ZE ZAHRANIČÍ
{mosimage}
00ZAHR
ZE ZAHRANIČÍ
Skotsko: lov na bělokury se nevyplácí
Podle oficiálních údajů jsou poplatkové lovy na bělokura rousného ve Skotsku rok od roku ztrátovější. Vřesoviště se musí kosit, čímž vznikají značné náklady na úpravu biotopu, a klesající stavy bělokurů lákají stále méně poplatkových lovců.
Jäger, 7/2003, Rš
Německo: "Zelený pás" v ohrožení
"Zelený pás", který byl po r. 1949 vybudován podél hranic západního a východního Německa a stal se cenným biotopem pro různé organismy, je ohrožen rozdrobením, jak uvádí Spolkový úřad pro ochranu přírody. Už 15 % tohoto 1400 km dlouhého pásu padlo za oběť zemědělství a budování dopravních cest.
Jäger, 8/2003, Rš
Rakousko: ceny zvěřiny klesají
Neustálý pokles cen zvěřiny, jehož hlavní příčinou je dovoz ze zvěřních farem na Novém Zélandu, nutí myslivce, aby hledali nové cesty k lepšímu odbytu zvěřiny. Nejschůdnější se zdá bezprostřední prodej spotřebiteli vyřazením obchodníka se zvěřinou.
Der Anblick, 9/2003, Rš
Afrika: záchranou zvěře bude privatizace
Protože se jihoafrické státy potýkají s mnoha problémy, které spolykají mnoho peněz (prevence a léčba AIDS, chudoba, nedostatečné školní vzdělání), mají být privatizovány zvěřní parky v Zambii, Malawi, Ugandě, Keni a Mosambiku. Tento záměr podporují USA, Světová banka, rozličné organizace z oblasti životního prostředí a nositel Nobelovy ceny za mír Nelson Mandela. V privatizaci je údajně jediná možnost, jak zachránit před zánikem velkou africkou zvěř.
Jäger, 10/2003, Rš
Německo: vysazování tetřeva v Harzu nemá podporu
V uplynulých 25 letech bylo v dolnosaském Harzu vysazeno okolo 1000 kusů tetřeví zvěře. Tamní ministerstvo zemědělství však projekt navrácení tetřevů do oblasti zastavilo, protože přežilo jen málo ptáků. Projekt stál již půl milionů eur. Současný stav tetřevů se odhaduje na pouhých 12 až 35 kusů. K tomu, aby populace mohla existovat, je podle odborníků třeba, aby stav dosáhl aspoň 150 kusů.
Jäger, 10/2003, Rš