Největší lesní požár za 15 let - Bzenecko – 24. 5. 2012

Rozsáhlý lesní požár se rozhořel ve čtvrtek 24. 5. 2012 odpoledne mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi na revíru Bzenec, lokalitě Za střelnicí. Zasaženo bylo území o rozloze 200 hektarů, z toho 174 hektarů borového lesa (165 hektarů lesa ve správě státního podniku Lesy České republiky). Šlo o největší lesní požár od roku 1998.
Lesní požár byl Hasičskému záchrannému sboru nahlášen 24. 5. 2012 v 16 hodin. Zastavit šíření požáru se povedlo až 25. 5. 2012 odpoledne. Zcela uhasit požár se podařilo 28. 5. Zásah hasičů byl ukončen 6. 6. 2012.

Místo požáru
Požár zachvátil pedologicky a klimaticky extremní lokalitu na vátých píscích. Extrémnost místa dokládají základní klimatické charakteristiky – průměrná roční teplota 9 °C, průměrný roční úhrn srážek 450 mm. Jedná se o hospodářství kyselých stanovišť nižších poloh s převažujícím souborem lesních typů 1S. Lesy jsou zde zařazeny do kategorie lesů zvláštního určení z důvodu půdoochranné funkce.
Celé postižené území se nalézá v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví.  
Zdejší porosty postihovaly lesní požáry i v minulosti. Většinou šlo o požáry způsobené provozem železniční dopravy na frekventované trase Břeclav–Přerov, dále také provozem vojenského cvičiště se střelnicí, ale i návštěv-níky lesů. Předposlední rozsáhlý požár z roku 2003 zničil lesní porosty na výměře 28 ha a způsobila ho technická závada brzdného systému vagonu nákladního vlaku.

Příčiny a průběh požáru
Příčiny požáru jsou stále předmětem šetření policejních a hasičských vyšetřovatelů a výsledky nelze předjímat. Podle vyšetřovatele hasičů Stanislava Kláska potrvá vyšetřování několik měsíců a bude poměrně obtížné. U velkých požárů mají hasiči na pátrání po příčině ze zákona dva měsíce. Mohou si ale tuto lhůtu prodloužit, což se pravděpodobně stane i v tomto případě. Požár mohl být založen úmyslně, popřípadě mohl vzplát kvůli střelbě na střelnici, která se v lokalitě nachází. Policie již začala s vyslýcháním svědků a čeká na výsledky laboratorních testů ze vzorků odebrané půdy z ohnisek požáru.
Za hlavní příčiny masivního rozšíření požáru lze považovat „vhodné“ klimatické podmínky – dlouhodobý srážkový deficit, proschlá hrabanka a bylinná vegetace, vysoká teplota, a především silný vítr, který oheň rozfoukával. Proto bylo nutné neustále přesouvat techniku. Po uhašení plamenů museli hasiči po dlouhou dobu prolévat půdu, protože voda se do písku velmi rychle vsakovala.
Po celou dobu zásahu byli součástí štábu velitele zásahu také zaměstnanci Lesů ČR, kteří poskytovali mapové podklady a místní znalosti pro orientaci hasičských jedno-
tek, zajišťovali také nasazení dřevorubců a speciální lesnické techniky – harvestoru.

Těžební práce a obnova lesa
Lesy ČR v nejbližší době začnou pracovat na obnově poškozeného lesa. Těžební práce jsou řešeny jako nahodilá těžba, v souladu se zákonem o veřejných zakázkách v režimu JŘBU. Následné pěstební činnosti budou Lesy ČR řešit se smluvním partnerem, který má pětiletou smlouvu na komplexní zakázku.
Na místě plánují Lesy ČR vysadit zhruba jeden a půl milionu sazenic lesních dřevin včetně protipožárních prvků (výsadba listnatých stromů ad.). Z plochy zasažené požárem podle lesníků přežije zřejmě necelých deset procent stromů.
Postup obnovy lesa hodlají Lesy ČR konzultovat s vědecko-výzkumnou lesnickou sférou, ale chtějí se významnou měrou opřít i o zkušenosti místních lesníků a ochránců přírody spjatých s touto lokalitou.

Jan Příhoda
Další fotografie naleznete ve fotogalerii na www.silvarium.cz
Foto: Jan Příhoda a archiv HZS Jihomoravského kraje.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.