Novinky v legislativě ve vztahu k ochraně lesa I. – Odborná způsobilost
Marie Zahradníková
K 1. 7. 2012 byl novelizován zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů
ve znění zákona č. 199/2012 Sb. (Implementovány byly Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009
ze dne 21. října 2009 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES ze dne 21. října 2009, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství za účelem dosažení udržitelného používání pesticidů.) Úprava legislativy přinesla několik zásadních změn týkajících se nemalou měrou i lesního hospodářství. Jedna z nejzásadnějších změn se objevila v požadavcích na odbornou způsobilost osob profesionálně používajících přípravky na ochranu rostlin. Dotkne se naprosto všech, kteří mají vztah k jejich aplikaci, od dělníků či brigádníků, přes osoby jim nadřízené, až po ty, kteří přípravky dodávají, zabezpečují školení apod.
Odborná způsobilost pro nakládání s přípravky
Odborná způsobilost je ve výše citovaném zákoně č. 326/2004 Sb. definována v hlavě IX. V § 81 je definována rostlinolékařská činnost, která zahrnuje nejen nakládání s přípravky na ochranu rostlin, ale také monitoring škodlivých činitelů, diagnostiku apod. V § 85 je definována odborná způsobilost ve vztahu k poradenství před škodlivými organismy.
V § 86 je pak uvedeno, kdo musí být držitelem oprávnění pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin a jaký stupeň ho opravňuje k činnostem v jeho profesi.
Doposud platilo, že Osvědčení pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin musela mít minimálně jedna osoba v organizaci, která se prací s přípravky zabývala. Nově však byly vytvořeny tři stupně osvědčení podle toho, na jaké úrovni pracovník s přípravky přichází do styku.
Osvědčení I. stupně
První stupeň je určen pro fyzické osoby, které v rámci svých profesních činností nakládají s přípravky pod dohledem držitele osvědčení II. nebo III. stupně. Rozumí se jimi zejména obsluha strojů aplikujících přípravky (traktoristi, dělníci, brigádníci apod.). Tyto osoby nesmějí s přípravky nakládat samostatně. To ovšem neznamená, že by pracovník nemohl sám aplikovat postřiky v terénu. Nesmí si pouze libovolně volit přípravky, koncentrace, termíny aplikace, aplikační techniku apod. Osoba s osvědčením I. stupně dostane od osoby s osvědčením II. nebo III. stupně přesně zadaný termín, lokalitu, způsob, dávku atd. a následně může, za dodržení těchto pokynů, aplikaci provést.
Osvědčení I. stupně lze získat pouze absolvováním kurzu, který pořádají vzdělávací zařízení pověřená Ministerstvem zemědělství, jejichž seznam lze nalézt na webové adrese: http://eagri.cz/public/web/mze → poradenství a výzkum → vzdělávaní → vzdělávací subjekty → akreditované a autorizované subjekty → pro konání odborných kurzů k ochraně. Seznam je průběžně aktualizován. Nelze tedy proškolit své zaměstnance samostatně, byť by byl nadřízený pracovník držitelem II. nebo III. stupně. Základní kurz ve vzdělávacím zařízení je dvanáctihodinový, pro prodloužení osvědčení je potřeba absolvovat doplňující osmihodinové školení. Osvědčení se uděluje s platností na
5 let a vydává ho školicí zařízení bezprostředně po absolvování kurzu.
Osvědčení II. stupně
Druhý stupeň je určen pro osoby, které dohlíží nad držiteli osvědčení I. stupně, kteří v rámci svých podnikatelských činností používají přípravky na ochranu rostlin. V lesnické praxi to jsou např. hajní, lesní správci, odborní lesní hospodáři, mistři u akciových společností, vedoucí pracovníci u městských a obecních lesů apod. Osvědčení II. stupně je vydáno po absolvování základního kurzu, který trvá 15 vyučovacích hodin (vyučovací hodina = 45 minut). Doplňující školení pro prodloužení osvědčení trvá 8 vyučovacích hodin. Zkouška podmiňující vydání osvědčení se provádí formou písemného testu. Celkový počet otázek je 40, tyto připraví Státní rostlinolékařská správa ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví. Čas pro vypracování testu je 90 minut. Pro úspěšné složení zkoušky je nutné správně zodpovědět nejméně 20 otázek z oblasti nakládání s přípravky a nejméně 12 otázek z oblasti ochrany veřejného zdraví (ve vyhlášce není stanoven počet otázek pro jednotlivé okruhy, ale zřejmě to bude obdobné jako u III. stupně).
