Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 2 (2011)

Ze života černé zvěře

Václav Přibáň

Když se lovec chystá na lov, doufá, že získá kapitální úlovek. Fotograf si přeje výjimečný a neobvyklý snímek. V duchu si jej představuje ve všech podrobnostech. Pro pořízení vysněného záběru je velmi důležité vybrat odpovídající prostředí s dostatkem světla. Současně je umění najít scénu, která charakterizuje chování určitého druhu zvěře. Jednou z takových scén, kterou jsem si přál vyfotografovat, bylo chování divokých prasat při objevení padliny zvěře. V lokalitách častého výskytu divočáků jsem nacházel množství stop, jež svědčily o jejich přítomnosti, ale podobnou scénu ne a ne objevit. Až při jedné fotografické výpravě jsem se k takové scéně nečekaně dostal.

Reprezentanti ČR v olympijských brokových disciplínách pro rok 2011

Petr Zvolánek

Stejně jako v předešlých letech i v závěru loňského roku jmenoval Český střelecký svaz (ČSS) reprezentaci pro sezónu následující. Kandidáty navrhuje trenérská rada brokových disciplín ČSS a profesionální pracovníci ČSS v čele se státními trenéry brokových disciplín.

Modrý výmarský ohař

Hana Kučerová a Radim Teuer

Kromě výmarského ohaře krátkosrstého v klasickém stříbřitě šedém zbarvení existuje i výmarský ohař modrý. Jak vyplývá z jeho názvu, charakteristická je pro něj atraktivní sytá břidlicově modrá barva srsti. O existenci modré variety výmarského ohaře jsme věděli mnoho let, ale teprve v r. 2007 se nám podařilo pořídit si fenu a psa tohoto zbarvení.

Výmarský ohař – stříbrošedý šlechtic

MVDr. Jana Kočová

Výmarský ohař je jedním z představitelů kontinentálních ohařů, patřících do VII. skupiny FCI. Je to větší elegantní lovecký pes obdélníkového rámce těla, který na první pohled zaujme stříbřitě šedým zbarvením srsti. Standard popisuje dvě samostatná plemena, a to známějšího výmarského ohaře krátkosrstého (VOK) a o něco méně známého výmarského ohaře dlouhosrstého (VOD).

Minikolimátory Burris

Ing. Jiří Fencl

Nedávno jsem měl při jedné předváděcí akci příležitost detailně si prohlédnout dva miniaturní kolimátory FastFire II a SpeedBead z produkce známé americké firmy na výrobu optických přístrojů Burris.

Výjimečná honitba k lovu jelena v Maďarsku

Ing. Miroslav Jevočin

Říká se, že na příležitost navštívit honitbu Gemenc ležící na jihu Maďarska u města Baja se rok až dva čeká. Ne kvůli tomu, že by byla uzavřena, ale proto, že o lov v ní má zájem mnoho evropských cestovních agentur, které tam organizují zájezdy lovců. Pobyt v honitbě, vzdálené něco přes 100 km jižně od Budapešti, představuje skutečný zážitek.

Maďarsko – myslivecký ráj (II.): Nejvýznamnější druhy zvěře

Ing. Marcel Lehocký, Ph.D., a Ing. David Vaca, Ph.D.

V lednovém Světě myslivosti jsme představili Maďarsko coby zemi zaslíbenou myslivosti. Nejvýznamnějším druhům zvěře byla pro nedostatek místa věnována pouze okrajová pozornost, takže se do Maďarska vracíme, abychom čtenáře seznámili s vyhlášenými oblastmi chovu hlavních druhů spárkaté zvěře a chovatelskými úspěchy maďarských myslivců.

Výhody pojištění u ČMMJ, ale vlastně za kolik …?

Ing. Jan Kopřiva

V současné době je snad nejžhavějším tématem u myslivecké veřejnosti diskuse o výhodnosti pojištění u Halali, všeobecné pojišťovny, a. s. Zejména dojímavý je dopis Ing. Miroslava Krause, který byl jako vánoční dárek rozesílán prostřednictvím okresních mysliveckých spolků všem myslivcům. Obsahuje několik velmi zajímavých myšlenek, které si dovolím ocitovat.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku