Lesnická exkurze studentů MENDELU ve Švédsku
Petra Kulhanová
Ve dnech 3.–8. 6. studenti čtvrtého ročníku lesního inženýrství a doktorandi Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU spolu se zástupci firmy LESCUS Cetkovice – partnera projektu vycestovali v rámci plnění aktivit projektu InoBio na odbornou exkurzi zaměřenou na školkařství a pěstování lesa do akciové společnosti BCC AB a státní školky Svenska Skogsplantor AB ve Švédsku. Poslední den exkurze byl věnován návštěvě jednoho z největších lesnických veletrhů na světě – Elmia Wood.
BCC – Landskrona
První den studenti a zástupci firmy LESCUS Cetkovice strávili v sídle firmy BCC. Průvodcem jim byl manažer prodeje pro Evropu a severní Ameriku Martin Selin. Společnost BCC byla založena v roce 1987, ředitelství a výroba je situována ve městě Landskrona v regionu Skåne u pobřeží Baltského moře. Firma má sesterskou společnost ve Finsku a agenty a obchodní zástupce po celém světě. Roční obrat se v letech 2010/2011 pohyboval mezi 13–15 miliony euro. Firma nabízí nejmodernější školkařskou technologii pěstování krytokořenného sadebního materiálu včetně technické a konzultační pomoci. Technologie BCC je založena na pěstování krytokořenných semenáčků na vzduchovém polštáři v klimatizovaných zavlažovaných fóliovnících s následným dopěstováním na volných plochách. Pro zákazníky z řad státní i soukromé sféry nabízí komplexní řešení produkce sadebního materiálu od zařízení na skladování a luštění šišek a semen, osévacích a plnicích linek, systém sadbovačů různých velikostí a tvarů v závislosti na pěstované dřevině a podmínkách stanoviště, zavlažovací systémy, zařízení na přípravu substrátu a linky na balení sadebního materiálu. Zákazníkům poskytuje také potřebný trénink a technickou podporu. Důležitou roli v zakládání lesa hraje kvalitní výsadba, v portfoliu firmy je i speciální sazeč (dutý rýč) krytokořenného sadebního materiálu (finský produkt Pottiputki). V první části návštěvy BCC byly prezentovány informace o historii, nabízených službách a referencích společnosti spolu s dvěma krátkými videi o aktivitách firmy po celém světě a systému Pottiputki. Po občerstvení si účastníci prohlédli montážní a expediční haly spolu s odborným výkladem. Dle informací je firma schopna zákazníkům jednotlivé stroje sestavit na míru dle kapacitních možností (velikosti hal), množství produkovaného sadebního materiálu, požadavků na automatizaci výroby, ovladatelnost strojů a cenu. Kromě Antarktidy se lze s jejími produkty setkat na všech kontinentech.
CONNIFLEX systém
Velkým problémem při zalesňování holin je ve Švédsku klikoroh borový (Hylobius abietis). Z důvodu rychlého obsazení holiny buření není možné čekat dva roky na snížení atraktivity těžebních zbytků. Jako odpověď na omezení používání insekticidů v ochraně lesa a důraz na k přírodě šetrné hospodaření byla vědci na Švédské univerzitě zemědělských věd (SLU) v Uppsale vyvinuta zcela nová metoda ochrany proti klikorohu borovému, tzv. CONNIFLEX.
Zjednodušeně je CONNIFLEX jakési brnění z písku, které chrání sazenici před žírem klikorohem. Jedinými komponenty jsou lepidlo na bázi vody a písek. Sazenice je namáčena v lepidle, které stéká po kmínku, následně jsou na sazenici nafoukána zrnka písku malé velikosti, které mechanicky zabraňují v žíru klikorohem. Ošetření končí sušením pro ztvrdnutí lepidla. Podle výzkumů nezávislých vědců je stupeň ochrany srovnatelný s ochranou insekticidy. Sazenice jsou ošetřeny před zabalením a expedicí ke konečnému zákazníkovi a chráněny jsou po dobu dvou let. Společnost BCC vyvinula pojem CONNIFLEX a technické řešení integrované s průmyslovou výrobní linkou a je dodavatelem obou komponent. CONNIFLEX funguje na bázi spolupráce mezi BCC a státní firmou Sveaskogs (vlastnící značku CONNIFLEX), resp. stoprocentně státem vlastněnou lesní školkou Skogsplantor.
