Do lesa s lesníkem 2011 - Kunratickým lesem zněly po dva dny fanfáry lesníků

Petra Fišerová

V Kunratickém lese se po celé dva dny ozývaly slavnostní fanfáry trubačů a vítaly tak návštěvníky 3. ročníku akce o lese a lesnictví „Do lesa s lesníkem“. Lesy hl. m. Prahy spolu s dalšími lesnickými organizacemi připravily pro školy i veřejnost program plný práce, informací, ale i neobvyklých zážitků a her na téma les a lesnictví. Že se akce vydařila, a to i díky krásnému počasí, potvrzuje přes 3 000 spokojených návštěvníků, kteří za lesníky do lesa přišli.

Program slavnostně zahájili v úterý 10. květ-na společně zástupci města, ministerstva zemědělství a Lesů hl. m. Prahy. Otevřeli pro příchozí lesní stezku, na které mohli celé dva dny návštěvníci – především děti pražských základních škol, zažít lesníkův den. Společně sázeli nové stromky, měřili výšku a průměry stromů nebo vyhledávali údaje o lese v lesnických knihách a mapách. Velkému zájmu se těšilo stanoviště věnované získávání dřeva jako obnovitelného materiálu, tedy těžbě. Tady se zájemci mohli nejen dozvědět, jak se strom ke kácení vybírá a označuje, ale mohli si dřevorubce zblízka prohlédnout, vyzkoušet jeho helmu a třeba i potěžkat motorovou pilu. Uříznutý smrkový koláč byl pro děti zajímavým suvenýrem. Tradičně nechyběl ani kůň, který je stále ještě pomocníkem lesníků. Zaujal i lehký vyvážecí traktor.

Velmi také lákaly doprovodné aktivity. Zdatní účastníci se nebáli řezat dříví ruční pilou, někteří i na čas, tvořiví zase vyráběli v malé výtvarné dílničce. Na stanovišti o dřevě zase pro mnohé bylo překvapením, co vše je vyrobené ze dřeva.

„Tato akce byla součástí „Týdne lesů“, během kterého probíhají na celém území ČR nejrůznější lesnické akce pod vedením lesníků - lesních pedagogů. Letošní třetí ročník byl významný, protože rok 2011 byl vyhlášen Mezinárodním rokem lesů. Snažili jsme se připravit takový program pro děti i dospělé, abychom co nejvíce přiblížili a vysvětlili jednotlivé práce v lese,“ řekl Václav Kroutil, ředitel pořádající organizace Lesy hl. m. Prahy.

Na zajištění akce se podílely Lesy hlavního města Prahy, Hlavní město Praha, Ministerstvo zemědělství ČR, Ústav pro hospodářskou úpravu lesa Brandýs nad Labem, Vojenské lesy a statky a Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti v.v.i.

Autor: Ing. Petra Fišerová

Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: Petra Kulhanová

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.