Příroda na internetových stránkách našich fotografů

 

{mosimage}

00INT

Příroda na internetových stránkách našich fotografů

Ing. David Vaca, Ph.D.

Oko člověka pracujícího u počítače jistě pookřeje, má-li možnost regenerace, nejlépe pohledem do přírody. Určitou alternativu nabízí internet prostřednictvím stránek fotografů přírody. Na některé z nich jsme zaměřili pozornost v dalším pokračování našeho seriálu.

Otevřete-li si internetové stránky Rostislava Stacha www.fotolovy.cz, z úvodní stránky na vás bude shlížet sám fotograf, ale maskovaný tak, jako by patřil k protiteroristické jednotce. Dobrá kamufláž je však základem úspěchu, což dosvědčí nádherné fotografie tématicky seřazené pod odkazem Galerie. Stránky jsou pravidelně aktualizovány, minimálně fotografií týdne, kterou najdete pod stejnojmenným odkazem. Kromě osobních informací autor stránek prozradí, jakou technikou fotografuje (Technika) a jaké zkušenosti má s fotografováním digitálním fotoaparátem (Digitál). Zájemci o fotografování přírody mohou posílat Rostislavu Stachovi své práce k ohodnocení (odkaz Vaše foto). Donedávna bylo možné obracet se na něho i s dotazy souvisejícími s fotografováním. Nechybí přehled odkazů na stránky fotografických kolegů (Odkazy).

Fotografové Jan Veber a Libor Votoček připravují pro návštěvníky internetu společné internetové stránky www.naturphotogallery.com. Stejně jako v případě stránek Rostislava Stacha obsahují i jejich stránky Galerii a Foto týdne. Odkaz Fotorádce přináší základní informace o fotografování a používané technice, v rubrice Host měsíce se lze pravidelně seznamovat s jedním z našich fotografů přírody a jeho pracemi. Prostřednictvím "rozcestníku" v Zajímavých odkazech je možné "proklikat" se na podobně orientované domácí i zahraniční internetové stránky. Nelze opomenout ani rubriku Ze sojčina zápisníku, což je směsice krátkých článků, příběhů a rad doplněná fotografiemi z přístrojů obou tvůrců stránek. Své dojmy z návštěvy tohoto webu můžete vepsat do Knihy návštěv.

Třetím fotografem, jehož stránkám věnujeme pozornost, je Ladislav Vogeltanz. Na adrese www.krasylesa.cz lze kromě informací o tomto autorovi nahlédnout do galerií věnovaných bobrům, fotografovaní v Norsku a samozřejmě savcům, ptákům a dalším motivům. Nechybí tradiční Foto měsíce, Návštěvní kniha a odkazy na "spřízněné" stránky. Autor stránek nedávno spustil rubriku Jak na to, v níž hodlá zveřejňovat své postřehy z fotografování a zpracování fotografií a případně odpovídat na dotazy návštěvníků webu.

Kvalitně zpracovanými stránkami se může pochlubit slovenský fotograf Miroslav Zumrík. Adresa www.naturfoto.sk s Fotem měsíce a velkým množstvím pěkných snímků zařazených v Galerii a samostatných sekcích věnovaných savcům, ptákům a dalším námětům (např. myslivosti) potěší každého milovníka přírody. Kniha návštěv je samozřejmostí.

Zbývá dodat, že zájemci o fotografování přírody se mohou po doložení určitých kvalifikačních předpokladů stát členy Klubu fotografů přírody při Českomoravské myslivecké jednotě. Na internetových stránkách www.wildlifephoto.cz lze získat základní informace aktivitách a členství v klubu a nahlédnout do portfolií některých členů. Pod odkazem IFWP se skrývají internetové stránky Mezinárodní federace fotografů přírody.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku