Konverzní faktory pro výrobky ze dřeva - Buničina a papír

Jaromír Vašíček, Michal Synek

Buničina je surovina pro výrobu papíru a lepenky. Výrobní proces je postaven na separaci dřevních vláken pomocí mechanických nebo chemických procesů nebo jejich kombinací.

Výroba buničiny

Mechanická buničina (dřevovina) se vyrábí broušením dřeva nebo dřevních částí. Výsledkem tohoto procesu jsou dřevní vlákna, která jsou krátká, a tudíž méně silná v porovnání s chemicky vyráběnou buničinou. Výtěžek je ale vyšší, protože pouze malé množství výchozí suroviny se ztratí během výroby. Z jedné tuny vysušeného dřeva je možné získat 0,95 tuny vysušené dřevoviny (95% výtěžnost).

Chemické rozvlákňování využívá chemikálie a teplo k rozpuštění ligninu, přičemž vznikají dlouhá a silná dřevní vlákna, ale za cenu nižší výtěžnosti, protože během chemického zpracování je rozpuštěno také větší množství vstupní suroviny. Pro chemické zpracování existuje několik různých chemických procesů, jejichž použití závisí na druhu dřeva a požadovaných vlastnostech papíru. Bělená buničina se používá na výrobu bílého papíru, ale má menší výtěžnost v porovnání s nebělenou buničinou. Chemické rozvlákňování má výtěžnost kolem 40–50 % (vstup i výstup ve vysušeném stavu).

Buničina se také vyrábí mechanickým broušením ve spojení s chemickým zpracováním. Existuje řada variant tohoto zpracování a výtěžnost je jen o něco málo nižší než u čistě mechanického zpracování.

Hmotnost

Zjišťování množství buničiny a papíru se obvykle provádí prostřednictvím hmotnosti, a to buď jako nespecifikovaná tuna, nebo přirozeně vysušená (air dried) tuna s předpokládanou relativní vlhkostí 10 %. Vlhkost buničiny a papíru je uvažována jako vlhkost relativní, tedy jako poměr hmotnosti vody k celkové hmotnosti dřeva v syrovém stavu (vlákna+voda). Například u jedné přirozeně vysušené tuny buničiny se přepokládá, že 900 kg tvoří vysušená vlákna a 100 kg obsažená voda. Množství buničiny je také možné zjišťovat ve vysušeném stavu. V dotazníku byla požadována konverze na tuny při 10% relativní vlhkosti.

Autoři:

Ing. Jaromír Vašíček, CSc.

Ing. Michal Synek

ÚHÚL Brandýs nad Labem

E-maily: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.