Lesnická typologie u Lesů ČR

Libor Šešulka

Lesnická typologie je pro Lesy ČR výchozím podkladem pro plánování v hospodářské úpravě lesů a slouží odborným lesním hospodářům pro rozhodování i v průběhu platnosti LHP. Lesy ČR při obnově svých LHP využívají každoročně aktualizovanou lesnickou typologii zpracovanou ÚHÚL, Brandýs nad Labem. Vzhledem k rozsahu majetku obhospodařovaného LČR jsou nastavena určitá pravidla spolupráce mezi Lesy ČR a ÚHÚL.

Spolupráce s ÚHÚL

Lesy ČR předávají na ústředí ÚHÚL na začátku předposledního roku platnosti LHP hranice území, ve kterých bude probíhat obnova LHP. Pracovníci odboru HÚL Lesů ČR ve spolupráci s dotčenými OJ předávají pracovníkům jednotlivých poboček ÚHÚL připomínky k lesnické typologii, získané z jejího praktického využití během platnosti LHP. Pro Lesy ČR je významná návaznost lesnické typologie při vymezení kategorie lesů ochranných a lesů zvláštního určení – lesy půdoochranné. Aktualizovanou typologii přebírají Lesy ČR jednou ročně z ústředí ÚHÚL, v digitální podobě, a to v dubnu posledního roku platnosti LHP. Problémy způsobují Lesům ČR nezapracované aktualizace typologie provedené typology v předposledním roce platnosti LHP a aktualizace prováděné ad hoc typology v posledním roce platnosti LHP, kdy již probíhají venkovní zařizovací práce. V průběhu zařizovacích prací probíhá ve spolupráci s ÚHÚL odstraňování nalezených nesouladů nebo případné typologické domapování nezmapovaných částí lesa zjištěných při venkovním šetření. Na základě dohody mezi Lesy ČR a ÚHÚL jsou v rámci obnovy LHP organizovány za účasti typologů jednotlivých poboček společná terénní školení pracovníků organizačních jednotek Lesů ČR a zařizovatelů. Cílem těchto školení je osvěžit odborné znalosti provozních pracovníků Lesů ČR v oblasti využití lesnické typologie, ukázat praktickou aplikaci navržených rámcových směrnic hospodaření a současně poskytnout typologům ÚHÚL zpětnou vazbu o využití typologického mapování a potřebný nadhled.

Zjednodušení typologických jednotek

Lesy ČR obhospodařují majetek ve všech 41 přírodních lesních oblastech (PLO) ČR vymezených v příloze č. 1 vyhlášky č. 83/1996 Sb. V každé PLO jsou specifickým způsobem vymezeny a mapovány jednotlivé lesní typy. Při aktualizaci lesnické typologie (většinou v souvislosti s obnovou LHP, LHO) dochází k dosti rozsáhlým změnám. Jsou vymezovány nové, dosud nemapované LT, nově je v některých oblastech mapován chybějící 4. lesní vegetační stupeň. Akcent na přílišný detail přináší nejednotnost ve vymezení lesních typů v rámci různých PLO. Z hlediska diferenciace lesnického plánování vyžaduje současný stav lesnické typologie v ČR nezbytnost pracovat v klíči PLO, případně podoblast a lesní typ (LT). Při respektování tohoto klíče je v ČR v současné době mapováno celkem cca 9 000 různých kombinací PLO a LT! Takový detail je pro práci nejen u Lesů ČR obtížně využitelný. Přitom převážná většina lesnických opatření je diferencována na úrovni souboru lesních typů, kterých je už pouze 183. Členění lesních typů v současnosti, stav typologického mapování a především nutnost zjednodušení typologických jednotek pro jejich využití v lesnické praxi vedla Lesy ČR k zavedení a využití podsouboru lesních typů (PLT).

Podsoubor lesních typů

Členění a tvorba PLT vychází z původního návrhu typologického systému ÚHÚL (Plíva 1971), kde se pojem podsoubor používá, ale není dále rozpracováván. Rozpracování PLT provedl až Jiří Vokoun. Čtenářům Lesnické práce je známá publikace vydaná MZe ČR s názvem Hospodářská doporučení podle hospodářských souborů a podsouborů (vyšlo jako příloha LP č. 1/1997), kde jsou právě publikovány výsledky práce Jiřího Vokouna. PLT jsou výsledkem snahy vymezit pouze lesnicky významné a výrazněji odlišné ekotopy. S PLT pracuje i vyhláška č. 83/1996 Sb., o zpracování OPRL a o vymezení hospodářských souborů, kde příloha č. 4 obsahuje rámcové vymezení cílových hospodářských souborů (CHS). Typologická skladba CHS je převážně určena soubory lesních typů. U některých SLT jsou však slovně popsány jejich odchylky v zařazení do CHS – např. chudší, bohatší, podmáčené,... Na tuto skutečnost reagoval Jiří Vokoun ve výše uvedené publikaci, popsané odchylky označil malými písmeny abecedy a nazval je edafickými subkategoriemi. Připojením edafické subkategorie k SLT vzniká PLT. PLT je od 1. 1. 2008 součástí informačního standardu lesního hospodářství, takže nově vznikající díla hospodářské úpravy lesů mohou PLT zařadit mezi ostatní zjišťované údaje a využít je pro lesní plánování.

Lesy ČR v současné době využívají celkem 25 různých subkategorií, které mají svůj kód a svoji charakteristiku – viz ukázka v tabulce 1.

Na základě zařazení LT v PLO do PLT vznikl u Lesů ČR číselník, který obsahuje zatím cca 550 různých PLT, které plně postačují pro diferencované lesnické plánování u všech lesů s právem hospodaření Lesů ČR. Ukázka číselníku PLT je v tabulce 2.

Tvorba PLT

Tvorba PLT je od LHP s platností od 1. 1. 2011 zajištěna prostřednictvím smluv o dílo od zhotovitelů LHP. Pro tvorbu PLT předávají Lesy ČR zhotovitelům LHP lesnickou typologii převzatou z ÚHÚL v digitální podobě a aktuální verzi číselníku PLT. Na základě těchto podkladů je vytvářena mapa PLT, která je součástí lesnických map pořizovaných při obnově LHP. Ukázka mapy PLT je na obr. 1.

Autor:

Ing. Libor Šešulka, odbor HÚL Lesů ČR,

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.