MYSLIVECKÁ VÝROČÍ - BŘEZEN
{mosimage}
00VYRO
MYSLIVECKÁ VÝROČÍ - BŘEZEN
Rš
V březnu si připomínáme dvě významná výročí. První je 50. výročí úmrtí prvního českého organizátora safari Bedřicha Machulky. Ten se narodil 22. června 1875 v Kladně. Po studiích na gymnáziu a Vyšší odborné škole v Táboře se jako třiadvacetiletý vydal na dobrodružnou cestu do Afriky. Provázel ho o dva roky mladší Richard Štorch (1877-1927), s nímž spolupracoval plných 29 let.
Prvotní motiv, touha po dobrodružství, inspirovaná africkými cestami dr. Emila Holuba, se změnil v zaměstnání a Machulka se stal loveckým průvodcem z povolání. Každoročně organizoval jednu až dvě lovecké výpravy do Afriky, zprvu do Súdánu, později na východ kontinentu. Tehdejší safari nelze ovšem s dnešními loveckými výpravami srovnávat. Jednak je mohli zaplatit pouze bohatí jednotlivci, jednak se cestovalo na lodích a velbloudech. Automobil pronikal do Afriky až po první světové válce.
Po skončení safari, kdy měl Machulka trochu volna, podnikal studijní výpravy, při nichž vyhledával nová loviště, nové druhy zvěře, poznával obyvatele navštěvovaných končin a hlavně sbíral zoologické i etnografické exponáty, jimiž obohacoval
Národní a Náprstkovo muzeum. Od r. 1910 v zájmu svého zdraví pobýval vždy část roku v Evropě, kde pořádal časté přednášky.
Svou činnost loveckého průvodce ukončil Machulka v r. 1934. Posledních dvacet let života vyplnil přednáškami, příspěvky do odborných časopisů a prezentací některých loveckých sbírek. Nějaký čas pracoval v loveckém zámku Ohrada. Začal psát také své paměti, z nichž první část vyšla pod názvem V Africe na stezkách zvěře v r. 1955, podruhé v r. 1958. Současně vyšly i německy. Machulka se však jejich vydání nedožil. Zemřel v Praze dne 6. března 1954.
Jako lovecký průvodce se Machulka podílel na obohacení poznatků o afrických zvířatech a našich muzejních sbírek. Budou ho následovat současné lovecké kanceláře?
Druhé výročí je 110 let od narození akademického malíře Otakara Číly. Narodil se 10. března 1894 v Nové Pace. Svá studia na pražské Akademii výtvarných umění, která začal v r. 1913, přerušil v době první světové války a dokončil až v r. 1925. I když se zprvu věnoval výlučně portrétům, pod vlivem svého strýce, který byl lesník, se začal zabývat přírodními a mysliveckými náměty a stal se myslivcem. A proto byl i jeho malířský projev realistický.
Jeho obrazy bývaly nedílnou součástí výstav loveckých trofejí, kde se jim po zásluze dostávalo ocenění. Číla patří dodnes k oblíbeným malířům, zachycujícím myslivecké náměty. Zemřel 13. února 1973 v Praze.