Evropská (mezinárodní) certifikace pro práci s motorovou pilou
Kristýna Dvořáčková, Billy Robb, Pavel Nevrkla
Vzhledem k vlastnímu riziku a nebezpečí spojeném při práci se stromy, zvláště při práci s motorovou pilou,
a se zvýšenou mobilitou pracovníků po celé Evropě, je stále důležitější rozpoznání a harmonizace dovedností prostřednictvím certifikace. Rozdílné úrovně certifikace/odborného vzdělání a případná neznalost kvalifikace pro uživatele motorové pily může být překážkou pro zaměstnavatele i pracovníky v celé Evropě.
Přehled smrtelných úrazů, nehod a trendů při práci s motorovou pilou v Evropě
Výsledkem mapování národních pracovních standardů v 11 evropských zemích bylo sestavení základu evropského (mezinárodního) standardu pro práci s motorovou pilou. V úvahu byly vzaty problémy a nehody postihující pracovníky s motorovou pilou, na toto téma byla vytvořena rozsáhlá studie. Pilotní testy konané v různých zemích poskytly rozsáhlý pohled v rámci široké škály dřevin, v rozdílných prostředích a možných problémů s nimi spojených. Během tohoto období probíhala konzultace s početnými zástupci lesního hospodářství v celé Evropě.
Evropská (mezinárodní) certifikace pro práci s motorovou pilou (International Chainsaw Certification – ICC) je schválena na mezinárodním stupni. Národní certifikační organizace mají cíl podporovat neustálé zlepšování školení a testovacích metod, kde musí být minimálně splněna kritéria stanovená v rámci evropského standardu pro práci s motorovou pilou a pravidla a předpisy vyvinuté v rámci systému evropské certifikace. Pozitivní realizace vývoje standardu by mohla vést k efektivnějším a více kompetentním pracovníkům pro práci s motorovou pilou, což by se celkově mohlo projevit ve snížení úrazovosti, především snížení počtu smrtelných úrazů.
V grafu 1 jsou vidět počty úmrtnosti ve vybraných evropských zemích. Data, i když nezahrnují všechny země EU (ale zato jsou velmi přesná), nám udávají trendy v jednot-livých zemích při práci s motorovou pilou za posledních 10 let. Lesnictví je nejnebezpečnější pracovní aktivita v České republice, při čemž nejvíce nebezpečné, z pohledu smrtelných úrazů, je kácení stromů. Nejčastějším důvodem smrti je zasažení stromem nebo větví, pořezání pilou anebo uklouznutí (graf 2). Spolupráce a výměna informací v tomto odvětví na evropské či mezinárodní úrovni může v dlouhodobějším horizontu pomoci snížit počet úmrtí.
Vzhledem k nedostatku dostupných informací z některých zemí zapojených do studie je například pád ze stromů nebo z výšek podceňován, a proto je doporučen další výzkum. Celkový trend v Evropě zcela jistě ukazuje nebezpečí padajících větví, části stromu či celého stromu.
Nový evropský standard pro práci s motorovou pilou, předpisy a certifikační sys-tém je v současné době vyvíjen v řadě zemí včetně České republiky s potenciálem zvýšení bezpečnosti obsluhy motorové pily a meziná-rodní možnost zaměstnanosti, což bude monitorováno v následujících letech s možností sledování pozitivního dopadu.
Vývoj tvorby a implementace evropské (mezinárodní) certifikace pro práci s motorovou pilou
Na konci loňského roku byl úspěšně obhájen projekt v rámci programu Leonardo da Vinci pro vytvoření Evropského standardu pro práci s motorovou pilou „Evaluation and Implementa-tion of Chainsaw Operators Certification“ (Evaluace a implementace certifikace pro práci s motorovou pilou) pod vedením odborníka a manažera projektu Billyho Robba (A1 Arborists Ltd). Během 2letého projektu se aktivně účastnili mítinků a praktických setkání specialisté z oboru lesnictví, bezpečnosti práce, školících, certifikačních a akreditačních center téměř z 20 různých zemí (Velká Británie (UK), Česká republika, Dánsko, Španělsko, Finsko, Rumun-sko, Irsko, Švýcarsko, Italie, Německo, Rakousko, Belgie, Nizozemí, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Bulharsko, Švédsko, Francie).
