Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 10 (2010)

Akce Facír úspěšně pokračuje – jedinečná nabídka společnosti NH CAR pro čtenáře Světa myslivosti

PR

Společnost NH Car Praha, autorizovaný prodejce nových vozů Škoda, KIA Motors a Fiat v ČR, připravila ve spolupráci s redakcí časopisu Svět myslivosti akci „Facír – do lesa po čtyřech“. V rámci této akce je připraveno osm modelů Škoda s pohonem 4x4 zdarma a čtyři navíc s metalízou zdarma. Kromě prodeje nových a ojetých vozů společnost NH Car nabízí také kvalitní servisní zázemí pro vozy značek Škoda, Volkswagen, KIA, Fiat a v neposlední řadě mnoho doplňkových služeb, které uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka.

Přátelé lovecké hudby se sejdou v Rudolfinu

Petr Šeplavý

V neděli 5. prosince 2010 se uskuteční ve Dvořákově síni, v reprezentativních prostorách pražského Rudolfina, koncert „České myslivecké Vánoce“. V nejprestižnějším sále České republiky se poprvé v historii rozezní lovecká hudba. Atraktivní program koncertu je oslavou 30. výročí založení Loveckého tria Praha, jehož členové hrají na lesní roh v nejlepších symfonických orchestrech (Česká filharmonie, FOK) a 30 let se podílejí na propagaci a výuce loveckého troubení v České republice.

VII. ročník soutěže O pohár Světa myslivosti

Ing. Dalibor Pačes

Dvoudenní soutěž O pohár Světa myslivosti, pořádaná Klubem chovatelů slídičů, dospěla letos do VII. ročníku. Konala se opět v honitbě Mysliveckého sdružení Roháč Malešov na Kutnohorsku, a to v obvyklém termínu – v polovině srpna. Účast slídičů a retrívrů na klubových podzimních zkouškách (PZ) a klubových speciálních zkouškách z vodní práce (SZVP) byla oproti minulým ročníkům slabší. V sobotu 14. srpna jich nastoupilo celkem 26, v neděli 15. srpna 31.

XXIV. Memoriál Mileny Štěrbové

IN

Lázeňské město Luhačovice ve Zlínském kraji přivítalo 10. září t. r. slídiče, kteří tam po čtyřech letech přijeli poměřit síly v mezinárodní soutěži nazvané Memoriál Mileny Štěrbové (MMŠ). K XXIV. ročníku se jich ve dnech 10.–12. září sešlo celkem 20, z toho 17 z ČR, dva z Německa a jeden ze Slovenska.

36. ročník Memoriálu Richarda Knolla

Lenka Urbanová

Dvacet ohařů, ucházejících se o titul Všestranný vítěz ČR, se první zářijový víkend sešlo na Plzeňsku, kde se po 13 letech konal Memoriál Richarda Knolla (MRK). Celostátní všestranná soutěž ohařů, pojmenovaná na počest významného kynologa, dospěla letos do 36. ročníku.

XVI. ročník memoriálu Rudolfa Kristla

Hana Spalová

Již XVI. ročník Memoriálu Rudolfa Krista, všestranné soutěže jezevčíků, uspořádal Klub chovatelů jezevčíků ČR (KCHJ) ve spolupráci s Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Svitavy v honitbách MS Pomezí Balda a MS Pomezí Stašov na Svitavsku. Na start soutěže se v pátek 20. srpna odpoledne postavilo 12 jezevčíků standardního rázu, z toho šest drsnosrstých, čtyři hladkosrstí a dva dlouhosrstí.

Před sezónou naháněk na spárkatou zvěř

Jiří Černý

V říjnu se v mnoha honitbách budou konat první naháňky na spárkatou zvěř. K tomu, aby naháňky plnily svou nejdůležitější funkci, jíž je regulace stavů spárkaté zvěře, je kromě jiného potřeba střelecká zdatnost a zodpovědný přístup myslivců k lovu běžící zvěře. Jak na tom jsou v tomto ohledu naši myslivci? Jaké procento z nás věnuje čas pravidelnému výcviku ve střelbě? Nejen o tom jsme hovořili s Alexandrem Vrágou, předsedou střelecké komise Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Liberec a současně správcem střelnice v Tipsport aréně Liberec.

Lov kamzíků ve Slovinsku

Ing. Petr Ziegrosser

Chcete-li ulovit kamzíka, máte několik možností výběru. V Rumunsku jsou sice kamzíci trofejově nejsilnější, ale je to daleko. Rakousko je blízko, ale mnozí se tam těžko domluví. Pokud zkusíte Slovinsko, budete spokojeni s pobytem, s lovem a i cena je pro české myslivce přijatelná.

Rarita roku 2010 – V. kolo

Redakce

Předposlední kolo základní části soutěže Rarita roku 2010 přineslo opět zajímavou konfrontaci abnormálních srnčích trofejí z honiteb z celé ČR, ale i od našich slovenských kolegů. Přihlášeno bylo celkem 20 trofejí (17 z ČR, tři ze Slovenska). První místo patří pozoruhodně členité trofeji srnce ze severní Moravy, druhé místo obsadila neméně zajímavá trofej od Prievidze.

Jednatel ČMMJ Ing. Jaroslav Kostečka, Ph.D., zkresluje informace o NLP II (reakce na rozhovor zveřejněný ve Světě myslivosti č. 8/2010)

V úvodníku srpnového Světa myslivosti se Petr Žaba kriticky zamýšlí nad některými okolnostmi fungování ČMMJ. Mimo jiné píše, že informace dostupné v časopisu Myslivost o návrzích na přípravu novely zákona o myslivosti, změně plánovací vyhlášky, Národním lesnickém programu II (NLP II) a dalších aktuálních problémech často postrádají objektivitu. Po přečtení rozhovoru s jednatelem ČMMJ, Ing. Jaroslavem Kostečkou, Ph.D., musím konstatovat, že i v něm jsou výroky týkající se právě NLP II, které značně zkreslují skutečný stav dění. Protože jsem členem koordinační rady (KR) NLP II, rozhodl jsem se na ně reagovat.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku