Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 12/12

Srovnání produkce douglasky tisolisté s domácími dřevinami

Vilém Podrázský, Daniel Zahradník, Karel Pulkrab, Jan Kouba

Douglaska tisolistá (Pseudotsugamenziesii /Mirbel/ Franco) patří ke světově nejvýznamnějším komerčním dřevinám. Zatímco v řadě evropských i mimoevropských zemí je masivně využívána, v České republice je dosud na okraji zájmu, nebo dokonce posuzována v negativním světle. K objektivním příčinám patří nepřiměřený tlak státní správy, nijak netlumený, ale spíš podporovaný rezortem, na tzv. „ekologizaci“, a na druhé straně současná silná orientace na krátkodobou, spíše krátkozrakou „ekonomizaci“ lesního hospodářství. K subjektivním, tedy „lesnickým“ důvodům pak patří neschopnost příslušných sektorů, tedy lesnického a dřevařského, efektivně pěstovat, obchodovat a zpracovávat minoritně zastoupené dřeviny a sortimenty, i s velkou tržní hodnotou v blízkém zahraničí.

Novinky v legislativě ve vztahu k ochraně lesa II.

Marie Zahradníková

Novela zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, v platném znění, přinesla vedle zásadní změny v oblasti získávání odborné způsobilosti i řadu dalších, neméně významných změn. Je to zejména povinné zavedení integrované ochrany rostlin (tzn. i lesa) a s tím souvisejícího odborného poradenství, omezení letecké aplikace, zvláštní opatření k minimalizaci rizik při používání přípravků na ochranu rostlin a změny v oblasti aplikační techniky.

Mohl jsem pracovat ve vysněné krajině

Rozhovor s Janem Jeníkem

Rozhovor se vzdělaným člověkem s obrovským rozhledem a životními zkušenostmi, osobností, která je pojmem ve svém oboru, je vždy obohacující. Pokud je navíc poutavý vypravěč a milý hostitel, čas setkání uplyne jako voda.
Odnáším si vědomí, že sny se plní, jen je potřeba být připraven a příležitost využít. Ne pro sebe, ale pro všechny, kteří budou z práce těžit a budou z ní mít užitek. Nenechat si život proklouznout mezi prsty. Takový byl můj pocit ze setkání s Janem Jeníkem.

Proces církevních restitucí může začít - Pro církve bude klíčovým procesem výběr správných lidí

Rozhovor s Karlem Štíchou

Po více než roce se redakce Lesnické práce vrací k tématu církevních restitucí. Poslanecká sněmovna totiž 8. listopadu 2012 přehlasovala veto Senátu a schválila zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, který počítá s navracením jak nemovitého majetku ve vlastnictví státu (až téměř 200 000 ha lesní a zemědělské půdy), tak s finanční náhradou za majetek, který již vrátit nelze, v hodnotě 59 miliard korun. Prezident Václav Klaus nechal zákon o církevních restitucích 22. listopadu 2012 bez podpisu. Znamená to, že začne platit. Prezident zdůvodnil, že rozhodnutí je výrazem jeho distancování se od zpracování tohoto zákona, který připravila a přijala současná vláda a vládní koalice.
O další rozhovor na téma vlastního průběhu restitucí, lesnického hospodaření i myslivosti jsme požádali Karla Štíchu, vedoucího správy majetku Arcibiskupství pražského.

Vláda schválila Zásady státní lesnické politiky

Vláda České republiky dne 21. 11. 2012 schválila Zásady státní lesnické politiky. Kabinet se již materiálem zabýval koncem října, kdy jej vrátil ministerstvu zemědělství k dopracování. Dokument má nahradit podobnou dlouhodobou koncepci z roku 1994 a doplnit Národní lesnický program z roku 2008.

Svatopluk Sýkora rezignoval na post generálního ředitele Lesů ČR

Generální ředitel státního podniku Lesy České republiky Svatopluk Sýkora 13. listopadu rezignoval. Funkci opustil k 30. listopadu 2012. Svatopluk Sýkora působil u Lesů ČR od poloviny roku 2007 na pozici správního ředitele a od 1. ledna 2009 ho tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič bez výběrového řízení jmenoval generálním ředitelem.
Jako generální ředitel dokázal výrazně navýšit hospodářské výsledky Lesů ČR a relativně úspěšně spustit pětiletý senátní systém výběrových řízení. Přísnými a dle názoru zástupců lesnických firem diskriminačními podmínkami smluv ale silně oslabil pozici mnoha společností zajišťujících pro Lesy ČR těžební a pěstební činnost.

Úvodník 12/2012

Vážení čtenáři,

věda, občas spojovaná i s lesnictvím, má ve společnosti jistě velmi důležité místo. Je zdrojem nových myšlenek, nápadů, vynálezů, technologií a jejich inovací, je zdrojem naplnění pro vcelku značný počet lidí, kteří se jí z nejrůznějších důvodů věnují. Je velebena jako všelék na všechny neduhy současné doby i zatracována jako zdroj, nikoli řešení problémů našeho života. Dovolte mi ale zmínit dva aspekty místa a uplatnění vědy ve společnosti, které se příliš nezmiňují.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.