Hodnocení a mapování standardu pro práci s motorovou pilou provedené v časných stadiích projektu pomohlo rozpoznat současnou situaci v Evropě. Zároveň také probíhala studie vyšetřování příčin nehod souvisejících
s prací s motorovou pilou.
Během projektu byla uskutečněna čtyři praktická setkání evropských instruktorů v různých zemích. Zahajovací školení na vytvoření standardu a testovacích metod proběhla ve Španělsku. Během pěti dnů instruktoři předvedli různý způsob zkoušení a trénování dle národních standardů a byl sestaven návrh standardu pro dvě úrovně: Údržba motorové pily a příčné přeřezávání (Maintenance & Cross-cutting), Základní kácení (Basic Felling), a zvolen způsob provedení nezávislé zkoušky (zkoušející asesor neprovádí školení, pouze testuje) dle modelu UK standardu, kde je stávající počet smrtelných úrazů o 50 % nižší než v ČR. Další mítink byl konán na Univerzitě v Kodani – Skovskolen ve školicím středisku Nodebo, kde proběhla demonstrace pokročilého kácení (Advanced Felling) a zpracování kalamit (Winblown and Dama-ged Tree Techniques) a byl sestaven návrh standardů těchto dvou úrovní. Demonstrace průběhu verifikace (ověření) správného zkoušení kandidáta byla prezentována a diskutová-na. Další velmi úspěšné setkání 27 instruktorů z 11 různých zemí proběhlo v Brně pod záštitou Mendelovy univerzity. V první polovině setkání proběhla demonstrace, posouzení a doladění prvních tří úrovní standardu pro práci s motorovou pilou, seznámení s evrop-skou databází. Další nezbytnou fází bylo otestovat, zda všichni instruktoři splňují kritéria dle tvořeného standardu a proběhlo tzv. technické hodnocení (Technical Evaluation). Poslední setkání proběhlo ve Skotsku, které bylo zaměřeno především na zpracování kalamitních stromů a finální odsouhlasení standardu (ICS – International Chainsaw Standard).
Posledním krokem k uvedení standardu do provozu je ověření, zda instruktoři následují správně standard během zkoušení kandidáta, tzv. verifikace. V následujících dvou letech dojde k testování a rozvoji systému v České republice. V každé zemi by měla vzniknout nezávislá certifikační agentura, která by měla za úkol řídit systém certifikace a být kontaktním místem pro evropskou asociaci. Součástí procesu je také vytvoření databáze a webo-vých stránek. Výsledky prvních testů by měly poskytnout údaje o možných budoucích nákladech týkajících se certifikace. Certifikace (ICC) není v současné době povinná, ale bude možno ji využít v Evropě (potenciální uznání v celé Evropě i mimo kontinent), vzhledem k možné vysoké kvalitě bychom mohli očekávat další výhody, např. levnější pojištění či upřednostnění ve veřejných zakázkách.
Tímto bychom vás chtěli pozvat na otevřené dny na setkání Evropská (mezinárodní) certifikace pro práci s motorovou pilou (Internatio-nal Chainsaw Certification Event), které se bude konat 4. září 2012 v prostorách Mende-lovy univerzity v Brně. Hlavním cílem je trénink a zkouška evropských instruktorů pro práci s motorovou pilou. Toto zahrne teoretickou část v přednáškovém sále a praktický test v lese. Po úspěšné implementaci evropského standardu v České republice je velká pravděpodobnost snížení nehodovosti, a tedy i úmrtnosti v lesnickém sektoru.
Pro více informací prosím kontaktujte autorku na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
nebo 607 475 027.
Autoři:
Ing. Kristýna Dvořáčková, Cert Arb RFS
konzultant arborista
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Billy Robb, BSc (Hons) For, MICF, MIHort, FWCMT, LCGI, F.Arbor.A,
CEnv, Expert Witness (2037)
Předseda - Evropské komise standardu
Ing. Pavel Nevrkla
MENDELU Brno – LDF
Foto: autorka