Konverzní faktory pro výrobky ze dřeva - Dřevotřískové a dřevovláknité desky

Jaromír Vašíček, Michal Synek

Na rozdíl od překližkových desek mohou mít dřevotřískové a dřevovláknité desky výrazně rozdílné vlastnosti v závislosti na zdroji dřeva, ze kterého jsou vyrobeny. Dřevěné částice mohou být stlačeny do desek, které mají vyšší nebo nižší objemovou hmotnost než původní dřevo, takže objem výsledného výrobku se málokdy rovná objemu ekvivalentu masivního dřeva. Kromě toho se přidávají i nedřevní složky, které zvětšují objem a hmotnost, a to pojiva a plniva. V některých státech může mít významný podíl jako vstupní surovina i kůra, a to pro desky, které nejsou určeny pro stavební účely.

Většina výrobců používá raději ATRO hmotnost suroviny než objem masivního dřeva ke sledování efektivity spotřeby vstupních surovin, protože k vytvoření daného množství desek je zapotřebí menší objem dřeva s vyšší hustotou oproti množství, které by bylo potřeba u dřeva s nižší hustotou. Například, když použijeme dřevo smrku s hustotou dřeva 380 kg/m3 jako materiál pro výrobu MDF desek, které budou stlačeny na objemovou hmotnost 760 kg/m3, bude nutné použít 2 m3 ekvivalentu masivního dřeva jako suroviny pro výrobu 1 m3 MDF desek. Pokud ale použijeme jako materiál modřín sibiřský s hustotu dřeva 460 kg/m3, pak na výrobu 1 m3 MDF desek postačí 1,65 m3 ekvivalentu masivního dřeva.

Zjišťování množství

Stejně jako u dýh a překližek je množství dřevotřískových a dřevovláknitých desek zjišťováno buď pomocí objemu, plošným měřením nebo plošným měřením s tloušťkovou základnou. V Evropě se stejně jako u dýh a překližek používá plošné měření s tloušťkovou základnou 1 mm. V Severní Americe se používají různé normované tloušťkové základny, a to podle druhu výrobku:

- OSB a waferboard: 3/8 palce (0,375 palce)

- Dřevotřískové desky a MDF: 3/4 palce (0,750 palce)

- Dřevovláknité desky tvrdé: 1/8 palce (0,125 palce)

- Dřevovláknité izolační desky: 1/2 palce (0,500 palce)

Hmotnost

Hmotnost dřevotřískových a dřevovláknitých desek se liší v závislosti na hustotě vstupního dřeva, dále na hustotě, ve které jsou částice v desce stlačeny, na vlhkosti (ta je kolem 6–8 %) a na hmotnosti pojiv a plniv.

Autoři:

Ing. Jaromír Vašíček, CSc.

Ing. Michal Synek

ÚHÚL Brandýs nad Labem

E-maily: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.