Vědecká lesnická konference FowiTa 2012 - platforma evropské lesnické vědy

Dalibor Šafařík

S tématy, jež v současnosti řeší německá lesnická věda v celé interdisciplinární šíři, se mohli zájemci z řad odborné veřejnosti seznámit na vědecké lesnické konferenci FowiTa – Forswissenschaftliche Tagung konané ve dnech
19.–22. září 2012 v Mnichově a Freisingu. Pořadatelem letošního ročníku byla Technická univerzita v Mnichově (TUM) a její lesnická fakulta ve Freisingu/Weihenstephan. Nad nosným tématem „Les – Životní prostředí – Energie“ se setkalo a s přednáškami vystoupilo téměř 450 akademiků, odborníků z praxe a dalších zúčastněných stran v oblasti lesního hospodářství, lesnické politiky, životního prostředí a obnovitelných zdrojů energie.  
Účastnici si mohli vybrat z 32 tematických oblastí s 230 přednáškami. Exkurze konaná 22. září v národních parcích Bavorský les a Šumava také nabídla možnost dozvědět se více informací o managementu zvláště chráněných území (a zejména kůrovce), přes mokřady, stanoviště s polomy, po biologickou rozmanitost podél německo-české hranice.
Vědecká lesnická konference FowiTa se koná od roku 2000 každé dva roky ve spolupráci s univerzitami v Drážďanech, Freiburgu, Göttingenu, Mnichově a Německého svazu lesnických výzkumných organizací. Hlavním jednacím jazykem je němčina, některé referáty byly předneseny v angličtině.

Zahájení konference a udělení Německé ceny pro lesnickou vědu
Konferenci ve středu 19. září na půdě Bavorské hospodářské akademie v Mnichově zahájili M. Weber, děkan lesnické fakulty TUM, a W. A. Herrmann, president TUM. S úvahou o koncepci trvale udržitelného rozvoje, a zda je a má nadále být přirozenost hospodaření (tedy přírodě blízkého hospodaření) vůdčím principem pro projektování udržitelného hospodaření v budoucnosti, vystoupili M. Vogt a J. Bauhus. Závěrem slavnostního večera bylo udělení Německé ceny pro lesnickou vědu. Toto ocenění je vždy ve dvouletých cyklech udělováno mladým vědcům za vynikající výsledky vědy v oblastech trvale udržitelného využívání lesních ekosystémů. O výběru vítěze rozhodují čtyři lesnické fakulty ve Freiburgu, Mnichově, Göttingenu a Drážďanech a nadace Evy Mayr-Stihl, která financuje toto ocenění částkou 15 000 eur, což je nejvyšší dotace pro lesnickou vědu a výzkum v Německu. Letos ji získal Dirk Schindler z meteorologického institutu Albert-Ludwigs-univerzity ve Freiburgu. Vítěz získal ocenění za experimentální studii a numerické simulace pro popis a vysvětlení škod větrnými bouřemi na lesních porostech.

Sekce a témata

Hlavním přednáškovým dnem byl čtvrtek 20. září. Nosnými tématy v šesti přednáškových okruzích byly: „Dopady klimatické změny“, „Nové strategie v ochraně přírody“, „Ochrana přírody – biodiverzita a funkčnost“, „Nízký a střední les“, „Ochrana lesa“, „Genetická diverzifikace, fyziologie stromů a rostlin“, „Energie z lesa“, „Biomasa a uhlík“, „Bilance uhlíku“, „Ekonomické analýzy v lesním hospodářství“, „Sítě a instituce v LH“, „Změna klimatu a LH“ a „Participace v lesnické politice“. V pátek 21. září pokračovala konference opět v šesti okruzích tématy: „Využití informačních technologií v LH“, „Lesní těžba“, „Dřevěné materiály“, „Udrži-telný rozvoj“, „Zvěř a rostlinstvo“, „Růst a výnos hlavních hospodářských dřevin“, „Agrolesnictví“, „Informační technologie pro ekonomické hodnocení efektivnosti LH“ a „Analýzy trhů s dřívím“.
Je přirozené, že při počtu 230 přednášek nebylo v možnostech účastníků navštívit všechny. Mezi nejnavštěvovanější přednáškové bloky s širokou diskusí patřily zejména:
- Nízký a střední les, kde mimo jiných H. Egidi z Ministerstva životního prostředí, zemědělství, výživy, vinařství a lesnictví spolkové země Porýní – Falc vystoupil s tématem „Výmladkový les – tradiční forma hospodaření a nová funkční cesta“. Téma nízkého a středního lesa je v lesnictví SRN široce diskutováno.
- Energie z lesa, biomasa a uhlík. Tato témata jsou v SRN vysoce aktuální vzhledem k příklonu německého hospodářství k „zelené energii“ a rovněž socioekonomickým a politickým studiím v této oblasti je věnována velká pozornost.
- Klimatická změna a participace v lesnické politice, jehož hlavním tématem byla „Lesnická politika 2012 o potřebě inkluzivního přístupu dvě desetiletí po konferenci v Riu“, přednesená D. Ludin z Rottenburgu. Zajímavé informace přinesla D. Ludin rovněž v referátu „Analýza dopadu nařízením EU č. 995/2010 o povinnosti účastníků uvádějících dřevo a dřevařské výrobky na trh“. Z výsledků analýz vyplynula nevhodnost, resp. značné komplikace při využití systémů certifikace lesa a spotřebitelského řetězce pro účel implementace nařízení v Německu. Jako vhodnější se jeví řešení pomocí propracované legislativy.
- V neposlední řadě pak Analýza trhu s dřívím, kde P. Schwarzbauer ze zemědělské univerzity ve Vídni přednesl dvě přednášky na téma „Simulace surovinových potřeb rakouského dřevařského průmyslu a její dopady
na energetické využití dřevní biomasy“ a „Ekonometrické analýzy chování rakouského lesnictví, pokud jde o měnící se ekonomické podmínky trhu“. Obě přednášky upozorňovaly na rizika kolize surovinových potřeb rakouského dřevařského a papírenského průmyslu s požadavky energetického sektoru využívající dříví jako obnovitelný zdroj energie.

Česká republika partnerskou zemí
Jedním z cílů letošní vědecké konference bylo mimo jiné předání informací o řešených tématech a projektech lesnické vědy a výzkumu v České republice. Příspěvky lesnické akademické obce a lesnického výzkumu z České republiky byly proto obzvláště vítány a účast na těchto přednáškách byla vysoká. Nejpočetněji byla zastoupena Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně – pěti příspěvky a přednášejícími.
J. Čermák z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie vystoupil v sekci Fyziologie stromů a rostlin, z Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky vystoupili P. Hlaváčková v sekci Strategie v ochraně přírody a lesa, D. Šafařík v sekci Energie z lesa, P. Urbanová v sekci Participace v lesnické politice a z Ústavu zakládání a pěstění lesů
T. Hurt v sekci Růst a výnos hlavních hospodářských dřevin.
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze byla zastoupena V. Podrázským v sekci Biomasa a uhlík a R. Sloupem v sekci Energie z lesa.

Referáty z dalších evropských zemí
Vedle účastníků z České republiky vystoupili s referáty také zástupci z dalších evropských akademických institucí. Slovenský lesnický výzkum byl reprezentován M. Fabrikou z Technické univerzity Zvolen v sekci Data a metody v LH. Z maďarské univerzity v Soproni vystoupili F. Facskó a S. Horváth a z ukrajinské univerzity ve Lvově M. Korol a N. Rehush.

Závěrem
Jak napovídá samotný název letošního ročníku, hlavním tématem přednášek, referátů a diskusí byla „Energie získávaná z lesa“. Řada přednášejících z Rakouska a Německa, především v sekci „Analýzy trhů s dřívím“, upozorňovala ve svých referátech na reálnou možnost konfliktu surovinových potřeb dřevařského a papírenského zpracovatelského průmyslu s potřebami „zeleného“ energetického sektoru. Vzrůstající tlak na využívání dřeva jako obnovitelného zdroje energie může narušovat stávající tržní rovnováhu a též negativně působit na sociální pilíř, což je mimochodem také aktuální otázkou výzkumu v Německu a Rakousku.
Nejenom na přednáškách, ale i v kuloárech se mimo vysoce odborných témat lesnické vědy vedly diskuse kolem aktuálních témat lesnické politiky v Německu, zejména významu lesního hospodářství pro zaměstnanost ve venkovských oblastech. Při diskusi se zástupci Bavorských státních lesů bylo sděleno, že jedním ze strategických cílů tohoto spolkového státního podniku je udržení zaměstnanosti ve venkovských oblastech právě v lesním hospodářství. V souvislosti s tímto cílem je na zisk z hospodaření zde sice nahlíženo jako na společensky uznávaný a preferovaný cíl, nicméně ne jako na „kořist“ a jeho maximalizaci za každou cenu. Je jen škoda, že se české lesnictví kromě informací o podrobném rozpracování Národního lesnického programu II. a stále nevyjasněné koncepci státní lesnické politiky nemohlo v této oblasti více prezentovat.
Abstrakty všech přenášených témat vydalo ve formě tištěného sborníku nakladatelství
J. D. Sauerländer´s Verlag, Bad Orb.

Další informace pro zájemce jsou k dispozici na www.fowita.de. Příští FowiTa se bude konat v roce 2014 v Drážďanech.

Autor:
Ing. Dalibor Šafařík
Ústav lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky
Mendelova univerzita v Brně
Lesnická a dřevařská fakulta
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autor

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.