Těžba dřeva v letech 2010 a 2011

Jaromír Vašíček

Tržby za vytěžené dříví jsou stále, a to i přes všechny diskuse o významných mimoprodukčních funkcích poskytovaných lesy, hlavním zdrojem příjmů vlastníků lesů. Objem vytěženého dříví je předmětem mnoha zkoumání a diskusí. ÚHÚL by rád po roční přestávce k těmto debatám přispěl řečí čísel.

Způsob zjišťování výše těžeb

Výši těžby zjišťuje Český statistický úřad (dále jen ČSÚ) tím způsobem, že rozesílá dotazníky číslo LES P8-01, které následně zpracuje tak, že z nich celkový objem těžby dopočítává na celou rozlohu lesů na území ČR.

Těžba dřeva zahrnuje odměrnou hmotu hroubí i část nehroubí v m3 bez kůry (většina nehroubí – těžební zbytky – nezapočteno), která byla přijata jako hotový sortiment nebo jako surový kmen, a těžbu v tzv. samovýrobě. Hroubí zahrnuje dřevní hmotu z kmenů, jejichž výčetní tloušťka je větší než 7 cm s kůrou. Započítává se hmota získaná z těžebních nebo pěstebních zásahů, včetně těžby nahodilé.

Nahodilá těžba sumarizuje údaje za nahodilé těžby a kalamity všeho druhu. Do celkového rozsahu se zahrnují též souše, ojedinělé polomy, vývraty, veškerá lapáková hmota položená s cílem zachycení kůrovců a jedinci, ve kterých zimuje škodlivý hmyz (kůrovci apod.). Započítává se zpracovaná hmota v daném roce.

Těžba dříví v roce 2010

Těžba v roce 2010 v objemu 16,74 mil. m3 byla vyšší o 1,24 mil. m3 ve srovnání s rokem 2009. Nahodilá těžba byla v roce 2010 ve výši 6,08 mil. m3 a její výše je prakticky stejná jako v roce 2009, kdy její celkový objem dosáhl 6,25 mil. m3.

Těžba dříví v roce 2011

Těžba v roce 2011 v objemu 15,38 mil. m3 byla nižší o 1,38 mil. m3 ve srovnání s rokem 2010. Nahodilá těžba byla v roce 2011 ve výši 3,81 mil. m3 a její výše je nejnižší za posledních deset let. Podíl těžeb listnatého dříví na celkových těžbách oproti minulým rokům vzrostl a činil přibližně 13 %. Proporce těžby listnatého a jehličnatého dříví je dána především strukturou disponibilních zásob mýtních porostů, ale také poptávkou na trhu se surovým dřívím.

Komentář k výši těžeb v letech 2010 a 2011

Co říci k vývoji těžeb v posledních dvou letech? Především konstatování, že po letech 2006 a 2007, kdy výše těžby překračovala parametry, kterými ji posuzujeme, jsou objemy těžeb od roku 2008 pod modelovými možnostmi (viz graf č. 2) stejně tak, jako pod celkovým průměrným přírůstem (viz graf č. 3). Výše těžby u největšího vlastníka lesů s.p. LČR v letech 2010 a 2011 je prakticky na stejné úrovni, tzn., že k poklesu celkové výše těžby mezi roky 2010 a 2011 došlo u ostatních vlastníků lesů.

Dalo by se říci, že vlastníci lesů v roce 2011 zcela nevyužili možnosti, které jim těžební možnosti poskytují. O důvodech tohoto vývoje lze jen spekulovat. Jedním z pravděpodobných důvodů může být těžební regulace, která se uplatní v těch LHC, které byly poškozeny kalamitami v letech 2006 a 2007. Dalším důvodem může být skutečnost, že vlastníci lesů nechtějí akumulovat majetek v peněžní podobě vzhledem k problémům s evropskou měnou.

K celkovým objemům těžeb je ovšem potřeba dodat, že publikovaný údaj se nemůže zbavit jisté nepřesnosti, jejíž rozměr nelze ze statistických šetření stanovit. Přesnější údaje o výši těžeb včetně parametrizovaného rozpětí, pro které bude uveřejněná střední hodnota platit, poskytnou až výsledky Národní inventarizace lesů II, které budou k dispozici v roce 2015.

I přes pokles oproti minulým letům se naskýtá otázka, zda jde o těžbu únosnou. ÚHÚL nemá k dispozici výsledky lesní hospodářské evidence, a proto je při posuzování únosnosti celkové výše těžeb v ČR odkázán na model, který porovnává s roční výší těžby.

Pomocným nástrojem je celkový průměrný přírůst CPP, což je roční přírůst vztažený k objemu porostu hlavního i vedlejšího v době obmýtí. Tento pomocný parametr je ukazatelem potenciální produkce a lze jej stanovit podle růstových tabulek.

Při komentování celkové výše těžby se naskýtá otázka, jaký je její podíl z CPP, jinými slovy jak intenzivně je celkový průměrný přírůst těžen. O této skutečnosti vypovídá názorně graf 4.

K tabulce 1 a grafu 5 je nutno poznamenat, že prakticky celý objem zásob v porostech nejstarších věkových tříd spadá do výpočtů etátu, ale tento etát je většinou vytěžen v mladších porostech. Důvody mohou být různé (vysoké náklady na soustřeďování a dopravu, přesílené stromy, vysoký podíl dříví poškozeného hnilobou, omezení těžeb z titulu ochrany přírody, špatné zpřístupnění atd.).

O narůstajícím podílu informuje tabulka č. 1 a graf 5, ze kterého jsou patrné plošné podíly jednotlivých věkových tříd od roku 1920 do současnosti. K 31. 12. 2011 se v ČR vyskytuje nadnormálních 154 000 ha porostní půdy v nejstarších věkových třídách a tato rozloha od roku 2000 pozvolna narůstá. Nárůst výměry těchto porostů svědčí o skutečnosti, že se problém dlouhodobě nedaří řešit. ÚHÚL opakovaně upozorňuje na rostoucí podíl porostů dvou nejstarších věkových tříd, (věková rozpětí 101–120 a 120+).

Grafy 6 a 7 informují o dovozech a vývozech dříví na zahraniční trhy. Pokračuje nárůst vývozu i dovozu sortimentů surového dříví s tím, že podle ČSU 1,5 mil m3 představují ve vývozu sortimentů surového dříví piliny, štěpky, třísky a palivové dřevo. Největší podíl v obchodu se sortimenty surového dříví zaujímá vývoz a dovoz jehličnaté kulatiny a vlákniny.

Zásoby dříví

V ČR se v lesích k 31. 12. 2011 podle dat LHP a LHO nacházelo 683 mil. m3 dříví. Při propočítání rozdílů růstu zásob v jednotlivých letech zjistíme, že dynamika zvyšování zásob ve srovnání s předchozím obdobím opět poklesla.

K tomu je nutno dodat, že jde o zásoby dříví zjišťované při popisu porostů, které mohou být zatíženy subjektivními chybami, a dále je vhodné uvést i skutečnost, že se od roku 1930 měnily i metody zjišťování zásob dříví v lesních porostech.

Souhrn

- V roce 2010 se vytěžilo v ČR 16,74 mil. m3. Těžba dříví byla vyšší o 1,24 mil. m3 ve srovnání s rokem 2009.

- Nahodilá těžba byla v roce 2010 ve výši 6,08 mil. m3 a její výše byla prakticky stejná jako v roce 2009, kdy její celkový objem dosáhl 6,25 mil. m3.

- V roce 2011 se vytěžilo v ČR dříví v objemu 15,38 mil. m3. Těžba byla nižší o 1,38 mil. m3 ve srovnání s rokem 2010.

- Nahodilá těžba byla v roce 2011 ve výši 3,81 mil. m3 a její výše byla nejnižší za posledních deset let.

- V ČR se v lesích k 31. 12. 2011 nacházelo 683 mil. m3 dříví. Zásoby dříví v lesích dále vzrůstají, nicméně se snižující se dynamikou.

- Dále roste vývoz a dovoz sortimentů surového dřeva, na obchodě se nejvíce podílí jehličnatá vláknina a kulatina.

- V lesních porostech ČR dále narůstá plocha věkových tříd ve stáří 101–120 a 121+ a v roce 2011 je o 154 000 ha větší, než by byla normální rozloha obou věkových tříd.

Autor:

Ing. Jaromír Vašíček, CSc.

ÚHÚL Brandýs nad Labem

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.