Seminář „České lesnictví ve světě III“

Richard Slabý

V rámci doprovodného programu veletrhu Silva Regina se dne 3. dubna 2012 uskutečnilo již třetí setkání lidí zajímajících se o uplatnění českých lesníků v zahraničí. Účastníci se zprostředkovaně přes pásma fotografií, videa a přímé počítačové spojení „podívali“ do Jižní i Severní Ameriky, „navštívili“ Afriku i Asii.

První ročník semináře, který se konal v roce 2004, se stal inspirací pro Ericha Václava, který společně s Janem Jeníkem, Otou Setzerem, pracovníky ÚHÚL, Lesnické fakulty ČZU Praha a členy ČLS začal pracovat na sestavení Almanachu, který mapuje jednotlivé aktivity a práci českých lesníků v jednotlivých částech světa. Almanach byl pod názvem „Přínos českých lesníků v poznání a rozvoji světového tropického a subtropického lesnictví“ vydán v roce 2007 jako tištěná publikace, uvádějící veškeré aktivity českých lesnických expertů za posledních padesát let. Součástí publikace je také multimediální CD, které bylo základem webové verze, kterou si je možné stáhnout na stránkách ÚHÚL (http://www.uhul.cz/projekty/almanach.php). Vedle vlastní publikace tam naleznete i prezentace z předchozích dvou ročníků semináře (2004 a 2008), které zaznamenávají jak přehled aktivit v minulosti, tak ty současné.

Program semináře

Letos se účastníci seznámili s aktivitami Ústavu pro výzkum lesních ekosystémů IFER zaměřené na národní inventarizace lesů, a to zejména na rozdílný přístup k danému problému na Kapverdských ostrovech a v Rusku. Zástupce LDF ČZU v Praze, Luboš Šálek, představil lesní a agrolesnické hospodářské plány v jihovýchodní Asii, zástupce Lesnické fakulty v Brně zase ukázal možnosti v rehabilitaci degradovaných území v Etiopii. Velký ohlas měly zážitky Vladimíra Slávky o jeho působení jako zástupce holdingu Less v Rusku.

Jistým oživením semináře byly dvě netradiční prezentace, kde Andrea Pondělíčková informovala o „oživení zaniklého řemesla“, o plánované cestě voru na trase Praha–Hamburk, kterou chystá holding Less. Oldřich Vacek, původem lesník, ale dnes spíše biolog a botanik účastníky zavedl do Peruánských And, kam se opakovaně dostal jako ředitel Pražské botanické zahrady v Troji.

Na poslední chvíli jsme museli oželet prezentaci projektu české pomoci při rekonstrukci ekosystémů poškozených v roce 2005 požárem v NP Torres del Paine v Chile, ale na již zmiňovaném webu se stejně jako ostatní prezentace časem objeví. Diskusi zkušených lesníků z publika vyvolal Projekt AgroForestry v Lidově demokratické republice Kongo, kterou prezentovali zástupci mezinárodní neziskové organizace World's Green Lungs. Prezentace byly zakončeny opět inventarizací lesů, tentokráte podle pravidel FAO ve středoasijském pohoří Tian–Shan, v Kyrgyzstánu.

Předání ocenění

Jako v minulých ročnících bylo předáno ocenění jedné významné lesnické osobnosti, která se zasloužila o prezentaci českého lesnictví ve světě. V roce, ve kterém se ČLS a ÚHÚL zaměřily na téma lesnické typologie, se nabízelo ocenit Karla Klinku. Po odchodu z republiky v roce 1969 pokračoval v jedinečném díle Vladimíra Krajiny v daleké Britské Kolumbii (BC). Přenesl tak zkušenosti typologa z Lesprojektu v Karlových Varech nejen na západ Kanady, ale přes své studenty i do celého světa.

Jeho hlavní zájem ve výzkumu posledních let před odchodem do důchodu byl zaměřen na vývoj modelu výškového – stanovištního indexu v závislosti na kvalitě stanoviště pro druhy dřevin, které v BC modely nemají, nebo jsou používány modely z jiných provincií, nebo z USA, jako je smrk Engelmanův, jedle plstnatoplodá, modřín západní, smrk černý a osika. Šlo o kvantifikování vztahů mezi produktivitou a ekologickou kvalitou stanoviště. Na tyto výzkumy navazovaly další výzkumy v BC obvyklých směsí stinných a slunných dřevin – tsuga a thuja s borovicí a modřínem. Jménem všech účastníků semináře, členů ČLS a pracovníků ÚHÚL, jsme prostřednictvím udělené plakety Karlovi Klinkovi na dálku poděkovali a popřáli mnoho zdraví. Plaketa bude odeslána do Vancouveru poštou.

Poděkování

Na závěr bychom rádi jménem organizátorů, ČLS a ÚHÚL poděkovali Vojenským lesům a statkům, s.p., a Technologické platformě za finanční podporu semináře.

Autor: Ing. Richard Slabý

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Brandýs nad Labem

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: autor

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.