Podpora zpracování lHP v roce 2011
Václav Hronek
Většina vlastníků lesů již asi zaznamenala změnu v pravidlech pro poskytování příspěvků na hospodaření v lesích pro rok 2011 (příloha zákona č. 433/2010 Sb., o státním rozpočtu ČR na rok 2011), která u příspěvku dle písmene H (na digitální formu zpracování lesních hospodářských plánů – dále jen „LHP“) přináší omezení formou poskytování v režimu de minimis (nařízení Komise (ES) č. 1998/2006 ze dne 15. prosince 2006 o použití článků 87 a 88 Smlouvy na podporu de minimis).
Podpora zpracování LHP nyní v režimu de minimis
Tato skutečnost může znamenat, zejména u větších vlastníků lesa, kteří v tomto režimu již čerpali jiné druhy podpory, např. na investice do strojů či infrastruktury z Programu rozvoje venkova, omezení či znemožnění přístupu k této podpoře. Veškeré podpory poskytnuté v tomto režimu jsou evidovány v Centrálním registru podpor malého rozsahu a poskytnutá částka jednomu příjemci nesmí v období tří let překročit 200 tis. eur.
Stanoviska Evropské komise
Přistoupení k uvedené změně pravidel nebylo programovým záměrem ministerstva zemědělství. Toto opatření bylo vynuceno závěry déle trvajícího procesu vyjasňování postoje Evropské komise k podporám v odvětví lesního hospodářství a uvádění všech státních podpor do souladu s Pokyny Společenství ke státní podpoře v odvětvích zemědělství a lesnictví na období 2007–2013.
Ministerstvo zemědělství muselo reagovat na opakovaná stanoviska Evropské komise, že stávající podoba vyplácení příspěvku není přijatelná. Způsob poskytování této podpory, akceptovatelný pro Evropskou komisi by byl formou tzv. technické pomoci. Při něm jsou finanční prostředky poskytovány zprostředkujícímu subjektu a ten poskytuje podporu konečnému příjemci ve formě věcného plnění. V případě LHP by to znamenalo platbu za zpracování plánů taxačním kancelářím, které by pak předávaly LHP vlastníkům zdarma. Tato forma poskytování naráží v našich podmínkách na řadu překážek právních i praktických a nesetkala se s podporou vlastníků lesů ani taxačních kanceláří (LHP je nástrojem vlastníka lesa, který také zadává jeho zpracování, stát hradí pouze část z celkových nákladů na zpracování LHP atd.). Zavedení režimu de minimis bylo tedy řešením, které umožnilo zachování tohoto příspěvku bez hrozby jeho úplného zastavení či uplatnění sankcí ze strany Evropské komise.
Ministerstvo zemědělství hledá řešení
Ministerstvo zemědělství si je vědomo všech negativ a důsledků, které s sebou toto řešení nese. Nepovažuje ho proto za definitivní a připravuje jiný způsob financování, použitelný i pro vlastníky, kteří nebudou moci získat podporu v rámci režimu de minimis. Úsek lesního hospodářství ministerstva hledá způsob, jak tento problém řešit ještě v tomto roce, či s možností úhrady části nákladů na plány schválené v tomto roce z prostředků roku 2012. Současně podniká kroky i k tomu, aby nebyly režimem de minimis omezeny některé další poskytované podpory, např. opatření Programu rozvoje venkova I.1.2 Investice do lesů. Připravovaná řešení by měla přispět i k efektivnějšímu využívání finančních zdrojů, zjednodušení administrace i řešení překryvů mezi některými podpůrnými opatřeními. Vzhledem ke složitosti a stavu příprav není zatím možné zveřejnit další podrobnosti. Po dořešení způsobu, jakým bude možno uhradit vlastníkům část nákladů na digitální zpracování dat LHP (s podmínkou poskytnutí dat do datového skladu ÚHÚL pro potřeby státní správy lesů), bude lesnická veřejnost standardními způsoby o této skutečnosti informována.
Přesto ministerstvo zemědělství doporučuje vlastníkům lesů, kteří nemají vyčerpán limit podpor v režimu de minimis, aby využili možnost požádat o příspěvek podle platných pravidel pro poskytování příspěvků na hospodaření v lesích pro rok 2011.
Autor: Ing. Václav Hronek,
Ministerstvo zemědělství ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.