Znají děti naše lesy?

Lada Matoušková Prylová, Zuzana Jankovská

U příležitosti Mezinárodního roku lesů Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem vyhlásil soutěž – jednoduchý kvíz „Znáš naše lesy?“. Soutěž probíhala od června do prosince 2011. Soutěž se skládala z šesti otázek z oblasti lesnictví a ti, co na všechny otázky odpověděli správně, se každý měsíc dostali do slosování o pamětní medaili od akademického sochaře Vladimíra Oppla, kterou ÚHÚL u příležitosti Mezinárodního roku lesů vydal.

Soutěžící

Své štěstí a znalosti v soutěži zkusilo 1 012 hrá-čů, ale jen 146 z nich se dostalo do slosování o pamětní medaili, protože odpověděli na všechny otázky správně. Číslo 1 012 je celkový počet pokusů, je tedy možné, že někdo zkusil štěstí víckrát. Počet IP adres byl 550, ale toto číslo neodpovídá počtu osob, protože instituce, například škola, kde často děti kvíz vyplňovaly, má jednu IP adresu. Počet hráčů se tedy pohyboval v rozmezí mezi 550 a 1 012. Součástí kvízu byl i jednoduchý dotazník, díky kterému máme k dispozici informace o respondentech. Zhruba 3/4 (75,4 %) z nich bylo ve věku do 20 let. Zastoupeni byli účastníci ze všech krajů, ale nejvíce jich bylo z Prahy, Moravskoslezského a Středočeského kraje, což souvisí s tím, jak se nám dařilo v jednotlivých krajích o této soutěži informovat. Ne všichni soutěžící vyplnili celý dotazník, z toho důvodu jsou u jednotlivých grafů různé celkové počty.

Naší cílovou skupinou byly děti a mládež, oslovovali jsme je především přímo na našich akcích lesní pedagogiky nebo nepřímo přes jejich učitele (například na konferencích pro učitele a přes koordinátory environmentální výchovy v jednotlivých krajích) či prostřednictvím inzerce v Učitelských novinách (tištěných a na jejich webových stránkách). K propagaci jsme samozřejmě používali také internet a nově jsme zkusili i Facebook.

Zhruba polovina respondentů se o soutěži dozvěděla ve škole a třetina z internetu. Ovšem je možné, že i varianta „od kamaráda“ a „na akci lesní pedagogiky“, které jsou méně zastoupené, vlastně skrývá prostředí školy, protože kamarád bude u většiny respondentů (cca 75 % je pod 20 let) spolužák, a na lesní pedagogiku chodí nejčastěji školní kolektivy.

Téměř třetina hráčů (28,6 %) se někdy zúčastnila akce lesní pedagogiky.

Lesů ubývá!

Znění všech otázek včetně variant odpovědí naleznete v rámečku. Téměř nikdo neměl problém rozpoznat produkty ze dřeva a zodpovědět, co udělá lesník, když vykácí les. Nutno podotknout, že u této otázky nebylo těžké vybrat správnou odpověď. Tato otázka byla zvolena z důvodu, aby si respondenti uvědomili, že po vykácení musí lesníci paseku znovu zalesnit.  Na obě tyto otázky odpovědělo správně kolem 95 % osob.

Třetí nejméně problémovou otázku na velikost kůrovce zvládlo správně zhruba 75 % soutěžících.

Překvapivě lesnatost ČR nepatřila mezi nejjednodušší otázky, jak jsme při tvorbě kvízu předpokládali, správně na ni zvládlo odpovědět jen kolem 60 % respondentů.

Zbývající dvě otázky krapet „lámaly vaz“, jednu jsme do kvízu pro zkomplikování dali schválně a u druhé jsme si chtěli ověřit výsledky průzkumu v EU (studie „Jak vytvářet evropské komunikační strategie o lesnictví – vnímání lesů a lesního hospodářství veřejností“ viz LP 8/2010), který ukázal, že 58,4 % obyvatel ČR si myslí, že rozloha lesů u nás se snižuje. Bohužel to vypadá, že od roku 2009, kdy byl výzkum v EU prováděn, se nic nezměnilo, odpověď, že lesů u nás ubývá, si vybralo 60,6 % soutěžících. Vzhledem k tomu, že nejčastěji se v této otázce mýlí děti a mládež (do 20 let), nabízí se závěr, že je za tuto dezinformaci odpovědná škola, což je docela smutné.

Otázka na to, za jak dlouho naroste dřevo potřebné na stavbu jednoho domu, jsme zvolili proto, aby byl vidět produkční potenciál našich lesů a kvíz nebyl tak jednoduchý. Tato otázka opravdu výrazně ztížila celou soutěž. Odpovědět na všech šest otázek bez chyby zvládlo jen 14,4 % osob, ale správně a s jednou chybou právě v této otázce již dvojnásobek (32,2 %) soutěžících.

Zajímavé může být porovnání úspěšnosti v kvízu podle věku soutěžících. Zjednodušeně lze říci, že čím byl soutěžící starší, tím byl v kvízu úspěšnější. Otázkou je, zda je to znalostmi, či jen tím, že mladší prostě rychle odpovědi „nastřílí“, ale starší se nad nimi více zamyslí.

Všem soutěžícím, kteří nezodpověděli všechny otázky správně, jsme poslali po ukončení soutěže odkaz na správné odpovědi se stručným vysvětlením.

Les v počítači?

Kromě této soutěže jsme v únoru 2011 spustili i on-line hru „Lesníkův učeň“. Naší prioritou je sice dostat děti do lesa (lesní pedagogika), ale nemůžeme ignorovat, že děti a mládež dnes u počítače tráví většinu času a trávit určitě budou i nadále. Z tohoto důvodu se jim snažíme aspoň nabídnout „les“ v počítači a doufat, že je tím do toho opravdového nalákáme.

Pro srovnání, Lesníkova učně od jeho spuštění do konce roku 2011 hrálo zhruba 15 tisíc osob, tedy průměrně kolem 1 500 osob měsíčně, zatímco akce v lese s lesními pedagogy z ÚHÚL  navštívila ani ne polovina dětí. Samozřejmě, že s lesní pedagogikou se počítačová hra nedá srovnávat, efekt lesní pedagogiky je v zážitku s lesem, který se přímo v lese odehrává. Hry na počítači jsou však jednou z forem, jak lze mládež oslovit hromadně, proto v ní pokračujeme i letos. Na jaře plánujeme spustit druhé kolo Lesníkova učně a od února 2012 jsme spustili nový kvíz „Znáš naše lesy?“ o další ceny. Otázku na to, zda lesů přibývá nebo ubývá, jsme v něm ponechali, abychom mohli porovnat případné změny v názorech.

Správné odpovědi kvízu z roku 2011 i kvíz nový naleznete na www.mezistromy.cz. Najdete tam i podrobnější vyhodnocení soutěže a více grafů.

Autorky:

Ing. Lada Matoušková Prylová

Ing. Zuzana Jankovská

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Brandýs nad Labem

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.