K článku ing. Romana Jelínka "Únorové setkání s liščaty" (Svět myslivosti č. 2/2005)

 

{mosimage}

00DISK

K článku ing. Romana Jelínka "Únorové setkání s liščaty" (Svět myslivosti č. 2/2005)

Josef Šlechta, Vamberk

Ing. Roman Jelínek ve svém článku uvádí: "V dnešní době existuje dostupný lék proti vzteklině, příp. je možné využít očkování." Domnívám se, že jde o nepravdivé tvrzení. V nedávné době sice byl zaznamenán údajně první případ přežití této nemoci, ale to neznamená, že vzteklinu je možné jednoduše vyléčit. Tím, jak ing. Jelínek formuloval větu ve svém článku, může vzniknout dojem, že vzteklina je banální onemocnění, které lze lehce a běžně léčit. Podle mého názoru by taková tvrzení neměl doktorand MZLU šířit.

K následující diskusi o době lovu lišek: vždy jsme se učili (a kožešníci to potvrzují), že liščí kožich je nejkvalitnější v listopadu a prosinci, kdy není nadměrně "opotřebován" odíráním o stěny nory či poškozen během soubojů v době kaňkování. A k omezení doby lovu lišky: již naši dědové nás učili, že v období péče o mláďata zvěř nelovíme - tedy ani lišky. Fakt, že lišky mohu lovit i v této době, přece neznamená, že je musíme lovit. Od toho jsme myslivci. Ale pokud to bude upraveno zákonem, budiž.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku