Dřevo lísky turecké

Aleš Zeidler, Vladimír Gryc, Hanuš Vavrčík, Jiří Janoušek

Líska turecká nepatří mezi introdukované dřeviny, se kterými bychom se setkávali v našich lesních porostech. Tento stromovitý příbuzný naší lísky obecné je v současnosti jen záležitostí parků, okrasných zahrad a díky své odolnosti proti imisím především městských výsadeb. Je škoda, že unikl pozornosti lesníků, protože kromě plodů poskytuje i dekorativní a kvalitní dřevo.

Rozšíření a popis dřeviny

Areál původního rozšíření lísky turecké sahá od Balkánského poloostrova přes Malou Asii na Kavkaz a do Íránu. První údaje o introdukci na naše území se objevují počátkem 19. století. Na rozdíl od našeho domácího zástupce se jedná o strom dorůstající výšky 20 m, podle některých autorů dokonce 30 m, o průměrech kmene až 1,5 m. Může se dožít až 200 let.

Popis dřeva a jeho vlastností

Líska turecká se řadí svou stavbou do skupiny listnatých dřevin s roztroušeně pórovitou stavbou dřeva. Barva dřeva je žlutorůžová až načervenalá. Jádro se objevuje až v pozdějším věku a jeho barva je světle červená až červenohnědá. Dřeňové paprsky jsou viditelné na všech řezech, často se vyskytují dřeňové skvrny. Nápadné jsou zvlněné letokruhy. Mikroskopickou stavbou se téměř neliší od naší domácí lísky obecné.

Dřevo lísky turecké je středně tvrdé, pevné, pružné, málo trvanlivé. Dobře se opracovává a leští. Kromě dřeva stojí za zmínku plody – lískové oříšky, které jsou v domácích oblastech předmětem sběru a následného využití.

Možnosti využití dřeva

Vzhledem k nepříliš velké trvanlivosti připadá v úvahu využití dřeva lísky turecké především v interiérech. Jednalo by se zejména o výrobu nábytku, dekorativních dýh, dále hraček a drobných předmětů denní potřeby. Ve své domovině je využívána i ve stavebnictví. Také kořenice tohoto stromu mají velmi zajímavou texturu a používají se pro svůj dekorativní vzhled. Dřevo je také používáno řezbáři, především na intarzie. Z tabulky je patrné, že dřevo má obdobné vlastnosti jako náš buk nebo javor. Především tam, kde je upřednostňována kresba a barva a kde tyto naše dřeviny působí fádně, by byla líska turecká vhodnou náhradou.

Autoři:

Ing. Aleš Zeidler, Ph.D.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Jiří Janoušek

Katedra zpracování dřeva

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze

Ing. Vladimír Gryc, Ph.D.

Ing. Hanuš Vavrčík, Ph.D.

Ústav nauky o dřevě

Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita v Brně

Foto: Aleš Zeidler

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.