Z našich honiteb
{mosimage}
00HON
Z našich honiteb
Vzniklo Mezinárodní sdružení myslivců příhraničí
Ing. František Frola
Nápad založit mezinárodní sdružení, jehož členy by byli myslivci z příhraničních oblastí naší republiky a jejich kolegové z "druhé strany" hranice se honil hlavami myslivců, členů Řádu sv. Huberta, již delší dobu. Pro podobnost jazyka bylo nejsnazší rozvinout spolupráci s polskými myslivci. Myšlenku se nakonec podařilo zrealizovat na podzim loňského roku.
Druhé jednání Ústřední hodnotitelské komise trofejí
Ing. Martin Žižka
Dne 16. února 2005 se v hlavním jednacím sále budovy Ministerstva zemědělství ČR (MZe) sešli k druhému společnému jednání členové Ústřední hodnotitelské komise trofejí (ÚHKT).
Mezinárodní sdružení myslivců příhraničí není zbytečné
Ing. David Vaca, Ph.D.
Informace o vzniku Mezinárodního sdružení myslivců příhraničí (dále Sdružení) zaslaná naší redakci je faktograficky vyčerpávající, ale z pohledu představení náplně činnosti Sdružení poměrně obecná. Proto jsme požádali o rozhovor jeho tajemníka pro ČR ing. Františka Frolu a položili mu konkrétní otázky týkající se aktivit Sdružení.
MIGRACE JELENÍ ZVĚŘE V KRUŠNÝCH HORÁCH
Letošní zima byla v Krušných horách mimořádně bohatá na sněhovou pokrývku, několikanásobně vyšší než v minulých letech. Část jelení zvěře kvůli vysoké sněhové pokrývce ležící na horách sešla do nižších poloh a do podhůří. Následně vznikly početné tlupy čítající desítky kusů převážně holé zvěře. Svědčí to o vysokých stavech jelení zvěře v oblasti. Zvěř působí na svých dočasných stávaništích, zvláště na konci zimního období, značné škody na lesních porostech. Objevuje se významné poškození jehličnatých mlazin - hlavně loupáním na modřínu a smrku. V podhůří Krušných hor, kde převažují zejména listnaté porosty, zvěř našla vhodný kryt a zůstává v nich celoročně. O jejím pobytu svědčí škody na listnáčích, které loupe ještě ve věku 30 let.
Ing. Vladimír Šoral, lesní správce LS Litvínov, LČR, s. p.
Dokonalé "mimikry"
Únorové odpoledne, osmdesátiletý dubový porost, jižní expozice. Kdyby ještě svítilo slunce, byly by ideálně naplněny všechny podmínky pro lov kun.
Po deseti minutách chůze ve stráni pozoruji, že můj jezevčík vyskakuje u paty kmene dubu a hledí vzhůru. Exteriérově překrásný psík je totiž němý - rozhodčí by řekl: "hlas nula". Dívám se tedy stejným směrem. V koruně stromu, asi ve výši sedmi metrů sedí rezavý kocour - pytlák. Jen uhlíky světel ho prozrazují.
Asi příliš spoléhal na to, že se v odlehlé a téměř nepřístupné stráni nesetká s lidmi. Z kapsy hubertusu vyjímám dobrý kompaktní fotoaparát se zoomem. Dvakrát cvakne uzávěrka.
O ochranném vzhledu, či dokonce barevném přizpůsobení se prostředí nemůže být u kočky domácí ani řeči. Snímek je přesto zajímavý, přinejmenším z pohledu fotografa. Barevná kompozice jistě není všední, těžko by se dala naaranžovat. Úlohu v daném případě sehrála náhoda.
Václav Havelík
CO VŠECHNO SE MŮŽE STÁT
Dne 15. ledna 2005 byla během poslední naháňky lovecké sezóny 2004/2005 v honitbě Kakov (okres Klatovy) velice zvláštním způsobem "ulovena" laň. Honci procházející lečí zradili několik kusů holé jelení zvěře, která se před nimi dala na útěk. Honcům bylo divné, že se jeden kus najednou zastavil, po chvilce klesl k zemi a zhasnul. Při bližším ohledání však bylo vše ihned jasné a současně velmi pozoruhodné. Prchající laň se nabodla na odříznutý vrchol smrku, který jí pod plecí vnikl do hrudního koše, zlomil čtyři žebra, přetrhl aortu, roztrhl plíce a neuvěřitelnou silou protrhl i kůži na hřbetě. Mnoho starých a zkušených myslivců mi potvrdilo, že nic podobného nikdy neviděli ani neslyšeli.
Ing. Josef Kopačka
Lov od Velké Moravy po současnost
Dne 20. 2. 2005 proběhlo v Archeoskanzenu u obce Modrá na Uherskohradišťsku zajímavé setkání myslivců, kynologů, sokolníků a loveckých trubačů s veřejností nazvané Halali - lov od Velké Moravy po současnost. Početné návštěvníky upoutal projev vedoucího archeologického průzkumu o počátcích lovu na Velké Moravě, stejně jako přednáška o historii chovu jelení zvěře v Chřibech a některé význačné trofeje, později vystavené na oblastní přehlídce. Pro všechny byla jistě zajímavá i jelení trofej z blízkých Halenkovic. Paroží ohodnocené 234,65 b. CIC bylo dlouhou dobu nejsilnější trofejí z domácích volných honiteb (viz diskuse ve Světě myslivosti č. 5 a 7/2004 - pozn. aut.).
FB
Myslivci představili trofeje z Rokycanska
Okresní myslivecký spolek ČMMJ Rokycany představil na své tradiční a precizně připravené výstavě pořádané v areálu Středního odborného učiliště lesnického a zemědělského v Rokycanech téměř 500 nejrůznějších trofejí zvěře ulovené na Rokycansku v r. 2004. Zájemci mohli obdivovat 320 srnčích, 64 jeleních, 42 mufloních a 27 daňčích trofejí a osm trofejí siky.
26 trofejemi byla zastoupena černá zvěř.
Letošní výstava se konala kvůli pořádání mezinárodní výstavy Natura viva 2005 netradičně již v únoru (17. - 19. 2). Od pátku do neděle byla pro návštěvníky připravena vkusná expozice, na níž byla prezentována nejen činnost myslivecké organizace na Rokycansku, ale také pestrá ukázka prací žáků tamní základní školy.
Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany