Úvodnik
Vážení čtenáři,
horký červenec dal zapomenout na květnové chladné deštivé dny a lesníkům znovu nevybíravě připomenul, že nejčastějšími atributy jejich léta jsou lapače a lapáky. Bude letošní rok kůrovcová situace příznivější než vloni, či ne? Jak vnímají v současnosti realizovaná ochranná a obranná opatření jednotliví vlastníci a správci lesa? To byly základní otázky pro anketu, kterou najdete v tomto čísle Lesnické práce.
Velká část odpovědí v anketě se dá označit za odpovědi očekávané. Opatrně se očekává, že na větší části území ČR bude letošní výše kůrovcových těžeb nižší než vloni, výjimkou je především území NP Šumava, kde je střízlivě očekáván další nárůst počtu napadených stromů. Jako nejdůležitější v boji s kůrovcem je nejčastěji logicky uváděna pečlivá práce lesních hospodářů spočívající v aktivním vyhledávání napadených stromů a jejich bezprostřední asanaci.
Očekávanost odpovědí týkajících se obrany a ochrany je pochopitelná – je důsledkem dlouhodobě pečlivě cizelovaných postupů boje proti kůrovcům, postupů účinných a v praxi opakovaně potvrzovaných. Přesto se v anketě objevují zajímavé postřehy či zkušenosti, jako je například upozornění správce majetku Kinský Žďár, a.s., že zjemnění způsobu obnovy limituje kontrolní metody. Maloplošné a clonné seče neumožňují dodržet bezpečné vzdálenosti lapače od porostní stěny a neumožňují jejich použití, monitoring je tak třeba provádět výhradně lapáky.
„Byl to neobyčejně smutný pohled. Jen tu a tam čněl z tohoto mrtvého, narudlého moře zelený buk nebo širokolistý javor a tiše kolébal hlavou, jako by truchlil nad umírajícími druhy.“ Ne, to není komentář současné situace na Šumavě z pera některého z politiků či spisovatelů, kteří se cítí kompetentní se k Šumavě vyjadřovat, tato slova napsal v roce 1890 ve svých Böhmerwaldskizzen Karel Klostermann. Přístup správy NP a MŽP ČR ke gradaci lýkožrouta smrkového na území NP Šumava je ovšem tradičním tématem vyvolávajícím expresivní reakce. Kromě oprávněných kritických postřehů či reálných upozornění lze v lesnických diskuzích o současné situaci na Šumavě najít také rozpory či zveličené hrozby… Například ohrožení bavorské strany Šumavy ponecháním polomové hmoty v lokalitách vyčleněných v roce 2007 nebylo a není zřejmě ani zdaleka tak velké, jak se opakovaně argumentuje. Podle v anketě uvedeného vyjádření Bavorských státních lesů nemají s kůrovcem závažnější problémy, rozsah škod se v posledních letech podstatně snížil a v roce 2010 již neočekávají jejich nárůst. Podstatně problematičtější je tedy situace u českých sousedících majetků.
Dlouhodobé předpovědi počasí na srpen a září letošního roku předpokládají mírně nadprůměrné teploty a ve srovnání s červencem poněkud vyšší (byť také spíše průměrné či mírně podprůměrné) srážky. Z pohledu zvládnutí populací kůrovců tedy nejde o výhled příliš optimistický. Nezbývá tedy, než si přát, abychom situaci zvládli co nejlépe.
Petr Čermák
Ústav ochrany lesa a myslivosti LDF MENDELU