Srpen 2011 - Úvodník

Vážení čtenáři,

možná se po naší více než roční „editorialové“ odmlce ptáte, jak se daří Lesnické práci. Naši energii jsme naplno věnovali rozvoji a zajištění obsahu časopisu, přípravě nového Silvaria a dalším redakčním činnostem.

S ohledem na ekonomickou krizi spojenou se skokovým propadem předplatného zrušením odběru časopisu Lesy ČR a snížením návštěvnosti Silvaria blokováním přístupu z počítačů Lesů ČR, či stále se snižující motivací a možná také schopností lidí psát odborné články, byla zvýšená snaha nutná. S odstupem času mohu konstatovat, že to byla snaha v mnoha směrech úspěšná. Podařilo se nám získat mnoho kvalitních odborných článků, oslovit nové autory a přinést zajímavé rozhovory. Intenzivním jednáním a flexibilním přístupem podloženým kvalitním prezentačním prostorem se nám podařilo udržet dobrou spolupráci se současnými inzertními partnery a začít spolupráci s řadou nových. Snažili jsme se též pokračovat v prezentaci Lesnické práce veřejnosti. Jednorázový pokles počtu předplacených časopisů v době krize se podařilo vrátit prakticky na původní výši a Lesnická práce je tak i v roce 2011, kdy slaví 90leté výročí, nejčtenějším odborným lesnickým periodikem u nás. Po takřka roce provozu nového Silvaria lze říci, že se i tento projekt stal úspěšným. Čtenářům přináší nejen aktuální informace z oboru v mnoha formách, ale i možnost soukromé inzerce, galerie, ale i audio a video záznamy z lesnických akcí. Inzerentům nabízí Silvarium široké spektrum atraktivních prezentačních možností. Návštěvnost stránek roste a před prázdninami již byla vyšší než v době, kdy mohl stránky navštěvovat každý. Aktuálně jsme po vzoru velkých zpravodajských serverů zprovoznili také mobilní verzi lesnického portálu, která umožňuje přečíst si informace v jednoduché a přehledné podobě prakticky na každém mobilním zařízení. Stranou nestojí Lesnická práce ani na Facebooku, kde máme již téměř 500 příznivců.

V srpnovém čísle Lesnické práce naleznete kromě mnoha odborných článků dva rozhovory, které přinášejí zajímavé informace a pro mnoho lesníků možná i trochu naděje.

Po více než dvaceti letech od revoluce se zdá, že český stát vrátí majetek církvím. Od tohoto kroku, který přinese zmenšení podílu státních lesů na trhu, si velká část stavu lesnického slibuje alespoň částečnou stabilizaci sektoru. Možná jsou to očekávání přehnaná, protože plánovaná výměra církevních lesů by měla činit zhruba 150 tisíc hektarů, často malých výměr, a plocha spravovaná státním podnikem Lesy ČR se tak zmenší asi o 10 %. Přesto by nový, skutečný majitel těchto pozemků mohl přinést mnoho změn souvisejících s jasnou identifikací církevních správců s lesním majetkem, ale také s určitým nadhledem a v dnešní době vytrácejícím se důrazem na dlouhodobost.

S novým přístupem se můžeme setkat i u zakladatele Lesů ČR, který si jako poradce k přípravě tendru Lesů ČR přizval a také zaplatil obecně prospěšnou společnost Transparency International. I když je zřejmé, že členové této organizace se s prostředím státních lesů teprve seznamují a možná se trochu obtížně orientují v názorech svých externích spolupracovníků a poradců, bude velmi zajímavé sledovat, nakolik dostojí poslání této organizace a kromě honorovaného poradce budou také oním nezávislým „hlídacím psem“ veřejně upozorňujícím na možnosti korupce a netransparentního jednání.

Redakce Lesnické práce se bude snažit i v této nepřehledné době sledovat dění v oboru a přinášet objektivní a nezkreslené informace. Věřím, že to má smysl.

Lesu Zdar!

Jan Příhoda, šéfredaktor časopisu Lesnická práce a serveru Silvarium.cz

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.