Konference SVOL s účastí ministra zemědělství - Petr Bendl se vyjádřil k dotační politice krajů do LH
Marie Růžková
Dne 11. 4. 2013 se konala XII. konference SVOL, jejímž stěžejním tématem byla ekonomika u nestátních vlastníků lesů. Pozvání na konferenci přijal ministr zemědělství Petr Bendl, který ve svém příspěvku reagoval na kritiku politiky krajů v oblasti dotací na hospodaření v lesích a odpovídal na otázky přítomných lesníků.
Vystoupení Petra Bendla
K neustále se snižujícímu objemu příspěvků na hospodaření v lesích, který je terčem dlouhodobé kritiky ze strany SVOL a jeho členů a byl i jedním z hlavních bodů jednání konference, ministr uvedl, že stávající situace je špatná a její řešení mají plně „v rukou hejtmani krajů“. Ocenil přístup krajů, které i přes napjatou rozpočtovou situaci příspěvky na hospodaření v lesích vyplácejí a přislíbil podniknout kroky k přesunu úhrady příspěvků zpět na ministerstvo, pokud by snižování krajských dotací do lesnictví pokračovalo. Nechtěl však předbíhat vývoj a vyjádřil naději, že se mu podaří kraje, přesvědčit, aby prostředky do lesů dávaly, protože: „Stát i kraje si musí uvědomit, že pokud je zde soukromé vlastnictví lesa a je zde volný přístup do lesů, musí také existovat určitá forma kompenzace.“
Diskuse s ministrem
V navazující diskusi reagoval Petr Bendl na otázky přítomných lesníků. Vyjádřil skepsi ve věci vlastníky lesů navrhovaných přímých plateb na plochu lesa. Konsta-toval, že v Evropě je opačný trend a platby na plochu SAPS v zemědělství skončí nejpozději v roce 2020. Vlastníkům lesů doporučil zaměřit se na možnosti čerpání prostředků z Programu rozvoje venkova 2014–2020. Spuštění programu dnem 1. ledna příštího roku však nevidí příliš reálně, neboť kompromis dohodnutý mezi ministry zemědělství členských zemí musí schválit Evropský parlament a Evropská komise. V případě, že bude start programu posunut až na 1. leden 2015, částky za uplynulé roční období se budou navyšovat o 2 %.
Na dotaz ohledně údajně připravované novely zákona o lesích bez účasti SVOL a širší odborné lesnické veřejnosti reagoval slovy, že „si neumí představit, že by ministerstvo o novele s odbornou veřejností nediskutovalo“. Zároveň však nevyloučil, že určitá fáze přípravy na ministerstvu již probíhá.
Na připomínku z publika, aby při rozhodování o správě státních lesů byla uplatňována hlediska regionality a racionality, reagoval informací, že by rád v tendrech na lesnické práce prosadil oddělení pěstební činnosti od těžby. Uvedl, že hodlá posílit řešení těžební činnosti u státního podniku vlastními silami a zajistit tak lepší kontrolu nad vytěženou hmotou.
Dále reagoval na dotaz delegátů konference, proč ministerstvo zemědělství vyvíjí iniciativu k vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Zopakoval, že při návštěvě lokality viděl, že se na některých místech LS Křivoklát dobře nehospodaří a že ochrana kultur proti škodám zvěří není dostatečná. Souhlasil však s tím, že tyto nedostatky nemohou být hlavními argumenty pro vyhlášení národního parku. Uvedl, že vnímá i negativní ohlasy obcí v zájmové oblasti, a vzhledem k tomu, že diskuse kolem vyhlášení národního parku probíhá již několik let, by uvítal její ukončení definitivním rozhodnutím. Odmítl paralelu s NP Šumava: „Jsme přece jen o pár desítek let dál, nemůžeme se pořád děsit něčím, co se stalo a co pevně věřím, už nikdy nedopustíme, protože to byla velká chyba.“
Další dotaz se dotkl vyhlášky, která stanoví podmínky poskytování finanční náhrady za omezení lesního hospodaření. Zásadní nedostatky vyhlášky byly známé ještě před jejím vydáním v roce 2006. Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství vyhlášku prosadilo se slibem vlastníkům lesů, že se okamžitě začne s přípravou její novelizace, zatím však v této věci, podle informace SVOL, oba úřady nic nečiní. Petr Bendl přislíbil, že se této otázce bude věnovat.
