Zkušenosti s lesnickými pracemi a prodejem dříví z Polska

František Kaňok

Řada lesníků z ČR se během uplynulých dvaceti let zúčastnila exkurze do Polska. Jednou z příležitostí vidět hospodaření u sousedů nabídla exkurze Pro Silva Bohemica v roce 2010, kde účastníci mimo jiné navštívili lesní správu Losie v oblasti Regionálního ředitelství státních lesů (RDLP) Krakow, kde viděli podrostní způsoby hospodaření v karpatské oblasti Nízkých Beskyd. V předkládaném článku chci zdůraznit zkušenost, že základem pro úspěšné zvládnutí podrostního způsobu hospodaření s minimálními škodami na náletech a nárostech a trvalé udržitelnosti je odbornost a přímý vztah živnostníků k lesu. Na tomto příkladu chci přiblížit systém zadávání prací a služeb pěstební činnosti a výroby dříví na OM a systém prodeje dříví v režii státních lesů přes internetové aukce, kdy jsou od sebe odděleny služby a prodej.

Všeobecné údaje o lesní správě Losie
O uvedené exkurzi Pro Silva Bohemica v Polsku je možné si přečíst v Lesnické práci č. 12/2010 článek Jana Kozla pod názvem Přírodě blízké lesní hospodářství v Polsku. Na lesní správě Losie je možno vidět trpělivou a citlivou práci lesníků s přirozenou obnovou JD a BK, obnovu porostů s prodlouženou obnovní dobou, vysokou odbornost v provedení všech pra-cí živnostníky a firmami. Podnětné jsou zkušenosti z prováděných podsadeb vyvolaných nutností přeměny druhové skladby na velkých plochách bývalých zemědělských pozemků, zalesněných po válce borovicí různého původu. Lesy jsou certifikovány certifikačním systémem FSC. Hospodaření je ziskové.
Výměra lesa je 16 970 ha, z toho zalesněné zemědělské pozemky tvoří 6 177 ha a 2 240 ha odborné správy lesů (OSL). Lesnatost činí 57 % a v soustavě Natura 2000 je začleněno 98 % lesa. Jedná se o typický horský terén karpatských lesů zpřístupněný jen úzkými svážnicemi s dlouhými přibližovacími vzdálenostmi.
n Zastoupení dřevin je následující: JD 32 %, BK 30 %, BO 25 %, SM 5 %, MD 5 %, 3 % ostatní dřeviny. Průměrná porostní zásoba je 292 m3/ha, průměrný roční přírůst 6,8 m3/ha. Intenzita těžeb 47 m3/ha. Roční etát těžby je 67 700 m3.
n Počet lesnických úseků – revírů na lesní správě je 13 se stejným počtem lesníků, přímo podřízených lesnímu správci. K tomu je 14 pomocníků lesníků. Na lesní správě jsou dále dva lesní strážníci a 5 dělníků v pracovním poměru.
n Umělá obnova lesa 58 ha, přirozená obnova lesa 38 ha. Ožínání kultur – buřeň 430 ha, nátěry kultur proti zvěři 550 ha, oplocování 21 ha. Prořezávky 157 ha, probírky 325 ha ročně.

Výroba sortimentů na OM – prodej dříví v režii
Celkem bylo za rok 2011 vyrobeno 69 652 m3 dříví, z toho 59 % jehličnatého s podílem dlouhých sortimentů ve výši 66,5 % a listnatého dříví 41 % s podílem dlouhých sortimentů ve výši 38,7 %. Zbytek je rovnané dříví – vláknina, kuláče 1,20 m na palety a palivo. Vyšší podíl rovnaného dříví je ovlivněn nekvalitní BO a BK.
Z celkového ročního objemu prodeje dříví bylo prodáno:
- Formou elektronických aukcí na lesnicko-dřevařském portálu pro podniky s historií nákupu a e-drevno 44,3 %,
- Formou systémových elektronických aukcí 34,3 %,
- Přímým prodejem lesní správy za tržní ceny dle pravidel 21,4 %.
Průměrné množství dříví připadajícího na jednoho odběratele bylo 473 m3 při počtu odběratelů 121. Počet uzavřených smluv na prodej dříví na lesní správě bylo 288.

