Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 9 (2010)

Hrozí další zneklidňování zvěře

Jan Polesný

Že využívání volného času může ohrožovat klid zvěře, to ví každý myslivec. Lidé ve svém volném čase, zvlášť pokud bydlí ve větších městech, instinktivně vyhledávají pobyt v přírodě, především v lese. A právě jejich aktivity ve volné přírodě mohou zvěř zneklidňovat a někdy i ohrožovat.

Ján Nôžka: V horách Poľany

Ing. David Vaca, Ph.D.

Ján Nôžka: V horách Poľany. V r. 2010 vydal autor vlastním nákladem. Rozsah 180 stran, 48 černobílých fotografií, 40 barevných fotografií v obrazové příloze za textem, čtyři kresby. Prodejní cena 275 Kč.

„Jen život, který žijeme pro ostatní, stojí za to!“

Bc. Michal Hubert Jan Zrůst

Jsou to téměř tři roky, kdy jsem poprvé na stránkách Světa myslivosti psal o Hospitální nadaci Františka Antonína hraběte Sporcka (dále jen HNFAHS), tehdy v souvislosti s představením prefektury Vysočina Řádu sv. Huberta. V té době jsem avizoval velké změny v činnosti HNFAHS. V polovině roku 2010 mohu s hrdostí hovořit o tom, že se práce na revitalizaci nadace podařila!

Zasedání FITASC v Itálii

Karel Pučálka

Dne 13. července t. r. se v italském Arezzu, dějišti letošního Mistrovství světa v loveckém parkúru, konalo řádné generální zasedání Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC). Delegáty členských federací a asociací na něm přivítal prezident FITASC Jean-François Palinkas.

Mistrovství Evropy v univerzálním trapu

Karel Pučalka

Ve dnech 24.–27. června t. r. se v Lazenay, malém městečku vinařského mikroregionu Reuilly ve střední Francii, konalo pod patronací Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC) Mistrovství Evropy (ME) v univerzálním trapu (UT). Na závod se sjelo 379 střelců z osmi evropských států.

Mistrovství světa v loveckém parkúru

Petr Zvolánek

Pořadatelství letošního, již 32. světového šampionátu v loveckém parkúru (LP), organizovaného pod hlavičkou Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC), bylo přiděleno Itálii. Soutěž se uskutečnila ve dnech 15.–18. července na střelnici Laterina u městečka Arezzo v Toskánsku.

Náboje RWS

Dr. Ing. Jiří Hanák

Rýnsko-Westfálská továrna pro výrobu explosiv (Rheinischne-Westfalische Sprengstoff fabrik) začala krátce po svém začlenění do skupiny Dynamit Nobel v r. 1931 vyrábět kompletní náboje se středovým zápalem, které se díky vysoké kvalitě velice rychle prosadily na německém trhu. Staly se též významným předmětem exportu, neboť ostře a úspěšně konkurovaly tehdy preferovaným loveckým nábojům anglické produkce. Na doplnění uveďme, že dnes patří továrna RWS do švýcarského koncernu Ruag, stejně jako další výrobci munice – Norma a Hirtenberger.

Funkční vlněné termoprádlo Devold – účinný „drtič“ mrazu

Ing. Arnošt Smrčko

Vlněné prádlo norské firmy Devold patří již mnoho let ke špičce mezi výrobky svého druhu. Zpracování vlny a šití oděvů pro lidi žijící a pracující v drsném klimatu nejen norského pobřeží se firma věnuje již od r. 1853. Věhlas a špičkovou kvalitu zajistili jejím výrobkům nejprve rybáři a námořníci. Nedlouho na to si výrobky značky Devold vybrali pro své expedice slavní polární badatelé Amundsen a Nansen. Řada modelů svetrů, čepic, rukavic, ponožek či spodního prádla se právě díky úspěchu během těchto expedic dodnes vyrábí jen s minimálními změnami. V neposlední řadě jsou výrobky Devold díky funkčnosti a komfortu i při dlouhodobém nošení stále oblíbenější i mezi sportovci, horolezci a poslední dobou i mezi lovci.

Oblečení Blaser Argali: s lehkostí od nížin až nad horní hranici lesa

Ing. Oto Lasák

Většina lovců si spojuje firmu Blaser spíše se zbraněmi než s loveckým oblečením. Přední výrobce loveckých zbraní z německého Isny však nabízí i vlastní kolekci oblečení, kterou dlouhodobě vyvíjí v těsném kontaktu s loveckou praxí. Podobně jako u zbraní využívá nejnovější technické vymoženosti. Použité materiály tak odlehčí ramenům zvyklým nosit až několik kilogramů oblečení – od nátělníků, flanelové košile přes svetr až po hubertus. Myslivec si v oblečení Blaser Active Outfits v první fázi připadá jako nahý. Po prvním kilometru chůze do svahu ale ocení lehkost, vzdušnost, možnost volného pohybu. Jediné, co vnímá jako zátěž, je lovecká zbraň na rameni a dalekohled na krku. Přitom zůstává v teple a suchu i v extrémních podmínkách. Logo Argali na oblečení Blaser představuje lovci vyhledávaný druh asijské ovce.

Vstupte s námi do nové dimenze Beretty!

Ing. Oto Lasák

Tak přivítala Beretta novináře z celého světa v letovisku Desenzano del Garda ležícího u známého jezera Lago di Garda v severní Itálii. Cílem setkání bylo seznámit nás s novým způsobem komunikace mezi zástupci firmy Beretta a médií prostřednictvím nejnovějších informačních technologií (QR-Code, 3D vizualizace ...) a představení řady novinek. Modernizace komunikace spočívala v dalším urychlení přístupu k nejčerstvějším zdrojům informací o nejnovějších výrobcích, technologických postupech, technických nápadech, a to nejen v oblasti loveckých a sportovních zbraních, ale i v oblečení, optice a ostatních potřebných mysliveckých doplňcích od firmy Beretta.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku