Úvodnik 7/2013 - Vydávání Lesnické práce není samozřejmostí

Časopis Lesnická práce provází celé generace lesníků již 92 let. Stal se pro ně pomocníkem, rádcem a zdrojem pro získávání aktuálních informací. Ovlivňoval úroveň nejen lesnictví samého, ale byl a zůstává významným prvkem osvěty. V Lesnické práci publikovaly významné lesnické osobnosti vý-zkumu, školství a praxe. Na stránkách časopisu se mezi přispěvateli odehrály napínavé odborné polemiky, které posunovaly lesnické vědění a praxi kupředu. Ten, kdo chtěl rychle proniknout do lesnické problematiky, nacházel v Lesnické práci vždy neocenitelného pomocníka.

Zakladatelem časopisu byla Československá matice lesnická, která vznikla v roce 1920 jako kulturní spolek lesníků se sídlem v Písku. V poválečném období začalo časopis vydávat ministerstvo a tento stav trval až do 90. let, kdy časopis za poměrně krátkou dobu prošel několika významnými změnami. Změna společenského systému, transformace LH, změna vlastníků, pokus o změnu názvu a zaměření a nakonec generační změna zodpovědných redaktorů. Prvního října 1993 dochází k převedení vydavatelských práv z ministerstva zemědělství na akciovou společnost Silvaco Praha. Tímto aktem došlo k odstátnění Lesnické práce.

Dnes lze konstatovat, že tato skutečnost a zájem lidí z celého oboru vedly k záchraně časopisu.

Vývoj vydávání časopisu provázela řada změn. Časopis si musel zvykat na vznik konkurenčního prostředí a především na změnu ve způsobu financování časopisu. Nový vydavatel spoluzaložil specializovanou akciovou společnost Silva Regina, zaměřenou na reklamu a propagaci, organizování stejnojmenné lesnické výstavy, převedl sem i vydavatelská práva Lesnické práce a rozšířil je i o nakladatelskou činnost, tedy vydávání odborných publikací. Po změně vlastnické struktury byla ovšem z důvodů nezájmu nového vlastníka o vydavatelskou činnost v roce 1997 založena stejnojmenná společnost Lesnická práce, s.r.o., která si poprvé v historii časopisu musela i zakoupit obchodní značku od předchozího vlastníka. Z Prahy se redakce přestěhovala do „centra lesnických informací“ - do Kostelce nad Černými lesy, kde sídlí dodnes.

Během čtvrt století musel nový omlazený tým výrazně změnit svůj přístup k práci, ale i ke čtenářům, autorům a inzerentům. Ti všichni se stali našimi obchodními partnery a my jsme se museli naučit se o ně ucházet a nabízet jim své zboží. Časopis přestal být odebírán povinně. Neexistovala žádná dotace, která by zaručovala ekonomický klid vydavatele. Lesnická práce se stala předmětem podnikání zaměřeného a závislého na poměrně úzké skupině lidí.

Táhnoucí se hospodářská krize od roku 2008, postavení našeho lesnického oboru v rámci resortu, vztahy největšího vlastníka a dodavatelů prací, roztříštěný nejednotný postup asociací, spolků a svazů v oblasti vlivu na směřování lesnické politiky a chování politických stran ve vztahu ke státnímu majetku způsobily krach celé řady firem včetně největší lesnické firmy na trhu. Přidáme-li ke krizi na trhu služeb i krizi v prodeji strojů a pomůcek pro majitele lesů a lesní hospodáře, stojíme před situací, která má samozřejmě vliv i na ekonomiku odborného lesnického periodika.

Není samozřejmostí, že časopis vychází, a že se rozvíjí. Za současného stavu je to o obrovském úsilí celého týmu společnosti Lesnická práce. Je obdivuhodné, že ve srovnání s podobnými oborovými časopisy po celou dobu končilo hospodaření tohoto časopisu lehce v černých číslech, a to i bez finanční pomoci jiných subjektů a bez dotací. Jsme hrdí na to, že se nám dle názoru redakční rady daří udržet vysokou odbornou úroveň časopisu a zároveň významně rozšířit jeho obsah. Jsme rádi, že se nám podařilo k tištěným periodikům přidat i internetový server Silvarium, který je dnes nejnavštěvovanější stránkou s lesnickou tematikou v ČR. Děláme Lesnickou práci, protože můžeme vytvářet názorově nezávislý časopis a názorovou nezávislost bereme jako nutnou podmínku naší práce.

Lesnická práce ale není a v porevoluční době nikdy nebyla nezávislá ekonomicky. Lesnická práce je existenčně závislá na podpoře mateřského oboru. Za dosavadní podporu děkujeme a věříme, že se nám společně podaří překlenout i současné velmi složité období a společně oslavíme stoleté výročí jednoho z nejstarších lesnických časopisů na světě.

Protože věřím, že české lesnictví chce a potřebuje kvalitní zdroj informací, protože po 25 letech cítím za časopis a firmu Lesnická práce lidskou a morální zodpovědnost, rozhodl jsem se na konci loňského roku reagovat na korektní nabídku tehdejšího většinového vlastníka Lesnické práce, s.r.o., Jana Mičánka a nakladatelství a vydavatelství koupit.

Lesnická práce ovšem stále patří všem lesníkům – státním, soukromým, obecním, církevním, a na jejich postoji k odběru časopisu a využití společného prostoru k prezentaci své činnosti, zkušeností či názorů závisí i jeho budoucnost.

Oto Lasák

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.