Vůbec ne nudná návštěva muzea

 

{mosimage}

00INT

Vůbec ne nudná návštěva muzea

Ing. David Vaca, Ph.D.

Zatímco návštěva muzea pro někoho znamená radostnou událost spojenou s doplněním znalostí o historii, pro jiného to může být ztráta času. Přesto i leckterý zástupce druhé skupiny po absolvované prohlídce uzná, že seznámení se s exponáty nebylo tak nezajímavé a že si to možná ještě někdy zopakuje. Pro ty, kteří se nechtějí vydávat do muzea naslepo, jistě dobře poslouží stále častější internetové prezentace. Díky nim lze snadno získat informace nejen o historii muzea, jeho sbírkách, aktuálních expozicích, ale také o otvíracích hodinách a dalších technických údajích. Pak už jen zbývá stanovit den výletu do příslušného muzea a vyrazit najisto.

Mezi velmi zdařilé internetové počiny tohoto druhu lze určitě zařadit multimediální prezentaci Lovecko-lesnického muzea Úsov. Ve čtyřech světových jazycích a za zvuků loveckých skladeb je možné získat informace o historii hradu Úsov, kde muzeum před více než sto lety vzniklo, i podrobné údaje o jeho jednotlivých expozicích.

Na úvodní stránce s hlavním menu čeká návštěvníka "rozcestí", z něhož se lze dostat k základním informacím o hradu Úsov, přehledu jeho majitelů a vzniku muzea. Praktické jsou údaje o návštěvní době v průběhu roku a o vstupném. Kliknutí myši na odkaz Historie nás zavede k podrobnějším údajům o hradu Úsov.

To, kvůli čemu bychom se do úsovského muzea vypravili, tedy bohaté lovecko-lesnické expozice, je v internetové prezentaci vybavené zajímavými texty a výpravnou fotodokumentací dosažitelné pod stejným názvem - Expozice. V přehledném členění podle tří pater zámku, v nichž jsou expozice instalovány, se postupně virtuálně projdeme celkem 22 sály. V prvních pěti jsou soustředěny materiály týkající se historie hradu, zámku a muzea, v dalších nás již čekají specializované expozice. Do šesti sálů jsou soustředěny trofeje a preparáty africké zvěře ulovené na přelomu 19. a 20. století, jeden sál je vyhrazen kozorožcům. Další sál je koncipován jako lovecký pokoj. V sálu pojmenovaném Zbrojnice je vystavena sbírka pytláckých zbraní. Lesnickou část muzea reprezentuje zvláštní sál s expozicí o práci v lese. Úsovské muzeum je vyhlášené svými zoologickými sbírkami. Zajímavé ukázky preparátů ptáků, savců, ryb a hmyzu jsou vystaveny v celkem pěti sálech. Mezi vystavenými exponáty jistě zaujme jeden z největších motýlů světa martináč Attacus atlas, sršní hnízdo, diorama jezevců u nory a liščí rodiny, preparáty pernaté zvěře a vlka uloveného v r. 1908 nedaleko Úsova, sbírka vajec, kolekce preparátů sladkovodních ryb atd.

Kdo navštíví multimediální prezentaci úsovského muzea, nebude se nudit.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku