Postup prací na realizaci NLP II v roce 2011

Jan Řezáč

V úterý 24. ledna uspořádala v Hradci Králové Česká lesnická společnost ve spolupráci s ÚHÚL Brandýs nad Labem, společně s Ministerstvem zemědělství ČR a Ministerstvem životního prostředí ČR již tradiční odborný seminář věnovaný postupu prací při aplikaci Národního lesnického programu (NLP II) do obhospodařování lesů v ČR.

Semináře se zúčastnilo téměř 150 lesníků z celé republiky.

NLP jsou strategickými dokumenty, koncepcemi, kterými státy vymezují směřování své lesnické politiky v budoucnosti. Národními dokumenty jsou proto, že mají zahrnovat evropské principy (politické závazky), ale zároveň by měly dbát na národní odlišnosti jednotlivých států. NLP mají nadresortní postavení, a tudíž by měly být přijímány ve shodě resortů. Jednotlivé cíle a opatření mají být zapracovány do souvisejících resortních politik a vládní usnesení doporučuje zohlednit záměry NLP při realizaci střednědobých politik krajů.

V České republice byl v roce 2008 schválen již druhý dokument tohoto druhu na období do roku 2013. K jeho zpracování přispěla řada odborníků z mnoha institucí, profesních organizací, asociací a sdružení, ale i nevládních ekologických hnutí a iniciativ.

Stejně pestré je i složení koordinační rady a expertních skupin, týmů, které se podílejí již třetím rokem na konkrétních formulacích návrhů a opatření pro příslušná ministerstva. Realizace NLP II postupuje ve dvou rovinách – expertní a exekutivní. V rovině expertní koordinační rada a expertní týmy připravují doporučení pro ministerstva, jež posléze převedou materiály za jednotlivé klíčové akce odevzdané koordinační radou do výkonných (exekutivních) opatření.

Program semináře a zhodnocení postupu prací na NLP II

Na úvod semináře vystoupili Petr Birklen, zástupce ministerstva životního prostředí, Tomáš Krejzar, zástupce ministerstva zemědělství, a Jaromír Vašíček, ředitel ÚHÚL, kteří stručně zhodnotili činnost koordinační rady a jednotlivých expertních skupin. Konstatova-li, že práce na NLP II se v roce 2011 výrazně urychlila. Velmi ocenili i fakt, že vývoj metod práce koordinační rady při schvalování jednotlivých akcí prošel různými peripetiemi, až se opět vrátil k hledání konsenzu při formulaci doporučení pro příslušná ministerstva. Nalezení konsenzu napříč jednotlivými názorovými skupinami má mnohem větší váhu a je lepší zárukou pro životaschopnost NLP než přijímání závěrů formou hlasování.

Postup prací na NLP II lze shrnout takto:

- V roce 2009 jednala KR 9x a byly uzavřeny KA 8 (monitoring) a KA 11 (myslivost).

- V roce 2010 jednala KR 11x a byly uzavřeny KA 4 (biomasa) a KA 14 (zlepšení SSL).

- V roce 2011 jednala KR 13x a byly uzavřeny KA 1 (ekonomika), KA 3 (nedřevní služby), KA 5 (spolupráce vlastníků), KA 6 (klimatická změna), KA 9 (ochrana lesů) KA 16 (institucionální vztah státu k LH).

- V lednu 2012 KR schválila KA2 (věda a výzkum). Rozpracovány jsou KA 7, 12, 13, 17; zatím neprojednávané KA 10, 15.

Na závěr pásma prezentací měla velmi zajímavý příspěvek Marta Urbanová, která na téma NLP a názorů na něj zpracovává disertační práci. Na semináři prezentovala dílčí výsledky založené na dotazníkovém šetření a vedení polostrukturovaných rozhovorů se členy KR jako zástupci organizací zapojených do tvorby NLP. Většina se shodla na tom, že zásadní problémy dlouhodobě trápící české lesnictví jsou:

- Chybějící či neujasněná vize, koncepce, měnící se zadání.

- Vztah lesnictví a ochrany přírody.

- Nedostatečná podpora přírodě blízkého obhospodařování lesů.

- Charakter a zdravotní stav lesů.

- Zvěř.

Závěrečná diskuse

V rámci plodné a korektní diskuse bylo upozorněno mimo jiné na některé problémy projednávaných doporučení z pohledu státní správy lesů, dále na to, že sdružování vlastníků brání mimo jiné netransparentnost v prodeji dřeva, nebo na nutnost, aby se vždy hledělo na vyváženost pilířů (ekologický, ekonomický, sociální) s cílem udržet lesní hospodářství v „černých číslech“. V této souvislosti bylo poukázáno na skutečnost, že je velká nerovnováha mezi přínosem LH v rámci HDP a veřejným zájmem na existenci lesů. Pro stabilitu LH je důležité uplatnění našeho dřeva na trhu. ČR se svou produkcí v Evropě nic nezmění a případné zdražení suroviny zvyšujícími se nároky na provoz LH může způsobit vyšší dovoz levnější suroviny z okolních zemí, čímž by se omezily „neproduktivní“, ale velmi důležité činnosti v rámci LH. S tím úzce souvisí nutnost mít v rámci LH objektivní a pravdivé ekonomické informace.

Mnoho hlasů v diskusi volalo po tom, aby se po uzavření všech klíčových akcí koordinační rada vrátila k případným nesouladům a k pod-opatřením, která v době hlasování skončila patem.

Všechny výstupy klíčových akcí prezentované na semináři jsou k dispozici (ke stažení) na http://www.uhul.cz/forum/viewtopic.php?f=6&t=121.

Autor: Ing. Jan Řezáč

Zpravodaj klíčové akce 15 NLP II

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.