Únor 2012
Vážení čtenáři,
před zhruba dvěma lety jsem také psal úvodník do našeho časopisu. Dnes by šlo parafrázovat jeden starší vtip, vyprávěný L.P. 1968. Tenkrát, stejně jako v roce 2010, jsme se zastavili, míněno poprvé jako stát a národ, nyní lesnické školství, výzkum i obor jako celek, na okraji propasti. A od té doby jsme učinili výrazný krok, přímo skok, kupředu.
Tyto představy navozuje mimo jiné i stav příprav nových zákonných norem, souvisejících s naším oborem. Jen namátkou – „projednávání“ zákona o vysokých školách vyvolává u řady mých kolegů nervozitu až nevolnost. Věci několikrát projednané, konsensuálně upravené a přijaté, se v další „verzi“ opět objevují v původní podobě, jako by ty nejzaměstnanější akademické mozky nad nimi netrávily řadu hodin a nevěnovaly jim svůj drahocenný čas. To bez nadsázky a smrtelně vážně míněno. Řeči o nutné kvalitě vysokých škol a poté následné povolení činnosti soukromým školám, které nedostaly doporučení Akreditační komise, tento obraz příliš nevylepší. Snižování rozpočtů vysokých škol, tedy veřejných, a patrná snaha dostat je pod kontrolu politiků a podnikatelů jsou další horce diskutovaná témata, o školném a jeho transparentnosti nemluvě.
Ale náš vlastní obor – jak zlepšil v těchto letech svoji situaci? Co udělal pro příznivější přijetí naší společností, jak jeho představitelé naložili s časem, který jim byl zatím dán? Pohled je to podobně tristní. Mediální obraz lesníků se omezuje na spory LČR, s.p., s firmami, nebo se lesník v médiích objevuje jako škůdce lesa, přírody a krajiny. Jednotlivé lesnické instituce a firmy jen minimálně využily roku 2011 jako Mezinárodního roku lesů k propagaci a zviditelnění přínosů lesnictví pro naši společnost.
Proto si zaslouží maximální pozornost všechny aktivity, které čelí těmto nepříznivým trendům. Je nutno vzpomenout a podpořit lesní pedagogiku, přinášející pozitivní pohled na lesníky a lesnictví zájemcům od nejútlejšího věku. Je nutno poděkovat všem, kteří bez ohledu na čas a „ušlé“ body hodnocené Radou vlády pro výzkum a vývoj píší i populární články a projevují se na veřejnosti. Je třeba upozornit i na novou aktivitu, zahájenou díky SVOL a podporovanou MZe, YPEF (Young People in European Forests), jakousi lesnickou olympiádu pro základní a střední školy. Zde máme další možnost, jak oslovit mladé lidi, zatím povětšinou bez přímého kontaktu s lesnictvím, a předat jim to pozitivní, co v našem oboru známe a umíme. V roce 2012 by měla poprvé proběhnout regionální kola pod gescí lesnických škol v Písku, Trutnově a Hranicích, Střední Čechy a Prahu by měla pokrýt FLD ČZU v Praze, nad národním kolem přijala garanci stejná fakulta. Vítězné družstvo by pak mělo reprezentovat Českou republiku na mezinárodní soutěži v Estonsku. I touto cestou prosíme o podporu této aktivity, která může přispět k lepšímu obrazu našeho oboru ve společnosti a zlepšit kontakt s ní. Je to první krok, ale může se z něj vyvinout nová pěkná tradice. Mimo jiné může zvýšit i zájem o střední i vysoké lesnické školství.
A na závěr – snad tradiční apel na profesionalitu, odbornost a kvalitu naší práce. Větší intenzita činnosti Odboru lesního hospodářství ČAZV, nebo Otevřený dopis lesníků, přírodovědců a univerzitních učitelů ministrovi životního prostředí jsou snad první výraznější počiny. Abychom nemuseli říkat, napůl žertem a napůl vážně, že až bude železnice, školy a lesy jako za císaře pána, lépe bude v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.