Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 10 (2011)

XIII. ME ve vábení jelenů: stříbro a bronz pro české vábiče

Redakce

V letošním roce se uskutečnil již XIII. ročník mistrovství Evropy (ME) ve vábení jelenů. Pořadatelství se tentokrát chopil Slovinský myslivecký svaz, který za místo konání zvolil klášter poblíž městečka Kostanjevica na Krki v jihozápadním Slovinsku.

Dny sv. Huberta ve Svätém Antonu ve znamení sokolnictví

Jiří Junek

21. ročník tradičních Dnů sv. Huberta, pořádaných ve Svatém Antonu nedaleko Banské Štiavnice, se uskutečnil ve dnech 3. a 4. září. Letošní ročník této celoslovenské slavnosti, který navštívilo přes osm tisíc myslivců a příznivců myslivosti, proběhl ve znamení oslav 40. výročí Slovenského klubu sokolníků při Slovenském mysliveckém svazu (SMS).

Malíř a rytec Carpin

Ing. Dalibor Pačes

Malíř obrazů převážně s loveckou tematikou a rytec do parohu Zdeněk Nadymáček, jenž používá umělecké jméno Carpin, jistě není čtenářům Světa myslivosti neznámý. S jeho pracemi se mohli setkat na mnoha mysliveckých výstavách u nás i v zahraničí, nebo na stránkách kalendářů, které vydal. U příležitosti výtvarníkových abrahámovin jsme jej navštívili v jeho ateliéru v Rychtářově na Vyškovsku a požádali ho o rozhovor.

Ve znamení Viléma Tella – střelecké spolky na Teplicku a jejich terče

Ing. David Vaca, Ph.D.

Regionální muzeum v Teplicích připravilo na letošní podzim zajímavou výstavu, která potěší nejen milovníky střeleckého sportu a historie. V jízdárně teplického zámku vystavilo 100 starých, hlavně malovaných terčů pocházejících z větších měst okresu Teplice – kromě Teplic z Bíliny a z Krupky. Výstava nazvaná „Ve znamení Viléma Tella“ s podtitulem „Střelecké spolky na Teplicku a jejich terče“ byla zahájena vernisáží dne 8. září a potrvá až do listopadu.

Mistrovství světa v loveckém parkúru

Petr Zvolánek

Ve francouzském Orville proběhlo ve dnech 14.–17. července t. r. mistrovství světa 2011 (MS) v loveckém parkúru (LP). Tamní střelnici naši parkuroví střelci velmi dobře znají, neboť v r. 2009 se na ní uskutečnilo mistrovství Evropy (ME) v téže disciplíně. Letošní soutěže se zúčastnilo celkem 1163 střelců z 32 států světa, čímž byl pokořen dosavadní rekord v počtu startujících na MS.

VIII. ročník soutěže O pohár Světa myslivosti

Ing. Dalibor Pačes

Život je změna, řekli si organizátoři dvoudenní soutěže slídičů a retrívrů O pohár Světa myslivosti a po sedmi předchozích ročnících, pořádaných na Kutnohorsku, domluvili letos její konání na Královéhradecku. V honitbě Mysliveckého sdružení Čírka Kosičky se tak ve dnech 13.–14. srpna představilo celkem 47 psů při podzimních zkouškách (PZ) a speciálních zkouškách z vodní práce (SZVP), z nichž se skládá zmíněná soutěž.

17. ročník Memoriálu Rudolfa Kristla

Hana Spalová

Ve dnech 19.–21. srpna t. r. proběhl na západě Čech v okolí Rozvadova další ročník všestranné soutěže jezevčíků – Memoriálu Rudolfa Kristla. Klub chovatelů jezevčíků ČR pověřil jeho uspořádáním členy Klubu lovecké kynologie a mysliveckých tradic z Rozvadova, kteří mají zkušenosti s organizací Poháru Českého lesa v dosledech. Na startovní listině bylo zapsáno 16 jezevčíků, z toho 14 standardního rázu (deset drsnosrstých a po dvou hladkosrstých a dlouhosrstých) a dva rázu trpasličího (hladkosrstý a drsnosrstý).

Vzpomínka na Josefa Lammera

Vladimír Kulhánek

Začátkem 70. let jsem se jako chlapec poprvé setkal s anglickými ohaři. Skupina myslivců mě tehdy vzala na sraz sokolnické družiny u Nového Města na Moravě, jehož se kromě sokolníků a jejich dravců zúčastnili i vůdci anglických ohařů se svými svěřenci: dvěma irskými setry a dvěma pointry a po jednom anglickém setrovi a gordonsetrovi. Jednoho z pointrů vedl Josef Lammer (1921–1987) z Rokytna (okr. Žďár nad Sázavou).

37. ročník Memoriálu Richarda Knolla

František Zahradníček

Pořadatelství letošního, již 37. ročníku Memoriálu Richarda Knolla (MRK) připadlo Okresnímu mysliveckému spolku ČMMJ Trutnov. Soutěž probíhala první zářijový víkend v honitbách Podkrkonoší a také v bažantnici Mochov na Opočensku. Nastoupilo k ní 20 ohařů, kteří úspěšně prošli kvalifikací.

Současné chovy krocana divokého v ČR

Ing. Dalibor Pačes

Krocan divoký patří mezi velmi atraktivní zvěř. Zejména krocan v době toku působí impozantně a zdařilé preparáty obvykle hlavy po hruď s černou štětkou a tatrčem roztaženým do vějíře se dobře vyjímají v loveckých sbírkách mezi trofejemi spárkaté zvěře. Jak je patrné z příspěvku na předchozích stránkách, je jeho odchov z mnoha příčin velmi náročný, takže dospělosti se dožívá jen malé procento krůťat. Proto se u nás chovu krocana divokého věnuje jen málo subjektů. Tři z nich si představíme.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku