareagovat na tak výrazný nárůst cen kulatiny ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Mírný nárůst by byl vhodný u ostatních sortimentů jehličnatého dříví, a to obzvláště u vlákninových sortimentů pro papírenské zpracování. Ceny celulózy rostou, a tudíž není důvod, proč ceny pro druhé pololetí tomuto trendu nepřizpůsobit. Vlastní kapitolou jsou sypané sortimenty, tam bychom uvítali navýšení cen u štěpky a i u všech ostatních komodit. Pokud jde o listnaté sortimenty, tam nelze očekávat bohužel nic jiného než setrvalý stav.

Petr Pražan, Dřevozávod Pražan s.r.o. a Společenstvo dřevozpracujících podniků v ČR

Situace na konci 2. Q 2010 je u pilařských zpracovatelských kapacit velmi napjatá, neboť proti stále se zdražující pilařské kulatině v prvním pololetí stál zlepšující se trh s řezivem, dotahující se na ceny, které by odpovídaly cenám suroviny. V posledních týdnech však velmi dobrý odbyt začíná pokulhávat a projevuje se nasycenost trhu s řezivem, a to zejména u hromadných sortimentů.

Předpokládaný odbyt řeziva v letních měsících není podpořen žádnými očekáváními průmyslového a hlavně stavebního růstu, a to zejména v jižní části Evropy.

Tuzemský odbyt řeziva je na slušné úrovni, ale jeho objem nemůže nahradit exportní dodávky.

Nedostatek kulatiny v ČR je způsoben stejně jako v celé střední Evropě podobnými důvody, a i když radikálně nesnižuje pilařskou výrobu, působí starosti a mnohdy neefektivní výrobu, která musí pracovat s tím, co je, a ne s tím, co by k výrobě potřebovala.

Obávám se, že pokud i nadále poroste cena suroviny, nebude už trh s řezivem schopen tato navýšení absorbovat, a zejména velcí zpracovatelé budou muset redukovat pořezy tak, aby nedošlo k značné nadvýrobě.

Zbyšek Kulhánek, Wood Paskov s.r.o.

Z pohledu velkého odběratele dříví v České republice vnímám současnou situaci na trhu s dřívím nejen v ČR, ale řekněme v regionu střední Evropy, jako velmi napjatou.

Již delší dobu přetrvává stav, kdy je mnohonásobně vyšší poptávka po dříví, než je jeho nabídka, což způsobuje rychle až chaoticky rostoucí ceny všech sortimentů dříví.

Velké zpracovatelské kapacity v Německu a Rakousku mají v současnosti značné problémy se zásobováním svých provozů. Česká republika je bohužel vnímána jako spotová země, ve které je chybějící množství dříví dokupováno především pro již vzpomínané Německo a Rakousko.

Z pohledu firmy, která dříví nakupuje, bohužel předpokládám podobný cenový vývoj jako ve druhém čtvrtletí letošního roku. Lze očekávat, že mnoho zpracovatelů bude ve třetím čtvrtletí v ještě tíživější ekonomické situaci, ale zřejmě bude opět upřednostňována výše objemu nákupů dříví, tedy dostatečné zásobení závodů před nadcházejícím zimním obdobím, než cena dříví...

Díky dosavadnímu vývoji počasí nelze ani letos očekávat vyšší dodávky kůrovcového dříví, což v konečném důsledku ve třetím čtvrtletí zřejmě nepřinese ani větší množství dříví na trh.

Martin Mašek, Stora Enso Wood Supply Czech Republic

Dříví je obecně v současnosti nedostatek. Důvodem jsou zejména zvyšující se exporty do Německa a Rakouska, kde panuje velký nedostatek suroviny. Ceny kulatiny rostou přespříliš rychlým způsobem. Důvodem je převyšující poptávka nad nabídkou. Naše obava je, že se ceny suroviny blíží bodu zlomu, kdy trhy s řezivem nebudou schopny unést další nároky na zvyšování cen kulatiny.

Jan Václavík, ACLESIA, spol. s r.o., a DYAS.EU, a.s.

Aktuální situace na středoevropském trhu se dřevem není úplně jednoduchá, ale není ani překvapivá. V případě některých sortimentů a dřevin je poptávka nízká, v jiném případě je naopak extrémně vysoká. Ale tyto stavy mají vždy přirozené vysvětlení. U listnatých kulatinových sortimentů je stále patrný vliv celosvětové ekonomické krize. Na trhu se v tomto případě dobře prosazuje jen vysoká kvalita většinou v kombinaci s výrobou na zakázku. Toto je třeba recept, který nám funguje v DYAS.EU, a.s., při výrobě listnatých, zejména bukových překližek. U buku je aktuálně přetlak kulatiny dán i menší větrnou kalamitou na Slovensku a částečně i na severovýchodě Moravy.

Na trzích s jehličnatou kulatinou naopak pociťujeme velký přesah poptávky nad nabídkou. Ale ani tento výkyv trhu není nevysvětlitelný. Vysvětlení můžeme hledat jak v přírodě, tak i mezi lidmi. Podle marketingových informací našich rakouských a německých zpracovatelů je vysvětlením této situace zejména počasí. Rychlý konec zimy s příznivými podmínkami pro jarní zemědělské práce způsobil, že většina rakouských a německých sedláků, kteří jsou současně i vlastníky lesa, zahájila na konci zimy rychle zemědělské práce na úkor těžby dříví a vinou následujícího deštivého počasí se už do lesa v plné míře nedostali. Deštivý přelom jara a léta je významným faktorem nedostatku jehličnaté, zejména smrkové hmoty i u nás. Tyto přírodní vlivy způsobily nedostatek na trhu, který způsobil rychlý růst cen. A tento růst cen zase způsobil, že mnozí vlastníci lesa čekají se svými těžbami až na podzimní sezonu, protože spekulují na další cenový růst. K tomu přidejme na mnohých lesních majetcích přetěžené etáty v důsledku předcházejících kalamit nebo pokračující nešťastnou situaci s výběrovými řízeními u LČR a na to navazující deformace ve výběru těžeb v důsledku indexace cen z předchozích tendrů a máte téměř ucelený obrázek o stavu trhu se dřevem. Samozřejmě, že výčet není úplný. Svoji roli hraje i pokračující ekonomická krize nebo další faktory, které neznám nebo na které jsem zapomněl. Hlavním sdělením mého příspěvku totiž není výčet všech ovlivňujících faktorů, ale informace o tom, že jsme součástí středoevropského trhu se dřevem, který se řídí standardními principy nabídky a poptávky. A to je určitě dobře, i když nám to občas komplikuje život nebo přidává práci. Alespoň zůstáváme stále ve střehu...

Děkuji za odpovědi (23. 6. 2010),

Jan Příhoda

Více informací o vývoji cen dříví v České republice a zahraničí naleznete v rubrice Ceny dříví na stranách 52-55.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.