Nové trendy v české taxaci
Tvorba LHP/LHO je jednou z nejnáročnějších lesnických disciplín, protože v sobě spojuje znalosti a zkušenosti ze zakládání lesa, výchovy lesních porostů, obnovní těžby a dovednosti s využitím nejmodernějších IT technologií. Venkovní šetření s použitím tradičních technologických postupů je časově velmi náročné. Téměř stejnou dobu potřebuje taxátor ke zpracování terénních údajů v kanceláři, resp. počítači.
Softwarové vybavení
V roce 2011 společnost Příroda, s.r.o., získala ve vypsaných soutěžích zakázky na tvorbu lesních hospodářských plánů (LHP) a lesních hospodářských osnov (LHO) na celkové ploše cca 58 700 ha (56 300 ha LHP, 2 400 ha LHO). Téhož roku společnost Příroda, s.r.o., musela vyřešit zásadní otázku vybavenosti firmy vhodným taxačním softwarem (SW). Důvodem bylo i skokové zdražení nájmu stávajícího taxačního softwaru (tehdy jediného užívaného k tvorbě LHP/LHO v České republice) téměř na trojnásobek. Vedení společnosti Příroda, s.r.o., se rozhodlo zakoupit jiný program a eliminovat potíže související s obnovou smlouvy o ročním pronájmu stávajícího SW.
Filosofie alternativního nabízeného SW, CZETAX Taxátor (dále jen CZETAX), od společnosti IFER – MMS, s.r.o., je revoluční, protože spojuje v jednom programu jak grafickou část LHP, tak i jeho numerickou část. Je jasné, že toto řešení pozitivně ovlivňuje produktivitu taxační firmy. Digitalizaci dat již nemusí zajišťovat speciální pracoviště a kartografii zajišťují přímo taxátoři. Tento krok výrazně zlevňuje dokončovací kancelářské práce a eliminuje většinu nepřesností při tvorbě lesnických map. Dosavadní zkušenosti taxátorů s touto metodou ukazují, že rychlost digitalizace je přibližně stejná jako překreslování pracovních mapek na další „papíry“, jež byly dříve předávány ke kartografickému zpracování. Tím, že odpadá následná digitalizace, je celý proces tvorby mapového díla výrazně časově úspornější. Navíc je mapové dílo i kvalitnější, neboť se na něm taxátor přímo podílí od počátku až do konce.
Spojení numerické a mapové části v jeden celek umožňuje pracovat taxátorovi v každý okamžik se skutečnými daty zásob a ploch. Při každé korekci hranic JPRL nebo vstupních taxačních dat jsou údaje okamžitě přepočítány. Výhody spojení grafiky s numerikou se uplatňují i při návrhu hospodářských opatřeních. Taxátor má pod kontrolou jak plochy, tak i výše těžebních a pěstebních zásahů. Nemůže se tedy např. stát, že navrhovaná holina překračuje legislativou dané meze.
Program je koncipován jako inženýrský software využívající obecnou platformu nástroje pro sběr dat v terénu Field-Map. Použití programu CZETAX vyžaduje od uživatele znalosti v oblasti hospodářské úpravy lesů a taxace, což zpravidla vyhovuje zkušeným taxátorům, kterým za to poskytuje mnohem více volnosti při práci s daty a kontrolu nad použitými postupy.
CZETAX nabízí přenesení pracovního stolu taxátora přímo do lesa, protože program byl vyvinut převážně pro terénní počítače a ke sběru dat přímo v terénu. Dále umožňuje propojení terénního počítače s GPS modulem, laserovým dálkoměrem kombinovaným s kompasem, elektronickou průměrkou a diktafonem. Všechna zařízení jsou propojitelná bezdrátově nebo datovým kabelem.
Možnosti postupu při tvorbě LHP nebo LHO
Při tvorbě LHP/LHO je možné postupovat různými způsoby:
1. Překreslení porostního detailu do prázdné obrysové mapy.
Klasické překreslování aktualizovaných porostních map do prázdných obrysových map, s následným nasnímáním pastelkami vybarvené mapy kartografie do SW a doplněním popisných údajů ke všem jednotkám základního prostorového rozdělení lesa (JPRL) a taxačních veličin ke všem porostním skupinám a etážím formou klasických kancelářských prací taxátorů.
2. Digitalizace georeferencovaných pracovních map s ortofotem.
Taxátor si sám georeferencuje pracovní obrysovou mapu s podtiskem ortofoto snímku pomocí 4 georeferenčních bodů, které přesně připojí pracovní mapu k projektu a taxátor v počítači digitalizuje porostní detail sám a následně doplní potřebné údaje ke všem JPRL a všem porostním skupinám a etážím. Tento způsob byl společností Příroda, s.r.o., v roce 2012 využíván nejčastěji.
3. Digitalizace přímo do terénních počítačů a tabletů.
Než taxátor vyrazí do lesa, tak si předpřipraví lesnický detail v projektu, který si nahraje do terénního počítače či tabletu. V projektu CZETAX je pak možné kombinovat starý LHP/LHO s již připravenými podklady nového LHP/LHO. Projekt obsahuje letecký snímek, parcelní mapu, obrysovou mapu starého LHP/LHO, nově zakreslené linie porostního detailu podle leteckých snímků, starou hospodářskou knihu, těžební mapu, atd. Taxátor již v lese pouze zpřesňuje zákresy porostního detailu a měří taxační veličiny, které přes diktafon nahrává jako poznámku k jednotlivým centroidům v projektu (porostním skupinám a etážím).
Poslední popsaná možnost sběru taxačních veličin a tvorby LHP/LHO je nejspíš jednou z nejmodernějších technologií používaných v hospodářské úpravě lesů na celém světě. Terénní počítače nabízejí celou řadu výhod oproti zákresům na pracovní mapky, protože lze daný porostní detail libovolně přiblížit, přepnout do parcelní mapy, GPS modul je schopen určit polohu v lese, laserový dálkoměr jednoduše umožňuje zákres nově vzniklých holin zaměřením lomových bodů a tím i zákres polygonu nové holiny, která není úplně zřetelná na leteckém snímku.
Stejné technické vybavení se používá pro vedení lesní hospodářské evidence (LHE). Odvozený program CZETAX Hospodář umožňuje vlastníkům lesa a odborným lesním hospodářům (OLH) vést naprosto přesnou LHE, včetně grafické evidence v počítači. Tímto způsobem je tvořen tzv. kontinuální LHP. Vlastník lesa má velice přesnou evidenci toho, co se na jeho majetku odehrává a odborný lesní hospodář (OLH) má ihned k dispozici veškeré nejnovější informace o plnění výchovných zásahů, mýtní těžbě, zalesňování, mapy s přesnými aktuálními zákresy atd. Jednoduchými dotazy je každý uživatel SW schopen zjistit požadované informace na daném lesním majetku.
Další softwarové možnosti
Na vyžádání vlastníka lesů jsou zpracovatelé LHP schopni pomocí dalšího programového vybavení vyhotovit sortimentní modely mýtních porostů, které poté mohou být ihned v prvním roce platnosti LHP nabídnuty do aukcí, nebo mohou sloužit jako přesný podklad pro rozhodování OLH v průběhu platnosti LHP.
CZETAX využívá moderních hardwarových technologií přímo při terénním šetření. Výpočetní technika potřebná k venkovnímu sběru dat je každým rokem dostupnější, proto se předpokládá v následujících letech přechod taxátorů ke třetí výše zmíněné variantě užití.
Test časové náročnosti plného využití terénních počítačů
V roce 2013 bude společnost Příroda, s.r.o., testovat časovou náročnost venkovního šetření a následného kancelářského zpracování dat klasickou metodou (varianta dvě – přímou digitalizací pracovních mapek) s plným využitím terénních počítačů. Příroda, s.r.o., bude mít v letošním roce k dispozici 2 až 3 kompletní taxační sady (terénní počítač, GPS modul, laserový dálkoměr kombinovaný s kompasem, elektronickou průměrku) k provedení interní porovnávací studie. Na konci taxační sezóny 2013–2014 bude provedeno vyhodnocení a získané výsledky mohou být k dispozici všem zájemcům a odborníkům prostřednictvím časopisu Lesnická práce.
Autor: Ing. Ondřej Vybíral
Příroda, s.r.o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.