Aktuální situace s rodenticidy v lesním hospodářství

Jiří Bílý

O tom, že drobní hlodavci nezpůsobují zrovna drobné škody, se mohli lesníci opět přesvědčit po letošní zimě. Lokálně došlo až k jejich kalamitnímu přemnožení, zejména v horských oblastech severního pohraničí. Ani prognóza dalšího vývoje populací drobných hlodavců v letošním roce není pro vlastníky lesa příznivá a obavy již zaznívají z řady lokalit v rámci celé republiky. Je proto na místě zrekapitulovat aktuální stav v oblasti rodenticidů použitelných k ochraně lesa v ČR.

Jediný registrovaný rodenticid

Jediným registrovaným rodenticidním přípravkem schváleným pro použití v lesním hospodářství je v současnosti LANIRAT MICRO. Jedná se o požerový jed ve formě granulí, obsahující účinnou látku bromadiolon – vysoce toxický antikoagulant, který snižuje srážlivost krve a po požití odpovídající dávky způsobuje vnitřní krvácení a úhyn škůdce. Přípravek je povolen i jako biocid pro použití v komunální sféře, v lesních porostech a lesních školkách jej bylo možné používat na základě rozhodnutí SRS 029119/2006 z 5. 12. 2006 o povolení rozšířeného použití tohoto přípravku.

Přípravek je sice jediný na Seznamu registrovaných přípravků na ochranu lesa, bohužel jeho vlastnosti pro použití v lesích nejsou dle zkušeností lesního provozu úplně ideální. Granule jsou malé a ve vlhku se rychle rozpadají. Proto byla preferována forma aplikace do jedových staniček, které měly přípravek před nepříznivými podmínkami více chránit a zvýšit jeho účinnost při použití v lesích. Zároveň bylo v minulosti bez úspěchu jednáno s výrobcem o možné změně velikosti granulí a zvýšení podílu vosků, čímž by došlo k podpoření jejich trvanlivosti.

V návaznosti na nový toxikologický posudek Ministerstva zdravotnictví k tomuto přípravku, v němž došlo k přehodnocení vlivu na zdraví lidí, vydala Státní rostlinolékařská správa (SRS) 12. 4. 2011 nové rozhodnutí o povolení rozšířeného použití přípravku, které nabylo právní moci 19. 4. 2011 a které nahrazuje původní rozhodnutí ze dne 5. 12. 2006.

Nové podmínky použití přípravku v LH

Nové rozhodnutí SRS o povolení rozšířeného použití přípravku LANIRAT MICRO významně mění především způsob aplikace přípravku. Dosud používaná forma aplikace do jedových staniček je nyní možná pouze při použití přípravků opatřených původní etiketou a vyrobených před datem 5. 4. 2011. Tyto přípravky lze ještě nakupovat nejpozději do 5. 10. 2011 a lze je takto používat do 19. 4. 2012. Při používání těchto zásob nesmí být překročena stanovená doba použitelnosti od jeho výroby uvedená na obalu. V ostatních případech musí být přípravek aplikován ručně do užívaných nor v dávce 5 g/1 noru s případným doplňováním do celkové dávky 10 kg/ha/rok s tím, že přípravek musí být do nory dokonale zapraven a nesmí zůstat viditelně ležet v jejím vchodu a okolí.

Nová ustanovení

V rozhodnutí o povolení rozšířeného použití přípravku se nově objevila tato ustanovení:

- 3 dny před zahájením aplikace přípravku je třeba aplikaci oznámit příslušnému orgánu ČIŽP.

- Použití přípravku v národních parcích, chráněných krajinných oblastech a dalších chráněných územích dle zákona 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny ve znění pozdějších předpisů, je vázáno na povolení příslušné správy těchto chráněných oblastí. Aplikace musí být příslušnému orgánu oznámena nejpozději 3 dny předem.

- Přípravek je určen pouze pro profesionální použití (prodej je možný pouze osobám odborně způsobilým pro samostatné nakládání s přípravky podle zákona 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, v platném znění).

V novém rozhodnutí sice není uvedena povinnost hlásit SRS všechny případy úhynu zvěře nebo predátorů v důsledku aplikace přípravku, dle ustanovení § 51 odst. 6 zákona č. 326/2004 Sb. je však povinností hlásit úhyny Státní veterinární správě.

Budoucí úplné vyloučení aplikace přípravku do jedových staniček vyplývá ze Směrnice Komise 2011/48/EU ze dne 15. 4. 2011. V části A přílohy k této směrnici se uvádí, že: „Povolena mohou být pouze použití jako rodenticid ve formě předpřipravených návnad umístěných do chodeb vyhloubených hlodavci. Nominální koncentrace účinné látky v přípravcích na ochranu rostlin nesmí přesáhnout 50 mg/kg. Povolení se udělují pouze pro používání přípravku profesionálními uživateli.“ Tento závěr byl učiněn na základě hodnocení EU, které bylo k účinné látce bromadiolon provedeno. Směrnice tedy použití jedových staniček nepřipouští, na rozdíl od některých jiných přípravků, kde je tato forma aplikace výslovně povolena. Upravené podmínky použití přípravku, zejména nově stanovený způsob aplikace do nor, nepochybně značně zkomplikují jeho praktické používání v provozních podmínkách lesního hospodářství a pravděpodobně budou mít i negativní dopad na účinnost přípravku, neboť se při aplikaci přímo do nor rychle zaplísní a rozpadá.

Alternativní přípravky na ochranu lesa proti drobným hlodavcům

Za tohoto stavu – nárůst škod hlodavci, ne zcela vyhovující vlastnosti LANIRATU MICRO a aktuální změny v jeho použití – je prioritou resortu hledání alternativního přípravku, který by splňoval podmínky pro efektivní použití v lesním hospodářství a usilování o jeho registraci. Tento proces je však časově velmi náročný. Lesní ochranná služba (LOS) aktuálně testuje rodenticid RATAC MICRO, který by se mohl objevit v nabídce pro lesní hospodářství v následujících letech. Vzhledem k prognózám silného přemnožení hlodavců v tomto roce a obdrženým podnětům potenciálně ohrožených vlastníků lesa ministerstvo zemědělství opět požádalo SRS o výjimku na použití osvědčeného, dnes již neregistrovaného přípravku STORM na omezenou dobu 120 dní, podobně jako v roce 2008. O případném udělení výjimky budeme lesnickou veřejnost informovat.

Autor:

Ing. Jiří Bílý, Ph.D.

Ministerstvo zemědělství ČR

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.