Osvědčení III. stupně
Třetí stupeň je určen pro osoby, které v rámci svých profesních činností poskytují poradenství v oblasti ochrany rostlin před škodlivými organismy a s ní souvisejícími poruchami rostlin a v oblasti bezpečného používání přípravků nebo distribuují přípravky určené pro profesionální použití nebo pořádají základní kurzy k získání osvědčení I. a II. stupně, doplňující školení k prodloužení osvědčení II. a III. stupně a doplňující školení k získání nového osvědčení I. stupně. Držitel osvědčení III. stupně je způsobilý k činnostem pro držitele I. a II. stupně. Osvědčení vydává Státní rostlinolékařská správa.
Pro vydání osvědčení je podmínkou složení zkoušky. První částí je písemný test s počtem 40 otázek (opět připravuje Státní rostlinolékařská správa ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví). Druhá část je ústní zkouška před dvoučlennou zkušební komisí. Tu tvoří rostlinolékař s platným osvědčením III. stupně a zástupce orgánu ochrany veřejného zdraví (hygienik). Test má, stejně jako u II. stupně, 40 otázek (25 z oblasti nakládání s přípravky a 15 z oblasti ochrany veřejného zdraví). Čas pro vypracování testu je 90 minut, úspěšně je složen v případě, že zkoušený zodpoví správně nejméně 22 otázek z oblasti nakládání s přípravky a nejméně 13 otázek z oblasti ochrany veřejného zdraví. Pokud není písemný test úspěšně složen, nepostupuje uchazeč k ústní zkoušce. Ústní zkouška se skládá ze 3 otázek, z nichž jedna se musí týkat ochrany veřejného zdraví. Zkouška je složena úspěšně, pokud oba zkoušející hodnotí zkoušeného stupněm „prospěl“. Při hodnocení stupněm „neprospěl“ musí uchazeč ústní zkoušku vykonat nejpozději do půl roku znovu, písemný test již provádět nemusí.
Doba platnosti a obsah kurzů
Všechna osvědčení jsou vydávána na dobu 5 let, pro prodloužení je potřeba absolvovat doplňující kurz v případě I. a II. stupně, u III. stupně je navíc nezbytné napsat písemný test. O prodloužení je nutné zažádat před vypršením platnosti stávajícího osvědčení. Po tomto termínu se bude muset skládat zkouška znovu, jako by před tím žadatel žádné osvědčení neměl.
Od 1. 1. 2013 budou všichni držitelé osvědčení o odborné způsobilosti získaného dle předchozího znění zákona považováni za držitele osvědčení III. stupně. Staré osvědčení bude uznáváno po dobu jeho platnosti, před jejím vypršením si držitel zažádá o nové dle stávajícího zákona, tzn. o osvědčení III. stupně s podmínkou úspěšného napsání testu, případně o osvědčení II. stupně, pokud bude uchazeči k jeho profesní činnosti dostačovat. V tomto případě se jen zúčastní doplňujícího školení. O nové osvědčení si však držitelé starého osvědčení mohou zažádat již nyní nebo kdykoli během jeho platnosti pro případ, že by po nich bylo z jakýchkoli důvodů vyžadováno, nebo chtěl žadatel rovnou osvědčení II. stupně. Formulář žádosti naleznete na webových stránkách Státní rostlinolékařské správy na adrese: http://eagri.cz/public/web → srs → odborná způsobilost → výměna osvědčení o odborné způsobilosti po 1. 1. 2013 a žádost o vydání osvědčení na základě vzdělání.
Podrobnosti k získání odborné způsobilosti jsou uvedeny ve vyhlášce č. 206/2012 Sb. o odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky. V příloze č. 1 je uveden podrobně i obsah kurzů. Obsahem kurzů obecně pro všechny stupně, základní i doplňující, jsou právní předpisy, týkající se přípravků a jejich používání, existence nepovolených a padě-laných přípravků a rizika a metody jejich rozpoznání, nebezpečí a rizika související s přípravky a způsoby jak je zjišťovat a regulovat (rizika pro obsluhu, osoby vstupující do ošetřených oblastí nebo osoby nakládající s ošetřenými plodinami, nežádoucí účinky na zdraví a opatření první pomoci, rizika pro necílové organizmy), strategie a postupy integrované ochrany rostlin atd.
Získání odborné způsobilosti pro výše specifikované činnosti v lesním hospodářství nelze podceňovat a je třeba věnovat mu maximální úsilí. Nesplnění podmínek zákona může ohrozit účast na provádění zakázek souvisejících s ochranou lesa nebo znemožnit výkon některých funkcí. V roce 2013 bude toto zajisté předmětem mnoha kontrol.
Autor:
Ing. Marie Zahradníková
VÚLHM, v.v.i.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autorka