Přednesené příspěvky a odpolední část
Kromě hlavního bodu – vystoupení ministra zemědělství se k problematice ekonomiky u nestátních vlastníků lesů vyjádřilo formou příspěvků několik přednášejících. Ve svých prezentacích se zabývali shrnutím současného stavu podpor a dotační politiky, srovnáním podpory hospodaření v lesích u nás a v okolních státech, možnostmi ohodnocení rekreačních funkcí lesa a využití ekosystémových a rekreačních služeb jako potencionálních zdrojů příjmů pro vlastníky lesů. Prezen-továny byly také změny na poli legislativy, které mají vazbu na lesnictví.
V odpolední části konference seznámil předseda SVOL přítomné s činností sdružení v uplynulém roce. V úvodu připomněl 20. výročí založení SVOL, doprovodné akce na jednotlivých majetcích a vydání publikace k této příležitosti. V oblasti připomínkování legislativy zdůraznil přijetí zákona č. 173/2012 Sb., kterým se novelizuje zákon 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku ČR do majetku obcí, a který umožňuje vydávání historických lesních majetků obcí ve správě Vojenských lesů a statků (příp. Minister-stva obrany) obcím. Kromě toho se SVOL v loňském roce angažoval např. v připomínkování věcného záměru nového zákona o lesích, dále návrhu zákona o uvádění dříví na trh, návrhu zákona o reprodukčním materiálu, návrhu nařízení vlády o stanovení národního seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000, kde zásadní nesouhlas SVOL vyvrcholil jednáním u náměstka ministra ŽP Tomáše Tesaře. Předseda SVOL vyzdvihl velice aktivní účast Jana Kalafuta v Monitoro-vacím výboru PRV pro současné programovací období a při přípravě lesnických opatření PRV po roce 2014 a uvedl výčet vzdělávacích akcí a seminářů, které SVOL uspořádal pro majitele lesů v loňském roce. Velmi pozitivně hodnotil předseda SVOL zapojení členů do aktivit lesní pedagogiky. Předseda Severomoravského regionu SVOL Roman Šimek ve svém vystoupení apeloval na vlastníky lesů, aby si nenechali uzmout zákonné právo účastnit se projednávání rozšíření stávajícího, nebo vyhlášení nového zvláště chráněného území a stanovení bližších ochranných podmínek takového území. Upozornil přítomné na možnost základní ochrany evropsky významné lokality podle § 45c odst. 2 zákona o ochraně přírody a krajiny namísto ZCHÚ. Pokud vlastník lesa přistoupí na rozšíření nebo vyhlášení ZCHÚ, měl by požadovat jasné stanovení bližších ochranných podmínek. Zásadní nesouhlas by měl vlastník pozemku vyjádřit v případě, pokud je jako důvod pro zamítnutí ponechání části území mimo ZCHÚ v režimu základní ochrany udávána existence CHKO v sousedství vlastníkova lesa. SVOL doporučuje, aby majitelé požadovali konkretizaci závazku náhrady případné újmy a žádali předem písemné garance, kdo bude odpovědný za škody hrozící v důsledku rozhodnutí orgánů OP (zejména týkající se ohrožení bezpečnosti návštěvníků lesa při požadavku ponechání jednotlivých stromů přirozenému rozpadu).
V závěru jednání letošní konference SVOL delegáti schválili stanovisko k vyhlašování nových národních parků a republikovému výboru uložili, aby usiloval o přehodnocení dosavadního přístupu státních orgánů k nutnosti vyhlášení NP Křivoklátsko a prosazoval upuštění od tohoto záměru.
Autor:
Bc. Marie Růžková
Sdružení vlastníků obecních
a soukromých lesů v ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.