FLD v Praze uspěla v pilotním projektu Inovační vouchery pro Prahu
Kateřina Ventrubová
Fakulta lesnická a dřevařská v Praze se stala druhou nejpoptávanější vědeckou institucí v pilotním projektu města Prahy „Inovační vouchery pro Prahu“. Z celkového finančního objemu 10 miliónů korun získala celých 10 procent.
Inovační vouchery jsou finančním nástrojem pro podporu spolupráce podniků s pražskými vědecko-výzkumnými institucemi. Umožňují firmě plně se soustředit na byznys, zatímco výzkumník dodá znalosti potřebné pro inovace. Vzájemná spolupráce proto přináší vysokou přidanou hodnotu, která může výrazně posílit konkurenceschopnost zúčastněných aktérů. Inovační vouchery pomáhají odbourávat bariéry vzájemné nedůvěry firemního a akademického světa.
Finančním garantem a poskytovatelem dotace pro Projekt je Hlavní město Praha, které vyčlenilo v roce 2013 celkem 10 milionů Kč na tuto pilotní výzvu.
Co je inovační voucher?
Inovační voucher je forma poskytnutí dotace jednomu příjemci, která činí až 75 % ceny realizované zakázky, nejvýše však 200 tisíc korun. Jednomu příjemci může být poskytnut při splnění podmínek pouze jeden voucher.
Voucher může firma použít na znalost zakoupenou od poskytovatele znalostí, která je pro ni nová, není běžně dostupná, je inovativní a posílí konkurenceschopnost společnosti. Takovou znalostí může být například vývoj produktu, procesu nebo služby, testování a měření, studie proveditelnosti, přístup k výzkumnému zařízení, navrhování prototypů apod.
Hlavní výhodou voucherů pro příjemce je kromě finanční podpory až do výše 200 000 Kč také maximální snížení administrativní náročnosti na jejich straně. Voucher umožňuje příjemci plně se soustředit na byznys, zatímco výzkumník dodá znalosti potřebné pro inovace.
Jaký je systém projektu?
Vědecko-výzkumné organizace mají vypracovanou svou nabídku znalostí, která je zveřejněna na internetových stránkách Akcelerace – program podpory podnikání na území hlavního města Prahy (www.akcelerace-praha.cz). Právnická osoba se sídlem v Praze si vybere jednoho poskytovatele znalostí, domluví se na společném projektu a zpracují velmi jednoduchou on-line žádost o voucher.
Na formální a věcnou kontrolu žádosti dohlíží nezávislá a erudovaná komise složená z expertů nominovaných Hlavním městem Praha (např. zástupci profesních sdružení, bank a Akademie věd ČR). V případě převisu žádostí jsou vouchery udělovány formou losování za účasti notáře.
Jak to dopadlo v roce 2013?
Pilotní ročník projektu vyvolal nečekaně velký zájem ze strany vědecko-výzkumných institucí i podnikatelské veřejnosti. O dotaci prostřednictvím inovačního voucheru požádalo celkem 146 podnikatelských subjektů. Nejvíce žádostí podaly podniky z oblasti obchodu a služeb, strojírenství, stavebnictví a elektrotechniky. Mezi vědecko-výzkumnými institucemi zaznamenali největší poptávku na Českém vysokém učení technickém v Praze, druhou nejžádanější institucí byla Česká zemědělská univerzita v Praze, konkrétně Fakulta lesnická a dřevařská (FLD).
Hodnoticí komise dne 7. 8. 2013 provedla kontrolu žádostí po věcné i formální stránce a zjistila nedostatky u 16 žádostí. Zbývajících 130 podaných žádostí bylo vloženo notářem do osudí. 10 milionů korun, které hlavní město Praha pro pilotní ročník vyčlenilo, si tak mezi sebe rozdělí 58 vylosovaných podnikatelských subjektů. Čtyři z nich (Forestry Instruments s.r.o., IANTD Central Europe s.r.o., ARCTIC FOX s.r.o. a Zbrojovka Holice, a.s.) budou na základě žádosti o znalosti FLD spolupracovat s katedrou myslivosti a lesnické zoologie (3 soukromé subjekty) a katedrou hospodářské úpravy lesů (1 soukromý subjekt). Každý podnikatelský subjekt získá částku do maxima 200 tisíc korun na realizaci své inovace. Nyní budou uzavírat smlouvu s Hlavním městem Prahou. Vylosováno bylo také 15 náhradníků pro případ, že by některý z podnikatelských subjektů od svého záměru ustoupil. Konkrétní realizace spolupráce na inovačních projektech bude probíhat od září 2013 do června 2014 a vouchery se budou proplácet zpětně, což vyžaduje předfinancování ze strany žadatele.
Výsledek inovačních voucherů nás na fakultě potěšil a i bez inovačních voucherů budeme nadále podporovat úzkou spolupráci vědy s praxí.
Autor: Ing. Kateřina Ventrubová, Ph.D.
proděkanka pro rozvoj
Fakulta lesnická a dřevařská v Praze
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.