Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 8 (2012)

Národní myslivecké slavnosti 2012

Jaromír Zumr st.

V sobotu 23. června t. r. zahájily fanfáry v podání Jihočeských trubačů jedenáctý ročník Národních mysliveckých slavností na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Krásné slunné počasí akci přálo a přilákalo tisíce návštěvníků, pro něž byl připraven bohatý program.

Střelnice mezi vinicemi

Petr Zvolánek

V rubrice Sportovní střelba bývají zveřejňovány především výsledky našich a zahraničních střeleckých akcí. Se sportovní střelbou však bývají spojené i nejrůznější příběhy, na které zpravidla není v „suchých“ výsledkových zprávách místo. Koho by např. napadlo, že s pomocí Čechů, zapálených pro střelecký sport, může kdesi ve Francii vzniknout atraktivní skeetová střelnice, na níž se dnes pořádá zavedená soutěž, kterou kromě českých závodníků s oblibou navštěvují brokoví střelci z celého světa...

Mistrovství Evropy v loveckém víceboji v Estonsku ovládli Češi

Antonín Čech

V Estonsku se evropský šampionát v lovecké kombinované střelbě, pořádaný pod záštitou Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC), konal naposledy v r. 2004. Na 13. ročník soutěže, probíhající ve dnech 15.17. června t. r. na střelnici v Männiku, jedné ze čtvrtí estonského hlavního města Tallinu, přijelo celkem 113 střelců (87 seniorů, 10 veteránů, osm juniorů a osm žen) z 12 evropských států. Famózní úspěch zaznamenala česká výprava.

Novinky ze světa nočního vidění

Jakub Rudel

Každého moderního myslivce a lovce jistě zajíma novinky ze světa nočního vidění. Letos se jich na trhu s optickými přístroji pro lov a pozorování v přírodě i za velmi nepříznivých světelných podmínek objevilo několik. Kromě srpnového vydání Světa myslivosti se jim proto budeme podrobněji věnovat i v dalších číslech.

Setkání vůdců honičů v Písku

Rudolf Slaba

Ve dnech 22.–24. června t. r. proběhlo v areálu střelnice Provazce v Píseckých horách celorepublikové setkání vůdců honičů. Jde o již tradiční akci, na které se scházejí myslivečtí odborníci a praktici, vůdci psů a organizátoři loveckých akcí, především naháněk na spárkatou zvěř. Jako vždy byli pozváni členové všech skupin honičů, evidovaných na internetovém portálu Silvarium, a také zástupci našich honiteb, v nichž skupiny honičů nejčastěji nacházejí uplatnění.

Mezinárodní soutěž v práci na barvě

Andrea Linhartová

V sobotu 2. června t. r. se v lesích u polského města Piotrkow Trybunalski, ležícího nedaleko Lodže, druhého největšího města Polska, konal již 9. ročník mezinárodní soutěže v práci na barvě. S přáteli – majiteli barvářů – jsme se domluvili, že se soutěže zúčastníme a ověříme připravenost našich psů, ale také nás vůdců, jak na tom při náročné soutěži budeme s psychikou.

Výcvik ohaře pro praxi (VI.) – práce ve vodě

Jaroslav Rataj

V uplynulých měsících vycházel na stránkách Světa myslivosti seriál věnovaný výcviku ohaře. Tak, jako vše má svůj konec, i články o výcviku oblíbené skupiny plemen loveckých psů se nachýlily k závěru. V posledním dílu si přiblížíme práci ve vodě. Čeští fousci, s nimiž mám největší zkušenosti, bývají náruživí vodaři. Pokud majitel ohaře tuto vlastnost u svého psa vypozoruje, celkem snadno jej postupným nácvikem dokáže připravit na speciální zkoušky z vodní práce (SZVP).

Krytá pozorovatelna slouží výherci

Dalibor Pačes

Atraktivní soutěž abnormálních srnčích trofejí získala v loňském roce nového, neméně atraktivního partnera – firmu ProLov z Žirovnice na Pelhřimovsku, která majiteli trofeje, jež se ve Velkém finále soutěže Rarita roku 2011 umístila na stříbrné příčce, věnovala krytou pozorovatelnu ProLov model 3. Výhercem se stal Luboš Roudnický, člen Mysliveckého sdružení Slepeč-Kochánky na Mladoboleslavsku. Symbolické předání hlavních cen proběhlo 7. prosince 2011 v Kostelci nad Černými lesy, na stavbu pozorovatelny v honitbě výherce došlo začátkem letošní lovecké sezóny srnců.

ZEISS na výstavě IWA 2012 v Norimberku

Jiří Hanák

Na největší mezinárodní výstavě loveckých potřeb na světě IWA 2012 společnost Carl Zeiss ukázala opět své dominantní postavení mezi výrobci optických přístrojů.

Jak lovit nepozorovaně

Jakub Rudel

Konečně začala pravá lovecká sezóna! Řada lovců se již může pochlubit vysněným úlovkem, ale někteří na něj stále teprve čekají. K úspěšnému lovu je kromě pověstného loveckého štěstí zapotřebí správná lovecká výbava. Ve svém příspěvku bych se rád se čtenáři Světa myslivosti podělil o zkušenosti s maskovacími oděvy a doplňky pro lov a pozorování v přírodě značky Swedteam.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku