IX. mistrovství ČR v práci s motorovou pilou - Pohár VLS 2010

Vojenské lesy a statky ČR, s.p., divize Mimoň, pořádaly již třetím rokem mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou. Soutěž proběhla ve dnech 25.–26. června, opět v rámci Lesnického dne v Ralsku na Skelné Huti, jehož nedílnou součástí se stala. Mistrovství bylo organizováno pod záštitou organizačního výboru, jehož členy jsou Ministerstvo zemědělství ČR, Lesy České republiky, s.p., Odborový svaz Dřevo, lesy, voda a Vojenské lesy a statky České republiky, s.p.

Generálním sponzorem byla v letošním roce Škoda Auto, a.s. Poprvé se jednalo o společnost, která nemá přímý vztah k lesnímu hospodářství. Hlavními sponzory byly firmy Husqvarna CZ a Solo Praha. Za technickou přípravu soutěžních prostorů a jednotlivých disciplín patří velký dík pracovníkům a žákům Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant, pracoviště Hejnice, a zaměstnancům VLS ČR, s.p., divize Mimoň.

Kácení na ukotvených odvětvených kmenech

V letošním roce se soutěže zúčastnil rekordní počet 38 závodníků ze tří zemí, Česka, Slovenska a Polska. Opět se soutěžilo ve třech kategoriích – Profesionál, Junior a Začátečník. Letošní mistrovství bylo organizováno tak, aby jednotlivé disciplíny připravily budoucí reprezentanty na mistrovství světa pořádané v letošním roce v chorvatském Záhřebu. Poprvé v historii mistrovství České republiky proběhla disciplína kácení na ukotvených odvětvených kmenech o nadzemní výšce 16 metrů. Atraktivnost disciplíny spočívá v tom, že probíhá přímo před zraky diváků a vrcholy kmenů dopadají do oranice jen několik metrů před nimi.

Vítězem disciplíny kácení se stal Jiří Vorlíček před Jiřím Andělem a Jiřím Kadavým. Jiří Kadavý soutěžil v kategorii „Začátečník“, přesto se v uvedené disciplíně probojoval až na třetí místo v absolutním pořadí. Vítěz Jiří Vorlíček porazil odvětvený kmen pouhých 7 cm od kolíku a při měření parametrů pařezu nenalezli rozhodčí žádnou chybu.

Výměna řetězu

V disciplíně výměna řetězu zvítězil Jiří Anděl následován dvěma závodníky ze Slovenska, Jaroslavem Pervekou a Tomášem Kvasničákem. Jiří Anděl dokázal vyměnit řetěz motorové pily za pouhých 11,95 s, což je čas srovnatelný se světovou konkurencí.

Kombinovaný a přesný řez

Kombinovaný řez ovládl Jiří Vorlíček před Hubertem Bartákem a juniorským reprezentantem Slovenska, Patrikem Francúzem. Vítězem disciplíny přesný řez se stal Slovák Jaroslav Kukuc před Polákem Romanem Szalou a českým závodníkem Jiřím Herzogem.

Odvětvování

Závěrečnou disciplínu odvětvování, v níž soutěžící paralelně odvětvují šestimetrový kmen o průměru 14 cm s třiceti větvemi v devíti přeslenech, ovládl Hubert Barták před slovenskými závodníky Jaroslavem Kukucem a Jaroslavem Pervekou.

Celkové pořadí

V celkovém pořadí kategorie Junior, tj. závodníků, kteří v roce pořádání soutěže dosáhli maximálně 21 let věku, zvítězil Martin Pňaček před Markem Lubasem a Ondřejem Serdelem. Kategorie Začátečník, která je vypsána pro závodníky, kteří mají maximálně dvě účasti na soutěžích úrovně mistrovství republiky, našla svého vítěze v Jiřím Kadavém. Na dalších místech se umístili Jan Zajíček a Petr Černík. Absolutním vítězem IX. mistrovství České republiky – Poháru VLS 2010 a mistrem České republiky pro rok 2010 se stal závodník s nejvyšším součtem bodů v pěti disciplínách, Jiří Vorlíček. Na druhém místě se umístil Hubert Barták a bronzový stupínek obsadil Jiří Anděl. Jiří Vorlíček dosáhl celkového součtu 1 609 bodů, což by ho na posledním mistrovství světa v Německu řadilo na 8. místo v absolutním pořadí.

Autor: Ing. Pavel Češka

Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.