Legislativní ochrana památných stromů a mimolesní zeleně
Milena Roudná
Ochrana stromů je stále složitější a aktuálnější, zejména v posledních letech, kdy se stromy stávají překážkou při rozvoji stavební činnosti a dalších podnikatelských aktivitách. Ironií osudu jsou ohroženy nejen ty živé, ale i ty věky konzervované stromy ve zkamenělém stavu – araukarity (př. stavba prodejny Lidl v Nové Pace). Jsme svědky různých kauz, v nichž proti sobě stojí stavebníci a prostí občané hájící zeleň ve svém okolí. Důležitou úlohu pak mají úřední osoby, do jejichž kompetence zeleň spadá. Pro urovnání vzniklých sporů je třeba dialogu založeného na věcných podkladech a znalosti platné legislativy. Na rozšíření potřebných znalostí byl zaměřen seminář Legislativní ochrana a zákonná péče o památné stromy a mimolesní zeleň.
Seminář zorganizovala Dendrologická Dobřichovice, o. s., ve čtvrtek 23. února 2012 v aule Střední průmyslové školy potravinářských technologií v Praze.
Účastníky semináře byli pracovníci odborů životního prostředí městských a krajských úřadů, zástupci správ chráněných území a národních parků, arboristé a další pracovníci pověření péčí o zeleň, zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, členové Dendrologická Dobřichovice, o. s., a další zájemci o ochranu památných stromů.
Prezentované přednášky a publikace
Úvodní přednáška (Petr Lhotka, právník oddělení ochrany přírody a krajiny, Krajský úřad Jihočeského kraje) byla zaměřena na právní ochranu památných stromů a obecně dřevin rostoucích mimo les. Jejím základem je platná legislativa ČR, tj. především zákon 114/1992 Sb., na ochranu přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 64/2011 Sb. Praktické uplatnění legislativy bylo předvedeno na ochraně památných a významných stromů Třeboňska. Václava Fliegerová z Městského úřadu Třeboň přiblížila možnosti úředníků při rozhodování o osudu stromů a v prezentaci předvedla ukázku chráněných či vzácných stromů (začleněných do chráněného území, které tudíž nevyžadují zařazení do kategorie chráněných) Třeboňska.
Jiří Křivánek seznámil účastníky semináře s přírodními vzácnostmi Brd, především s pozoruhodnými stromy. Úvodem do odpolední exkurze se stala prezentace o botanických zahradách (Milena Roudná) věnovaná jejich historickému vývoji, měnícímu se zaměření a poslání, organizačnímu začlenění a uspo-řádání, významu pro ochranu druhů (včetně stromů), případně i celých společenstev, a jejich významné úloze při výchově a vzdělávání, podpořené především vysokou návštěvností těchto zařízení.
Součástí semináře bylo představení dvou nových publikací. Marie Hrušková seznámila účastníky se svou poslední knihou Podivuhodné stromy (foto Jaroslav Michálek, spoluautoři textové části Jiří Křivánek, Pavel Kyzlík, Jiří Stonawski, kresby Jaroslav Turek), Jan Němec spolu s nakladatelem pak s publikací Památné stromy Prahy (text Pavel Kyzlík, Aleš Rudl a kol.). Obě knihy, byť svým pojetím rozdílné, jsou cenným zdrojem informací a inspirací zejména pro obdivovatele starých stromů a souvisejících historických událostí.
Exkurze do botanické zahrady
Odpoledne následovala exkurze do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Na Slupi. S odborným dopovodem (Věra Hroudová) jsme všichni společně navštívili skleníky. Tato zahrada patří ke starším botanickým zahradám na našem území, čímž je dáno její umístění ve střední části města a plošné omezení na pouhé 3,5 ha celkem. Venkovní plochy představují cennou sbírku středoevropské květeny. Skleníky jsou rozděleny na část subtropickou a tropickou. Některé staré exempláře dosahují úctyhodných rozměrů a věku. V zahradě se pěstuje na 4 500 druhů rostlin, z toho 1 500 ve sklenících a 3 000 ve venkovních expozicích. Zahrada tvoří významné zázemí pro výuku studentů Přírodovědecké fakulty, představuje však i vzácný prvek zeleně uprostřed hustě zastavěné čtvrti Prahy. Přitahuje návštěvníky zejména v době květu pěstovaných rostlin, který začíná poměrně časně vzhledem k chráněné poloze zahrady, či v období tematicky zaměřených výstav ve sklenících.
V odpoledních hodinách byl seminář ukončen. Účastníci si odnesli nejenom poznatky z přednášek a doprovodných diskusí či z exkurze, ale též některé související publikace.
Autor:
Ing. Milena Roudná, CSc.
Poradce Ministerstva životního prostředí
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autor