Pohár VLS 2011 - X. mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou

Pavel Češka

Pokud se po čtyřech letech dá mluvit o tradici, potom Vojenské lesy a statky ČR, s.p., pořádaly ve dnech 17.–18. června tradiční Pohár VLS 2011, opět jako mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou, tentokrát jubilejní, desáté.

Dřevorubeckého klání se zúčastnilo 36 závodníků ze čtyř evropských zemí – Česka, Slovenska, Polska a Německa. V kategorii Profesionál soupeřilo 23 soutěžících, v kategorii Junior (závodníci do 21 let) 9 soutěžících a v kategorii Začátečník (závodníci mající maximálně dvě účasti na soutěžích úrovně mistrovství republiky) 4 soutěžící.

Kácení

V pátek 17. června byla zahájena disciplína kácení. Stejně jako v loňském roce probíhalo kácení na odvětvených kmenech přímo v areálu Skelné Huti bezprostředně před zraky přítomných diváků. Tento atraktivní průběh disciplíny nahradil předchozí kácení v lesních porostech, kde byla soutěž před diváckou kulisou spíše ukryta. Vítězem disciplíny kácení se stal Jiří Anděl. Kmen skácel pouhých 10 cm od cílového kolíku v čase 2,09 minuty a v parametrech pařezu neudělal jedinou chybu.

Výměna řetězu

Bezprostředně po zahájení kácení byly otevřeny také technické disciplíny. První z nich, výměnu řetězu, vyhrál slovenský závodník Tomáš Kvasničák, který vyměnil řetěz na pile v čase 10,86 s. Za světovým rekordem, který časem 8,36 s stanovil na loňském mistrovství světa v Chorvatsku norský juniorský závodník, Ole Harald Kveseth, Tomáš Kvasničák ještě mírně zaostává, přesto dosáhl vynikajícího času.

Kombinovaný řez

Nejvyšší stupínek v disciplíně kombinovaný řez obsadil Hubert Barták. Výkon ohodnocený bodovým ziskem 200 bodů by Hubertu Bartákovi na posledních třech mistrovstvích světa stačil k titulu mistra světa v této disciplíně. Opět se potvrdilo, že kombinovaný řez je jeho oblíbenou disciplínou.

Přesný řez

Přesný řez je tradičně silnou disciplínou českých závodníků, což potvrdil zisk všech medailových umístění. Nejlepšího výsledku dosáhl Karel Doubner. Ve velmi dobrém čase 29,93 s odřízl dva kotouče ze dvou kmenů tak, že ani na jednom z nich nezanechal třísku vyšší než 2 mm.

Odvětvování

V odvětvování nás naopak obvykle porážejí závodníci ze Slovenska. I ti se však tentokrát museli sklonit před uměním polského reprezentanta Romana Szaly, který odřezal třicet větví z šestimetrového kmene v čase 20,81 s a nezanechal za sebou suk vyšší než 5 mm nebo zářez hlubší než 5 mm.

Celkové pořadí

Po dvoudenním zápolení a sečtení výsledků z pěti disciplín bylo zřejmé, že absolutním vítězem Poháru VLS 2011 se stal Jaroslav Kukuc ze Slovenska, stříbrnou příčku obsadil Jiří Anděl z Česka a na třetím místě se umístil Jaroslav Perveka ze Slovenska. Mistrem České republiky pro rok 2011 byl vyhlášen nejlepší český závodník, Jiří Anděl. Vítězem kategorie Junior se stal slovenský mladík Marek Lubas následovaný dvěma Čechy, Martinem Roušalem a Martinem Pňačkem. Kategorii Začátečník ovládli tři čeští závodníci – vítězem se stal Jan Zajíček před Petrem Černíkem a Rostislavem Úlehlou. V kategorii družstev zvítězil Stihl Team Slovakia (Tomáš Kvasničák, Patrik Francúz a Jaroslav Kukuc).

Poděkování

Po oficiálním vyhlášení výsledků a zaznění české státní hymny na počest mistra republiky ukončil Jiří Janota, ředitel VLS ČR, s.p., letošní Pohár VLS 2011. Za jeho uspořádání patří velký dík zaměstnancům VLS ČR, s.p., a pracovníkům a žákům Střední školy hospodářské a lesnické, pracoviště Hejnice, kteří se podíleli na přípravě disciplín a organizačním zajištění soutěže a udrželi tradičně velmi vysokou úroveň. Poděkování směřuji i k závodníkům a rozhodčím, kteří dodrželi slib, který prostřednictvím svých představitelů tradičně složili při zahájení mistrovství a soutěžili v souladu s pravidly a v duchu fair-play.

Na závěr bych chtěl poděkovat Ministerstvu zemědělství ČR a hlavním sponzorům, firmám Husqvarna Česko, s.r.o., Solo Praha, s.r.o., Laureta Auto, a.s., a Profesional CZ, s.r.o., za významnou finanční podporu X. mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou.

Ty z Vás, které dřevorubecký sport zaujal, bych chtěl pozvat na IX. společné mistrovství Slovenské a České republiky v práci s motorovou pilou, které se bude konat ve dnech 4.–6. srpna ve slovenském Námestove a samozřejmě také na Pohár VLS 2012.

Autor:

Ing. Pavel Češka

hlavní rozhodčí soutěže

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: archiv VLS ČR, s. p.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.