Dodavatelské práce a služby na lesnické práce
- Počet lesnických úseků na lesní správě Losie 13,
- počet územních jednotek pro služby a práce (pakietow) 13,
- počet konsorcií sdružujících skupiny živnostníků (ZUL – např. 2 dřevorubci pro těžbu a výrobu dříví na OM + přibližovací traktor) na lesní správě 13,
- počet skupin živnostníků (ZUL) 39.                        
Z uvedeného vyplývá, že na jednom lesnickém úseku zabezpečuje služby a pěstební a těžební činnost vždy jedna firma, v tomto případě vždy jedno konsorcium, do kterého se vždy na dobu trvání smlouvy sdružují skupiny živnostníků (ZUL), které si mezi sebou volí lídra. Lídr konsorcia podává nabídky do VŘ a v případě vítězství ve VŘ uzavírá smlouvu, rozděluje práce mezi ZUL a také pracuje.
Výběrová řízení na práce a služby vyhlašuje dle zásad EU každoročně lesní správa v souladu s pokynem generálního ředitele státních lesů, a to zpravidla v polovině listopadu běžného roku. Lesní správa také zajišťuje celý proces výběrového řízení, to je od vyhlášení přes veřejné otevírání obálek a vyhodnocení nabídek až po uzavření smluv.
Z tabulky za celé regionální ředitelství Krakow, které má 16 lesních správ, je možno vyčíst, že na jednu územní jednotku, kterou je lesnický úsek (zakázka), připadá v průměru 923 ha státního lesa, a na jedno konsorcium – sdružených živnostníků připadá průměrně provedení prací na výměře 2 308 ha státního lesa.
Z nejdůležitějších zásad pro výběrové řízení platí, že:
- Vyhrává nejnižší celková nabídnutá cena po předchozím prokázání, že konsorcium disponuje potřebným množstvím živnostníků, pracovníků a techniky k pro-vedení prací pěstební činnosti a výroby dříví na OM. U těžby a výroby na OM se upřesňují objemy na čtvrtletí a měsíce. Smlouvy jsou na územní jednotku (pakiet) uzavírány na jeden rok, připouští se však až na 4 roky.
- Podkladem pro VŘ je projekt prací a kalkulace normohodin a pracovních hodin a finanční objem.
- Proplacení provedených prací pak probíhá lesní správou po převzetí prací lesníkem vždy od jednotlivých ZUL ve lhůtě
21 dnů přímo ZUL.
- Státní lesy vyhlásily minimální kalkulovanou cenu za normohodinu nebo pracovní hodinu.
Přednosti i nedostatky takto postaveného systému VŘ:
- Předností je, že systém pracuje s nejnižší organizační jednotkou – územní jednotkou pro výběrové řízení, a to je lesnický úsek-revír. Tím se nachází nejblíže lesu a regionu a dává příležitost místním živnostníkům, konsorciím a firmám. Respektuje potřeby života a rozvoje venkova. Dává přímo práci lidem majícím dlouholetý vztah k místním lesům, které jim a jejich rodinám poskytují příležitost k obživě. Zpravidla dobře znají lesní porosty. Důsledně tím naplňují i sociální funkci lesů.
- Určitým nedostatkem je, že sdružení živnostníků a konsorcia disponují zpravidla jen starší technikou na přibližování dříví.

Prodej dříví na OM
Dříví prodávají lesní správy ve vlastní režii a odběratelům v termínech a množ-stvích dle výsledků internetové aukce dříví.
Aukce probíhá na internetovém portálu státních lesů, v systému e-drevno a formou systémových elektronických aukcí dle pravidel GŘ. Určitý objem dříví v procentech dle sortimentů dle pravidel je přímo blokován GŘ pro velké odběratele s celostátní působností a historií nákupu. Sankce za neodebrané dříví jsou ve výši 5 % z ceny neodebraného dříví.
Firmy jsou povinny před uzavřením smlouvy o odběru složit finanční jistinu nebo zálohu, a to ve výši 3 tis. PZL do výše 10 tis. m3 odebraného dřeva, 15 tis. PZL od 10 do 30 tis. m3 dříví – a 30 tis. PZL nad 30 tis. m3 odebraného dříví.
Před odvozem dřeva z lesa musí firma nejdříve předložit bankovní garanci nebo složit předplatné na účet lesní správy nebo platbu za dříví uhradit v pokladně.  
Lesník nebo jeho pomocník přijímá dříví při výrobě do elektronického pořizovače dat a z toho dříví při odvozu vydává.
Přednosti i nedostatky internetových aukcí dříví:
- Dříví se obchoduje za skutečné tržní ceny vzešlé z aukce a není potřeba žádných nesystémových nástrojů, jakým je například indexace cen.
- Menší provozní problémy vzniknou lesní správě v případě, že odběratel dříví neodebere a dříví se musí následně prodat přímým prodejem z ruky.
- Zavedení tohoto tržního systému prodeje dříví si vyžadovalo tříleté období pro postupný přechod ze starého systému na současný, zcela tržní systém prodeje.

Závěrem
Státní lesy v Polsku mají dlouhou, již téměř 90letou tradici a vysokou celospolečenskou prestiž a jejich lesníci mají i českému lesníkovi co ukázat. Lesní správy jsou samostatné hospodářské jednotky se samostatným IČO, rozhodují s danými kompetencemi samostatně a s dokonalou znalostí místních poměrů a potřeb lesa s vysokou zodpovědnosti k obcím a daným regionům, kde spravují státní lesy. Článek má ukázat na to, že všechny práce jsou zprivatizovány a prováděny bez prostředníků, a tedy těmi, kteří jsou nejblíže výrobě, a tím jsou živnostníci, nebo sdružení živnostníků (konsorcia), malými a středními firmami. Mají přímý kontakt s lesníkem, který práci zadává, přejímá i vystavuje doklad k její úhradě. Živnostník má jistotu zaplacení. Pro vysoký podíl ruční práce na zakázkách je hlavním činitelem kvalifikovaný pracovník. Prodej dřeva je prováděn v režii státních lesů transparentním způsobem formou internetových aukcí a přímým prodejem za transparentní tržní ceny. Zkušenost: tento systém se přidržel kořenů, je funkční, jednoduchý a trvale udržitelný pro venkov.

Ve spolupráci s pracovníky nadlesnictwa Losie: Mgr. inž. Franciszek Zygarowicz – nadlesniczy, Mgr. Inž. Pawel Rebisz-specjalista a RDLP Krakow - Mgr. inž. Leon Jagoda – zastempca dyrektora
Ing. František Kaňok, CSc.
emeritní lesník, ekonom, analytik
a člen Pro Silva Bohemica
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autor

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.