Svenska Skogsplantor AB - Trekanten
Druhý den byl vyhrazen na návštěvu zmiňované státní lesní školky Svenska Skogsplantor AB ve městě Trekanten, jedné z největších společností v Evropě specializujících se na osivo, sazenice a zalesňování. Společnost s obratem cca 265 milionů švédských korun prodá ročně okolo 125 milionů kusů sadebního materiálu, 40 milionu sazenic je ošetřeno proti klikorohu borovému systémem CONNIFLEX. Firma má 8 školek a jedno semenářské centrum. V produkci převládají kontejnerové sazenice, ale pěstují se i prostokořenné sazenice a tzv. TePlus sazenice – kombinace obou předchozích, kdy sazenice je velikostí srovnatelná s prostokořennou, ale je vypěstována rychleji. Z produkovaných druhů převládají borovice a smrk. Firma je vybavena technologií BCC, díky níž je možné produkovat sadební materiál prakticky bez dotyku lidské ruky. Sazenice jsou expedovány jako jednoleté nebo dvouleté. Jako ve většině školek ve Švédsku je na venkovních plochách používáno umělé zkracování dne – (black out system), technologie pro zintenzivnění růstových fází během jedné vegetační doby. Sazenice jsou baleny v krabicích s označením udávajícím pěstební oblast, číslo výrobní partie a typ ošetření a do doby expedice skladovány v klimatizovaných skladech. Zákazníky jsou vlastníci půdy, lesnické společnosti a další organizace ve Švédsku, Finsku, Dánsku a Norsku. Návštěva společnosti byla rozdělena na dvě části – dopoledne proběhlo představení firmy a její činnosti s prohlídkou zázemí školky (skleníky, venkovní plochy a klimatizované sklady a linky na ošetření sazenic systémem CONNIFLEX). Odpoledne následoval přejezd do porostu a ukázka zalesněné holiny, protože 16 % z příjmů firmy pochází z poskytnutého servisu majitelům lesa v pěstební činnosti (naplánování zalesnění a zajištění realizace samotné výsadby). Ve Švédsku převládá s 67 % umělá obnova lesa, přirozená obnova tvoří 28 %, 1 procento ploch je zalesněno setím. Obnova lesa začíná většinou skarifikací (v 92 % při umělé obnově a v 69 % u přirozené obnovy). Při zalesňování je největším problémem a příčinou nezdaru klikoroh borový, buřeň, mráz, okus zvěří, sucho a deficit kyslíku. Přímo na zalesněné holině bylo demonstrováno, jak má vypadat správně zvolené místo pro umístění sazenice, aby byla co nejlépe chráněna a byl zajištěn růst symetrického kořenového systému. Studenty v souvislosti se zmíněnými škodami zvěří (los a vysoká) zajímal systém mysliveckého hospodaření a možnosti lovu, který je značně odlišný od toho našeho.
Elmia Wood
Celý třetí den strávili účastníci na jednom z největších lesnických veletrhů na světě – Elmia Wood. Volný program zaručoval, že každý mohl věnovat čas tomu, co ho zajímalo. Za celý den navštívilo veletrh 16 674 návštěvníků, k čemuž jistě přispělo i nádherné počasí. Z firem nabízejících služby v oblasti sadebního materiálu se veletrhu účastnily v předchozích dnech navštívené BCC AB a Svenska Skogsplantor AB a další švédské firmy. Kromě nich se prezentovaly firmy z Německa, Estonska, Lotyšska, Belgie i České republiky (LESCUS Cetkovice). Na veletrhu převažovala nabídka krytokořenného sadebního materiálu. Bohaté bylo také zastoupení firem vyrábějících ochranu sazenic proti okusu (individuální ochrana formou tubusů, nátěry a jejich aplikace) a škůdcům.
Ubytování, další program
Po celou dobu exkurze poskytoval studentům a zástupcům partnerské firmy LESCUS Cetkovice příjemné zázemí kemp ve městě Tingsryd, kde byli ubytováni v mobilních domech s vybavenou kuchyňkou a vlastním sociálním zařízením. Ve zbývajícím čase po exkurzích stihli navštívit druhý největší ostrov ve Švédsku Öland v Baltském moři, který je s pevninou spojen šest kilometrů dlouhým silničním mostem, a Kalmar – město s bohatou historií, ve kterém byla v roce 1397 podepsána tzv. Kalmarská unie – personální unie (spojení formálně samostatných států (monarchií) osobou panovníka) dánského, švédského a norského království, která trvala až do roku 1523. Na zpáteční cestě do České republiky byl pak naplánován tříhodinový volný program v Kodani.
Odborná exkurze byla uspořádána v rámci plnění klíčových aktivit 3 a 4 projektu InoBio - Inovace biologických a lesnických disciplín pro vyšší konkurenceschopnost, financovaného z grantových prostředků OPVK. Registrační číslo projektu CZ.1.07/2.2.00/28.0018. Realizátorem projektu je Mendelova univerzita v Brně a partnerské společnosti.
Petra Kulhanová
Foto: Petra Kulhanová a archiv MENDELU
Více fotografií na 2. straně obálky časopisu.