Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 9 (2010)

Káčko z Holic

Mgr. Jan Tetřev

Více než deset let se zdálo, že výrobě loveckých zbraní na našem území jednoznačně kraluje Česká zbrojovka Uherský Brod. Po ní dlouho nikdo a pak byli drobní puškaři, kteří vyrobili maximálně několik desítek zbraní ročně. Podniky střední velikosti jako kdyby z tohoto segmentu trhu vymizely. V posledních dvou letech se však začaly dít věci. Šikovný puškař Pavel Kupec z Holic dokázal vytvořit tým lidí, kteří v Holicích ve firmě PPK (Zbrojovka Holice) obnovili některé výrobní programy zaniklé Zbrojovky Brno. Paradoxně to byly výrobní programy, nad nimiž velcí hráči na trhu ohrnovali nos. A ukázalo se, jako už tolikrát, že ti velcí se mýlili a malí šikovní měli pravdu. Z Holic začaly k myslivcům z celého světa přicházet lovecké zbraně, které se dobře prodávají.

Brokový automat Browning Maxus

Ing. Jiří Fencl

Horkou novinkou firmy Browning na výstavě Shot Show 2010 a následně i na výstavě IWA v Norimberku byl brokový automat Browning Maxus.

III. ročník soutěže O pohár pojišťovny Halali

Ing. Dalibor Pačes

Při pořádání předchozích dvou ročníků kynologické soutěže O pohár pojišťovny Halali se osvědčila jak honitba Mysliveckého sdružení Žernov Chvojenec na Pardubicku, tak její členové v roli pořadatelů. Proto nebyl důvod měnit zaběhnutý scénář a speciální zkoušky loveckých psů z vodní práce mohly být na stejném místě dne 14. srpna t. r. zahájeny.

Rakouský hladkosrstý brakýř – nové plemeno honiče pro naše honitby

Ing. Hana Schejbalová a Ing. Jaroslav Karas

Rakouský hladkosrstý brakýř je plemeno honičů u nás zcela nové a zatím neznámé. V zemi původu má však dlouhou a bohatou historii. Vzhledem k tomu, že v současné české myslivosti s trendem naháněk na černou zvěř má své místo i uplatnění, jistě si zaslouží alespoň krátké představení.

Jelení říje v bezzásahovém území NP Šumava

Ing. Miroslav Michna

V poslední době se můžeme stále častěji setkávat s fotografiemi s přírodní tématikou mladého šumavského fotografa Marka Drhy. Protože se blíží čas jelení říje, zeptal jsem se svého kamaráda a bývalého kolegy na jeho koníčka, zejména v souvislosti s fotografováním jelení zvěře v podmínkách Národního parku Šumava.

Velkopavlovičtí srnci

Ing. Dalibor Pačes

Úrodnou Velkopavlovickou oblast na Břeclavsku reprezentují nejen kvalitní bílá a červená vína z produkce tamních vinařství nebo známá odrůda meruněk. Z pohledu myslivosti se o věhlas této oblasti kromě dobrých stavů drobné zvěře starají i neobyčejně silné srnčí trofeje. Takové, jakými se může pochlubit Myslivecká jednota Velké Pavlovice. Na nejedné z nich se zalíbením spočine oko myslivce, obzvláště toho, který si tradiční zvěř našich honiteb zamiloval. Hospodaření MJ Velké Pavlovice si představíme podrobněji a pokusíme se přijít na to, proč v jejich honitbě „rostou“ medailoví srnci.

Rarita roku 2010 – IV. kolo

Redakce

Základní část soutěže Rarita roku 2010 se přehoupla do druhé poloviny, již IV. kolo bylo obsazeno celkem 18 trofejemi, z toho 15 z ČR a třemi ze Slovenska. Prvenství získala trofej z okresu Náchod, druhé a třetí místo obsadily trofeje slovenských srnců.

Využití pachových ohradníků a zvukových plašících zařízení při sklizních vojtěšky

Ing. Martin Ernst, Ph.D. a Ing. Jarmila Matoušková

Při sklizni vojtěšky, která se provádí i čtyřikrát do roka, dochází k vysokým ztrátám na drobné i spárkaté zvěři. Způsobené škody jsou citelné zejména v agrárních oblastech s rozlehlými vojtěškovými plochami, tedy v polních honitbách. Mezi ně lze zařadit honitbu, jejímž uživatelem je Myslivecký spolek Němčice nad Hanou (okr. Prostějov). Tuto honitbu jsme vybrali za zájmovou oblast našeho šetření, které se týkalo zjišťování využití pachových ohradníků a zvukových plašících zařízení při sklizni vojtěšky.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku